Dotacje dla producentów ziemniaków – do rozdysponowania 7,3 mln zł
Dotacje dla producentów ziemniaków to pomoc, którą MRiRW ma wprowadzić już niebawem. Pieniądze na dofinansowanie kosztów ochrony roślin otrzymają rolnicy w łącznej kwocie wynoszącej prawie 7,3 mln zł. Kto z nich skorzysta? Sprawdźmy!
Zasady udzielania dofinansowania dla producentów ziemniaków określono w rozporządzeniu MRiRW, które przekazano do konsultacji publicznych. Z uzasadnienia do rozporządzenia wynika natomiast, że dotacje dla producentów ziemniaków to nic innego jak dodatkowe wsparcie w celu pokrycia kosztów związanych z ochroną roślin. Jakie dofinansowanie otrzymają więc producenci?
Spis treści
Dotacje dla producentów ziemniaków na pokrycie kosztów ochrony roślin
MRiRW przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa z którego wynika, że producenci ziemniaków otrzymają dofinansowanie na pokrycie kosztów ochrony roślin. W szczególności dotyczy to ochrony przed agrofagami kwarantannowymi ziemniaka takimi jak: Clavibacter sepedonicus, czy Ralstonia solanacearum.
Powyższe dofinansowanie stanowi zaległe wsparcie podyktowane przekroczeniem w 2021 r. środków finansowych przeznaczonych na ten cel w ustawie budżetowej. Jak uzasadniono w rozporządzeniu wtedy wydano decyzje odmawiające udzielenia dotacji na łączną kwotę wynoszącą 7 255 587,80 zł. Dotacje dla producentów ziemniaków nie zostały zrealizowane, mimo że wnioskodawcy spełnili wymagania zarówno formalne, jak i merytoryczne.
W związku z tym, zaproponowano wprowadzenie przepisu epizotycznego, który pozwala na wypłatę zaległej dotacji dla producentów ziemniaków.
Dofinansowanie dla producentów to korzystne rozwiązanie
Warunkiem uzyskania dofinansowania jest przestrzeganie obowiązków zawartych w decyzji administracyjnej wydanej przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin.
Celem regulacji jest bowiem zachowanie zaufania obywateli i przedsiębiorców do polskiego systemu prawnego – w zaistniałej sytuacji podmioty, którym pomimo poniesienia kosztów zwalczania bakterii udzielono decyzji odmownych, mogą takie zaufanie utracić – uzasadniono również w rozporządzeniu.
W związku z tym, zaproponowano aby rozporządzenie MRiRW weszło w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.
Czytaj również: Emerytury rolników – od kiedy nowe przepisy? Sprawdź!
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Państwo zachęca dopłatami rolników do uprawy ziemniaka ,tylko co ze zbytem jak będzie ich duży urodzaj, może będę stał na ryneczku , co mają budować w każdych gminach,śmieszne.
Wszystko tak pięknie robione że koniec końców zostaną i tak tylko najwięksi i będziemy jeść WSZYSCY bardzo zadbane bez chorób ziemniaki bez jakiegokolwiek SMAKU na samej CHEMII robione jak to ma miejsce na zachodzie. WSTYD i CHANBA.