Dotacje dla producentów ziemniaków – do rozdysponowania 7,3 mln zł

Dotacje dla producentów ziemniaków to pomoc, którą MRiRW ma wprowadzić już niebawem. Pieniądze na dofinansowanie kosztów ochrony roślin otrzymają rolnicy w łącznej kwocie wynoszącej prawie 7,3 mln zł. Kto z nich skorzysta? Sprawdźmy!

Zasady udzielania dofinansowania dla producentów ziemniaków określono w rozporządzeniu MRiRW, które przekazano do konsultacji publicznych. Z uzasadnienia do rozporządzenia wynika natomiast, że dotacje dla producentów ziemniaków to nic innego jak dodatkowe wsparcie w celu pokrycia kosztów związanych z ochroną roślin. Jakie dofinansowanie otrzymają więc producenci?

Reklama

Dotacje dla producentów ziemniaków na pokrycie kosztów ochrony roślin

MRiRW przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa z którego wynika, że producenci ziemniaków otrzymają dofinansowanie na pokrycie kosztów ochrony roślin. W szczególności dotyczy to ochrony przed agrofagami kwarantannowymi ziemniaka takimi jak: Clavibacter sepedonicus, czy Ralstonia solanacearum.

Powyższe dofinansowanie stanowi zaległe wsparcie podyktowane przekroczeniem w 2021 r. środków finansowych przeznaczonych na ten cel w ustawie budżetowej. Jak uzasadniono w rozporządzeniu wtedy wydano decyzje odmawiające udzielenia dotacji na łączną kwotę wynoszącą 7 255 587,80 zł. Dotacje dla producentów ziemniaków nie zostały zrealizowane, mimo że wnioskodawcy spełnili wymagania zarówno formalne, jak i merytoryczne.

W związku z tym, zaproponowano wprowadzenie przepisu epizotycznego, który pozwala na wypłatę zaległej dotacji dla producentów ziemniaków.

Dotacje dla producentów ziemniaków

Dotacje dla producentów ziemniaków to pomoc, którą MRiRW ma wprowadzić już niebawem

fot. pixabay.com

Dofinansowanie dla producentów to korzystne rozwiązanie

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest przestrzeganie obowiązków zawartych w decyzji administracyjnej wydanej przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin.

Celem regulacji jest bowiem zachowanie zaufania obywateli i przedsiębiorców do polskiego systemu prawnego – w zaistniałej sytuacji podmioty, którym pomimo poniesienia kosztów zwalczania bakterii udzielono decyzji odmownych, mogą takie zaufanie utracićuzasadniono również w rozporządzeniu.

W związku z tym, zaproponowano aby rozporządzenie MRiRW weszło w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.

Czytaj również: Emerytury rolników – od kiedy nowe przepisy? Sprawdź!

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 33

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Marek pisze:

    Państwo zachęca dopłatami rolników do uprawy ziemniaka ,tylko co ze zbytem jak będzie ich duży urodzaj, może będę stał na ryneczku , co mają budować w każdych gminach,śmieszne.

  2. nazwa pisze:

    Wszystko tak pięknie robione że koniec końców zostaną i tak tylko najwięksi i będziemy jeść WSZYSCY bardzo zadbane bez chorób ziemniaki bez jakiegokolwiek SMAKU na samej CHEMII robione jak to ma miejsce na zachodzie. WSTYD i CHANBA.