Dopłaty za suszę 2022 – kto nie dostanie pomocy suszowej?

Dopłaty za suszę 2022, czyli inaczej zwana pomoc suszowa a także klęskowa przysparza rolnikom wiele problemów i trudności. Większość z nich musiała zmierzyć się z nowymi warunkami, inni natomiast znaleźli się w gronie wykluczonych z pomocy finansowej. Pojawiające się częste zmiany jak i problemy sprawiają, że liczba rolników wyrażająca opinie o rządowym wsparciu ciągle rośnie.

Przypomnijmy, że w poprzednim tygodniu minister Henryk Kowalczyk poinformował o kolejnych zmianach w pomocy suszowej 2022 skierowanej do rodzin rolniczych. Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów rolnicy mogą wykazać sprzedaż produktów rolnych z gospodarstwa nie tylko przedstawiając faktury, ale także inne dokumenty. Kolejne zmiany pozwoliły również na wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty za suszę 2022 do 30 listopada br. Zmiany które przedstawił szef resortu rolnictwa nie zawsze jednak spotkały się z przychylnością rolników.

Dopłaty za suszę 2022 – zaniżanie strat w przypadku hodowli zwierząt

Pomoc klęskowa 2022, czy też suszowa budzi niekiedy skrajne emocje wśród rolników. Część producentów rolnych zadowolona jest z rządowej pomocy, opinie natomiast innych rolników są mniej łaskawe.

Na przykład producenci rolni, którzy zajmują się hodowlą zwierząt sygnalizują w komentarzach pod artykułem – Pomoc dla rodzin rolników 2022 – wydłużony nabór i kolejne zmiany, że aplikacja suszowa 2022 powoduje zawyżenie ich dochodu. Na skutek czego ma miejsce obniżenie strat, przez które dopłaty za suszę 2022 nie trafią do tego grona rolników.

straty mamy w uprawach ale przy hodowli zwierząt dochód aplikacja zawyża i sa zaniżwne straty Tacy nie otrzymają pomocyinformuje autor Hmura.

Na taki sam problem zwrócił również uwagę autor o nazwie Goł goł: – nie wliczajcie zwierząt do strat bo mamy straty w uprawwch a nie zwierzętach.Mam 20%w uprawach ale jak doliczany jest dochód że zwierząt to już strat nie ma To jakich nie znający się na gospodarstwie człowiek tą aplikację wymyslił.

Pomoc suszowa 2022 nie dla kawalerów

Kolejna kwestia z którą nie zgadzają się rolnicy ubiegający się o pomoc dla rodzin rolników, czy dopłaty za suszę 2022 to wykluczenie ze wsparcia producentów rolnych, którzy zgodnie z informacjami przekazanymi przez ARiMR nie pozostają w faktycznym związku wspólnie zamieszkując, a także gospodarując.

Dzień dobry to wychodzi na to że to jest dzielenie Polaków na lepszych i gorszych jak to jest że rolnicy którzy prowadzą sami gosp rolne nie mogą otrzymać pomocy za susze chyba też chodzą na wybory i też głosują na kogo trzeba niech Rząd o tym pamięta dziękujęskomentował autor o nazwie Henryk.

Na powyższy problem niejednokrotnie zwracali uwagę zarówno izby rolnicze, jak i związki rolnicze.

Jeden z nich, a mianowicie Związek Zawodowy Rolnictwa ,,Korona” jak podaje platforma blogowa Salon24.pl zwrócił się w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Związek zaapelował do szefa rządu o dokonanie zmian w rozporządzeniu określającym zadania ARiMR. Na skutek których dopłaty za suszę 2022 nie mogą otrzymać rolnicy samotnie prowadzący gospodarstwo rolne.

Nie rozumiemy przyczyn dyskryminacji osób samotnych. Twierdzenie o socjalnym charakterze pomocy jest o tyle niezasadne, że po pierwsze jest to pomoc związana z suszą, a po drugie w przypadku pomocy socjalnej jedynym kryterium powinno być poziom dochodu. Naszym zdaniem obowiązujący dotychczas zapis narusza zasadę sprawiedliwości społecznej wynikającej z art.2 konstytucji oraz równości wobec prawa, wynikającej z art.32 konstytucji RP – podał Związek w swoim wystąpieniu.

Dopłaty za suszę 2022 – kiedy i gdzie składać wnioski suszowe?

Mimo pojawiających się problemów rolnicy tylko do 30 listopada br. mają czas, aby złożyć wnioski suszowe 2022. Przypomnijmy, że wnioski o pomoc suszową, czy też klęskową 2022 rolnicy mogą składać w Biurach Powiatowych ARiMR.

Oprócz wniosku o dopłaty za suszę 2022 producenci rolni muszą złożyć dokumenty takie jak:

  • kalkulacje z oszacowania szkód suszowych, jeżeli szkody wynoszą więcej, niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej, albo
  • protokół oszacowania szkód w przypadku gdy szkody przekraczają 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie.

Ponadto, jak informuje MRiRW z aplikacji suszowej 2022 rolnicy mogą pobrać informacje o uprawach i szkodach powstałych w wyniku suszy.

Kiedy wypłata pomocy suszowej?

Do wniosków o dopłaty za suszę 2022 należy także dołączyć faktury lub ich kopie potwierdzające sprzedaż produktów rolnych z gospodarstwa. Dzięki zmianie przepisów możliwe jest także złożenie innych dokumentów jak np. umowy sprzedaży, rachunki lub oświadczenia o dokonaniu wspomnianej sprzedaży.

Z kolei, wypłata pomocy suszowej, czy też klęskowej 2022 rozpocznie się po zakończeniu naboru. Jak również po przeanalizowaniu wniosków pod względem poprawności przez ARiMR.

Czytaj również:
Ceny zbóż na giełdach. Ile kosztuje zboże 2022?
Wnioski o oszacowanie suszy 2022 – zmiana terminu i dodatkowa pomoc

Źródło: Agrofakt.pl; agrofoto.pl; MRiRW; ARiMR; Salon24.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 107

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Dopłaty za susze
juznielauk
. zobacz więcej »
juznielauk
Dzień dobry, Reprezentuję Centralny Ośrodek Informatyki. Do naszego kolejnego badania online, poszukujemy rolników . Każda kategoria wchodzi w grę: - roślinni  - zwierzę... zobacz więcej »
tomek1974
brawo PIS  zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Wierzba pisze:

    a co z rolnikami którzy nie sprzedają swojej produkcji bo wykorzystują ją do własnych potrzeb w gospodarstwie np produkcja siana

  2. Fred pisze:

    pomoc otrzyma niewielu rolników PRAWDZIWYCH że względu na zaniżanie strat hodowcom zwierząt oraz poprzez te głupie oświadczenia .wszyscy wiemy jak to działa; ja tobie a ty mi;) Przyzwolenie na takie oświadczenia pozbawia pomocy
    naprawdę potrzebujacych Mieli takich cwaniaków wyeliminować z dopłat i innych pomocy a cały czas ich wspeirają Kogo maja w ministerstwie za doradców.To samo z tą beznadziejna aplikacja zaniżającą straty hodowcom Ktoś bierze pieniądze za bubel To tylko u nas

  3. Kama pisze:

    rolnicy którzy nie sprzedają to z czego żyją ??? Płacą tym sianem co je wyprodukują? Czy je zjadają ????powinni udokumentować zakupy na przynajmniej środki do produkcji i przelewy Dziś nikt z nas nie uwierzy w bajki że rolnik nie ma faktur za sprzedaż ani na zakup. Tylko ciemnotę wciskają ministrowi bo ma doradców nie znających si3ę na rolnictwie i to wszystko na temat

  4. Dany22 pisze:

    Własne doradców ma bardzo dobrych. po co komuś kwity jak można bez nich. To właśnie osoby które sprzedają na dokument powinni zmienić doradców. Dopóki nie wprowadza ustawą obowiązku prowadzenia rachunkowości uproszczonej i z tego nie będą korzystać inne instytucje i będzie pomoc przyznawana od ilości ha a nie od dochodu w gospodarstwie to nie ma żadnego, ale to żadnego sensu zbieranie kwitów, bo zabiorą rodzinne, nie będzie dopłaty z gminy dla rodziny w trudnej sytuacji. Dla porównania człowiek na etacie zarabia miesięcznie niech 3000 zł, rolnik dający krowy mleczne 40 szt. na fakturach z mleczarni pokazuje 30000 do 35000 miesięcznie – koszty 20000 to ma 10000 do 15000. przyjmiemy że rodzina w obu przypadkach jest 4 osobowa z czego 2 to dorośli a 2 to dzieci. Komu więcej zostaje, a kto nie dostanie pomocy socjalnej bo przekroczył dochód. Pomoc w przypadku rodzin rolników wyliczana jest z wielkości gospodarstwa i nikt nie sprawdza kwitów więc po co robić to przy suszy.

  5. Rolniczka pisze:

    Samotny rolnik w tym kraju to nie ma szkody suszowej. Jemu się urodziło i kasa niepotrzebna. Wybory już niedługo