Dopłaty za 2020 rok – jak przebiega wypłata? Sprawdź!

Minął miesiąc odkąd rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie i płatności z PROW na 2021 r. W tym czasie trwa wypłata dopłat bezpośrednich za 2020 r. Część rolników otrzymała już swoje należności, a pozostali muszą jeszcze poczekać, ponieważ ostateczny termin na wypłatę mija 30 czerwca br. Czy jest jednak szansa, aby dopłaty 2020 wypłacono szybciej? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że ARiMR rozpoczęła realizować wypłaty płatności bezpośrednich 1 grudnia 2020 r. Wcześniej jednak od drugiej połowy października do 30 listopada Agencja wypłacała rolnikom zaliczki w wysokości 70 proc. w przypadku płatności bezpośrednich, oraz 85 proc. przy deklaracji płatności z PROW.

Obecnie za to trwa realizacja płatności końcowych, która jak podało Biuro Prasowe ARiMR przebiega płynnie, bez opóźnień. Sprawdźmy więc jak szczegółowo przedstawia się wypłata płatności bezpośrednich za 2020 r.

Przeczytaj również: Wypłata dopłat z opóźnieniem. Rolnik otrzymał wysokie odszkodowanie!

Dopłaty za 2020 rok – jaka kwota przeznaczona i wykorzystana?

Do Rzecznika Prasowego ARiMR skierowaliśmy pytanie dotyczące realizacji płatności bezpośrednich za 2020 r. Wśród nich znalazło się pytanie o kwotę przeznaczoną przez ARiMR na realizację dopłat za 2020 r. Z otrzymanych informacji wynika, że znaczna ilość środków przeznaczonych na ten cel trafiła już do rolników.

-Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła na realizację dopłat bezpośrednich (bez PROW) w kampanii 2020 ponad 15,525 mld zł. Koperta finansowa została już wykorzystana w ponad 97 proc. – podało ARiMR.

Ilu rolników otrzymało płatności na konto, a ilu posiada naliczone płatności?

Wielu rolników zastanawia się kiedy dopłaty za 2020 r. trafią na ich konto. Zadają sobie pytanie, czy stanie się to dopiero bliżej 30 czerwca, czy jednak wcześniej? ARiMR podała, że wypłata dopłat bezpośrednich przebiega sprawnie i bez żadnych zakłóceń. Co prawda ostateczny termin mija 30 czerwca br., ale pracownicy ARiMR dokładają wszelkich starań, aby rolnicy otrzymali spodziewane środki finansowe jak najszybciej – poinformowało agrofakt.pl Biuro Prasowe ARiMR.

Na dodatek, otrzymaliśmy od ARiMR jeszcze jedną ważną informację: – Końcowe płatności bezpośrednie zostały zrealizowane w przypadku ponad 98 proc. ubiegających się o przyznanie płatności rolników. Z czego wynika, że tylko 2 proc. rolników nie otrzymało swoich płatności końcowych. Dodatkowo kolejne 333 rolników posiada naliczone płatności, dla których nie wydano jeszcze decyzji administracyjnej. ARiMR podkreśliła jednocześnie, że: – Postępowania administracyjne zostały zakończone dla ponad 1,3 mln rolników, co stanowi ponad 99 proc. składających wnioski.

Kontrola administracyjna i kontrola na miejscu – kogo dotyczy?

Niektórzy rolnicy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość jeśli chodzi o dopłaty za 2020 r., ze względu na prowadzone w ich zakresie czynności wyjaśniające. W przypadku 2,3 tys. rolników ze względu na prowadzone postępowania wyjaśniające nie została jeszcze zakończona kontrola administracyjnapodała ARiMR.

Jak poinformowała ARiMR część rolników wytypowano natomiast do kontroli na miejscu: – W kampanii 2020 w ramach płatności bezpośrednich do kontroli na miejscu zostało wytypowanych niemal 91 tys. rolników. Jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną rolnicy z tych gospodarstw powinni otrzymać zaliczki. Również pomimo tego, że kontrole na miejscu mogą nadal trwać.

Dopłaty za 2020 rok – decyzja odmowna kiedy i dlaczego?

Na koniec Biuro Prasowe ARiMR podkreśliło, że niektórzy rolnicy mogą spodziewać się odmowy płatności bezpośrednich. W przypadku płatności bezpośrednich decyzję odmowną może otrzymać niemal 4,9 tys. rolników. Najczęstszymi powodami wydania decyzji odmownych są: zawyżenie deklaracji, niespełnienie warunku minimalnej powierzchni gospodarstwa i minimalnej kwoty płatności, błędy we wniosku uniemożliwiające jego pozytywne rozpatrzenie, niezłożenie wniosku w terminie – podała ARiMR.

Podsumowując, na podstawie informacji uzyskanych z ARiMR można stwierdzić, że większość rolników otrzymała już dopłaty za 2020 r. Pozostała cześć rolników, która nie otrzymała jeszcze płatności bezpośrednich musi jeszcze poczekać, ponieważ w ich sprawie ARiMR może prowadzić postępowania wyjaśniające. Możliwie jest również to, że część rolników posiada płatności naliczone, dla których nie wydano jeszcze decyzji administracyjnej.

Powyższe informacje Biuro Prasowe ARiMR podało według stanu na dzień 20 kwietnia 2021 r.

Czytaj również: Wnioski o dopłaty 2021 złożyło już 106,5 tys. rolników

Źródło: ARiMR; Agrofakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 15

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Dopłaty bezpośrednie 2020
damian12345
poosa21 napisał: Zauważyłem małe zmiany we wniosku. Jak ktoś jest w programie RŚ zrównoważone i np. wybiera uprawa pszenica ozima to nie ma możliwości wyboru wariantu PRSK 1.1... zobacz więcej »
damian12345
jak wysiałem wcześniej poplon efa 14a, to moge zrobić normalnie zmiane do wniosku? zobacz więcej »
damian12345
Jest jakaś wymagana liczba roślin na m² na efa15 ? Zasiałem łubin 15.05 po ugorze i powschodziło może 10 %. Wpisałem go do dopłaty do strączkowych i jako zazielenienie efa15, oprys... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *