Dopłaty do ubezpieczeń rolnych rozdysponowane

Państwo ma przewidziany budżet na dopłaty do ubezpieczeń rolnych. Jednak nie cała kwota zostanie przekazana na wsparcie opłacających składki. Co z resztą pieniędzy?

Na lipcowym spotkaniu Minister Jurgiel informował, że państwo do 2020 roku dopłaci 1,8 mld złotych do ubezpieczeń rolnych. Ma to być jedna z dróg do udoskonalenia systemu ubezpieczeń dla rolników. Ministerstwo wciąż dąży do zmian. Także Komisja Europejska dostrzega ich konieczność – sugeruje m.in. likwidację KRUS, czego jednak nie popiera nasze państwo.

Na dopłaty do składek ubezpieczeń wydano o wiele mniej niż przewidziano

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych niewykorzystane

Z danych MRiRW można dowiedzieć się, że w I połowie 2017 roku, zakłady ubezpieczeń, które podpisały umowy na dopłaty do ubezpieczeń rolnych, zawarły łącznie 106 824 umów na ubezpieczenia upraw rolnych i ubezpieczyły 1 858 507, 05 hektarów upraw.

Zgodnie z wnioskami zakładów ubezpieczeń za pierwsze półrocze przekazano zakładom dotację na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych w wysokości 171.219.120,29 zł – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ubezpieczonych jest zaledwie 13 procent ziem, a rząd zakładał, że zostanie przekroczony próg 70-80 procent. Na dopłaty do składek ubezpieczeń wydano o wiele mniej niż przewidziano.  A co z resztą pieniędzy?

 
2015 2016
I półrocze II półrocze I półrocze II półrocze
Liczba umów 79 647 59 425 90 733 26 160
Liczba hektarów 1 077 826, 38 1 745 779, 91 1 335 000, 00 1 004 578, 28

Dane dotyczące ubezpieczeń upraw rolnych w latach 2015 i 2017.

Jak widać w I półroczu tego roku zawarto niewiele więcej umów niż w analogicznym okresie 2016 roku. Wtedy możliwość skorzystania z dopłat do składek sprawiła, że rolnicy chętniej inwestowali w ubezpieczenia. Jednak skutkiem tego było szybkie wyczerpanie limitu dopłat i słaba sprzedaż ubezpieczeń w II półroczu 2016. Nie wiadomo jak będzie tym razem.

Jak zostaną wykorzystane pieniądze?

Pieniądze, które były przeznaczone na dopłaty do składek ubezpieczeń zostaną rozdysponowane na inne cele.  W umowach z zakładami ubezpieczeń określono limity dopłat. Wynoszą one w sumie 500 mln złotych. Pozostaje jeszcze 400 mln. Z tego większość, bo aż 300 mln zostanie przekazane m.in. na zwalczanie chorób zakaźnych czy wsparcie osób poszkodowanych przez zjawiska atmosferyczne.

Dopłaty do składek ubezpieczeń

Czy skorzystałeś z dopłaty do składki ubezpieczenia rolnego?

   
Pokaż wyniki
  • Na rekompensaty dla producentów rolnych, którzy są poszkodowani przez złe warunki pogodowe i ponieśli z tego tytułu straty w uprawach w sezonie wiosennym, przeznaczono 100 mln złotych.
  • 54, 7 mln złotych przeznaczono na zwiększenie wydatków w tym roku w ODR (Ośrodki Doradztwa Rolniczego) i CDR (Centrum Doradztwa Rolniczego), a także w szkołach rolniczych nadzorowanych przez Ministerstwo rolnictwa.
  • Najwyższą sumę – 140 mln złotych – przeznaczono na wydatki ponoszone w celu zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

Jak informuje MRiRW – reszta budżetu będzie do wykorzystania przez zakłady ubezpieczeń, jako dopłaty do składek, jeśli wystąpią o zwiększenie limitu.

Aktualne szacunki strat w uprawach rolnych

Pisaliśmy już o szacowaniu strat w uprawach rolnych w tym artykule. Ale liczby wciąż rosną. Obecnie straty szacuje się na 1 024 mld złotych.

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych

Pieniądze przeznaczone na dopłaty do ubezpieczeń rolnych, zostaną przekazane m.in. na rekompensaty.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *