Dotacje na wymianę dachu z eternitu 2022 – nabór wniosków

Dotacje na wymianę dachu z eternitu to działanie oczekiwane przez rolników. Wprawdzie od wielu lat można uzyskać dopłaty do utylizacji azbestu, które realizują samorządy, jednak dopłat do wymiany dachów nie było.  Na jakich warunkach rolnicy mogą otrzymać dotacje na wymianę dachu z eternitu w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk zapowiedział, że rząd właśnie wychodzi naprzeciw do rolników z ofertą pomocy przy wymianie dachów z eternitu. Ta zapowiedź i uruchomienie nowego działania to dobry kierunek, który oczekują rolnicy. Jak podaje ministerstwo rolnictwa, pomoc finansowa skierowana jest do około 81 tys. rolników, przy czym to wyliczenie przyjęto wg szacunku, że jedno gospodarstwo rolne zdecyduje się na wymianę około 100 m dachu z eternitem. Jak podkreślił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, działanie związane z dofinansowaniem na wymianę dachu z azbestem jest proste, gdyż rozlicza się je ryczałtem.

Od kiedy dopłaty na wymianę dachu z azbestu?

Czasu na złożenie wniosku o dotację na wymianę dachu z eternitu jest niewiele. Nabór będzie trwał od 17 października do 15 listopada 2022 roku. Rozpatrzenie wniosków i dystrybucja środków to zadanie dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ponadto działanie łączy się z ochroną środowiska, dlatego jest uzupełniające do aktywności podejmowanych przez ministerstwo klimatu i środowiska. Należy zapamiętać, że już 17 października startuje nabór wniosków o wsparcie na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest.

Dotacje na wymianę dachu z eternitu 2022 – na co można przeznaczyć środki?

Środki z KPO rolnicy mogą przeznaczyć na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest na inne, oczywiście azbestu niezawierające. Dotację na wymianę dachu z eternitu można uzyskać wyłącznie na inwestycję dotyczącą wymiany dachu na całym budynku.

Henryk Kowalczyk konferencja dotacje dla rolników

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że wkrótce rusza program dotacji na wymianę dachów z eternitu

fot. MRiRW

Warto pamiętać, że maksymalna powierzchnia, jaka może zostać objęta wsparciem to 500 m2. Dofinansowanie obejmuje prace na budynkach służących do produkcji rolniczej.

Rolnicy nie mogą wykorzystać dotacji na przedsięwzięcia, które rozpoczęli przed złożeniem wniosku. Ważny jest także czas realizacji inwestycji, gdyż dotacje na wymianę dachu z eternitu obejmują tylko takie działania, które zakończa się w ciągu 12 miesięcy od zawarcia umowy.

Niezależnie od momentu zawarcia umowy beneficjent musi zrealizować przedsięwzięcie najpóźniej do 31 grudnia 2025 roku.

Kto może uzyskać dotacje na wymianę dachu z eternitu?

O środki z KPO na wymianę pokryć dachowych z azbestem mogą ubiegać się rolnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami modernizowanego budynku. Z formalnego punktu widzenia za rolnika uznajemy osoby objęte ubezpieczeniem społecznym rolników (jako rolnik).

Dotacje na wymianę dachów z eternitu

Na wymianę pokrycia dachowego zawierającego azbest można dostać do 20 000 zł.

fot. Adobe Stock

Jednak jest jeszcze jedna definicja. O dotacje na wymianę dachu z eternitu możemy się starać jeśli w roku poprzedzającym złożenie wniosku przyznano nam dopłaty bezpośrednie. Dodatkowo musimy mieć nadany numer identyfikacyjny w ewidencji gospodarstw rolnych.

Wysokość dofinansowania na wymianę dachu

Wsparcie na wymianę pokrycia dachowego zawierającego azbest wyniesie maksymalnie 20 000 zł na jednego beneficjenta. Na taką kwotę mogą liczyć rolnicy, którzy pozbędą się eternitu z dachu o powierzchni 500 m2.

Wysokość dopłaty wyliczana jest jako iloczyn 40% standardowej stawki jednostkowej ustalonej na 100 zł i powierzchni dachu. W efekcie na jeden metr kwadratowy dachu przypada kwota 40 zł.


Sprawdź inne dotacje dla rolników z KPO


Jak złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany dachu z azbestem?

Po pierwsze pamiętajmy o terminach. Wniosek możemy złożyć tylko pomiędzy 17 października, a 15 listopada bieżącego roku.

Po drugie nie wybierajmy się z dokumentami do oddziału ARiMR. Podobnie jak przy innych programach wsparcia realizowanych przez Agencję, wniosek wraz z załącznikami składamy drogą elektroniczną, za pośrednictwem przeznaczonej do tego Platformy Usług Elektronicznych.

Warto pamiętać, że tylko we wniosku o dotacje na wymianę dachu z eternitu możemy zawrzeć prośbę o zaliczkę. Jednak nie może ona przekroczyć 50% kwoty przyznanego wsparcia.

Na koniec warto zadać pytanie – Ile kosztuje usunięcie azbestu z dachu? Odpowiedź znajdziemy w artykule – Ile kosztuje wymiana dachu z eternitu?


Czy rolnikom grożą kary za samodzielne usunięcie eternitu? Jak zabezpieczyć azbest w gospodarstwie rolnym?


Dotacje na wymianę dachu z eternitu – opinie rolników

Przeglądając rolnicze forum dyskusyjne, można dojść do dwóch wniosków. Po pierwsze, dotacje na wymianę dachu z eternitu są potrzebne, gdyż temat ten regularnie wraca. Wątek usuwania azbestu z gospodarstw niezmiennie przewija się od wielu lat. Po drugie, wielu rolników jeszcze nie wie o możliwości uzyskania wsparcia z KPO na wymianę pokryć dachowych z eternitu.

Pomimo faktu, że informacje o naborze wniosków na dotacje z KPO, które można przeznaczyć między innymi na ten cel, pojawiły się w mediach rolniczych, w ostatnim czasie na forum agrofoto.pl dominują takie pytania:

jaro86 – Witam. Ma ktoś informacje odnośnie dopłat do wymiany dachu 2022 na jakiej podstawie będzie to rozliczane. Jakiś kosztorys firmy która to będzie robiła, sama faktura? czy można będzie samemu prace wykonać?

slavik80 – Ja chciałam , żeby mi zdjęli azbest że stodoły. Niestety w mojej gminie Hrubieszów okazało się ,że fundusze się skończyły. Jedynie co to zapisali na następny rok.

zenmaniek – Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?

akmaly – Ma być nowy projekt, jakiś czas temu pisali o tym. Do tej pory w zależności od samorządu dofinansowanie było do zdjęcia i utylizacji lub samej utylizacji, a ma być to wymiany tylko nie znam szczegółów.

To tylko przykładowe wpisy z ostatniego tygodnia, ale trzeba zwrócić uwagę, że w większości pozostają one bez odpowiedzi nakierowujących na najnowszy program dotacji z KPO. Nabór wniosków startuje już 17 października i potrwa niecały miesiąc, więc może MRiRW powinno zintensyfikować kampanię informacyjną?


Przeczytaj o wszystkich dotacjach z KPO dla rolników


Ważne. Ruszył nabór wniosków na wymianę dachu z azbestu. Ale co z tego, skoro polski rząd nie może znaleźć porozumienia z KE w sprawach fundamentalnych.  Dlatego wypłata pieniędzy z KPO jest wstrzymana dla Polski. Czy rolnicy otrzymają pieniądze na wymianę dachu z azbestu?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 510

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Michał pisze:

  A co z rolnikami którzy np.w mojej sytuacji wymieniłem w latach 2020/2022 wszystkie dachy zawierające azbest będzie tego około 600m2,czy dla w takiej sytuacji można sie starać o dotacje?

 2. Avatar Aneta pisze:

  Witam a jak jest już dach wymieniony to co też się dostanie

 3. Avatar Ponichtera Wiesława pisze:

  A co z ludźmi co nie są rolnikami, mieszkają na wsi, mają jeszcze domy mieszkalne pod eternitem i nie stać ich samych na zmianę pokrycia???
  Co z tymi ludźmi ?? Czy im nie należy się pomoc?? Czy są gorszej kategorii???

 4. Avatar Maria pisze:

  A kiedy będą wypłacane dotacje za ściągnięcie eternitu kilka lat wcześniej.Byly obietnice i nic więcej

 5. Avatar Dach z eternitu pisze:

  Ja mam dom pokryty eternitem chciałbym wymienić na choć blachę ale nie mam tyle funduszy a dom ma11 na 10metr

 6. Avatar Adrian pisze:

  zamiast bardzo dobre pieniądze powinno pisać bardzo drobne pieniądze na utylizację eternitu śmiechu warte

 7. Avatar Zainteresowany pisze:

  No dobra a co z utylizacją eternitu? kto będzie za to odpowiedzialny? rolnik na własną rękę?

 8. Avatar Darek pisze:

  witam gdzie znajdę adres do wniosku o dopłatę do wymiany eternitu

 9. Avatar Admin pisze:

  Dzień dobry z tego co obserwuję od wielu lat większość dofinansowania należy się rolnikom mam pytanie gdzie są w tym wszystkim zwykli mieszkańcy i czy program obejmuje również wymiane całego pokrycia?

 10. Avatar Kk pisze:

  Mam dom pokryty eternitem.
  Obecnie mam gospodarstwo rolne w dzierżawie.
  Czy otrzymam dotacje na pokrycie tego budynku czymś innym?

 11. Avatar Batman pisze:

  A kto mi da na materiał ??

 12. Avatar A co mają Uczynić pozostałe POLSKI Rodziny, które nie stać na wymianę dajcu, a nie są akurat rolnikami :(. Bardzo to przykre i krzywdzące. pisze:

  Gratuluję rolnikom. Bardzo przykre jest to, że pozostali ludize, Rodziny ubogie nie liga z tego skorzystać. Co mają uczynić Rodizny, które nie stać na wymianę dachu (a nie są akurat rolnikami) ?
  Uważam że to jest krzywdzące dla pozostałych polskich Rodzin. Zwłaszcza tych z dużym ubóstwem. Przykre.

 13. Avatar Aga pisze:

  Zapomnieli dodać,że to dla osób urodzonych po 1981r.

 14. Avatar Zbyszek pisze:

  Fajnie że dają 20 tysięcy ale jaki sens kłaść na zgnite 40 letnie drzewo nowe pokrycie. Ja choć bym chcial bo mogę jest 500 m dachu pod eternitem to nie skorzystam bo co mi po tych 20 jak brakuje mi jeszcze finalnie pewnie 60 tysięcy aby zakończyć całe przedsięwzięcie. 60 których nie mam i nie będę miał nigdy puki gospodarstwo tych pieniędzy nie zarobi czyli nigdy bo jest jednym z 90 procent które czeka zagląda i ruina z zapaści finansowej.

 15. Avatar Reggi pisze:

  Polska jest jedynym krajem w Europie, który określił datę graniczną na pobycie się eternitu. Inne kraje też go usuwają, ale tylko wtedy, gdy może stanowić zagrożenie. W Szwecji, Niemczech i innych unijnych krajach przyjęto, że jeśli dach jest pomalowany, omszały to może służyć jeszcze wiele lat i nie jest niebezpieczny.Przykre to że mieszkamy w tak głupim kraju…

 16. Avatar Patryko pisze:

  a musi firma ściągac eternit i zakładac blache czy moge to sam zrobic ??

 17. Avatar DanielShep pisze:

  Wymiana to jedno, a czy utylizacje można wtedy zgłosić w gminie żeby zabrali płyty eternitowe?

 18. Avatar dfdsf pisze:

  Nawet rolnicy nie otrzymają tej dotacji, bo jak dach jest pokryty eternitem i jest to budynek mieszkalny czy garaż, gdzie stoi samochód to zapomnijcie o dotacjach. Dać i nie dać, polityka PIS.

 19. Avatar Asaas pisze:

  Czemu kasujecie komentarze?? Żeby nie wyszło na jaw jak działa ta dotacja, jak działa państwo polskie?

 20. Avatar Asaas pisze:

  Usuwają komentarze, cenzura obowiązuje

 21. Avatar Szczepan pisze:

  A co jeżeli nie jestem rolnikiem a dach na budynku mieszkalnym pokryty jest eternitem? jak to wygląda??

 22. Avatar rolnik - hobbysta pisze:

  dla przykładu , demontaż tylko dachówki którą możesz wykorzystać do utwardzenia podwórka , drogi itd i montaż nowej blachy
  ,wymiana tylko samych łat ,i obróbki dla małego domku na wsi 160m2 powierzchni to koszt 50 tys netto , a w przypadku eternitu którego trzeba zutylizować to jaka firma to zrobi za 40 zł za metr2, śmiechu warte , znowu PIS propagandowo wspiera wieś , daje nadzieję , wszyscy się jarają i nic z tego , co więcej budynki tylko do produkcji rolnej , nie mieszkalne ,brawo PIS i ich elektoracie

 23. Avatar rolnik pisze:

  Gdy kładłem, eternit był legalnie sprzedawanym materiałem budowlanym,ręczyło za niego państwo. Skoro państwo wrobiło mnie w dach z szajsu, zamiast wyznaczać deadline i straszyć, niech go darmo wymieni i zapłaci milion za narażanie mi zdrowia przed 20 lat.

 24. Avatar P R pisze:

  Mieszkam w gminie miejskiej dopłata do wymiany eternitu na stodole nie przysługuje .

 25. Avatar Ryszard pisze:

  A co z domkami letniskowymi .one też mają dachy z płyt „azbestowych .Pokryte wtedy gdy wyrażano zgodę na takie pokrycia.
  Ryszard.

 26. Avatar TOMEK pisze:

  DLACZEGO DOFINANSOWANIE NIE PRZYSŁUGUJE ROLNIKOM GOSPODARUJĄCYM NA OBSZARACH MIEJSKICH, KOLEJNY BUBEL, KTÓRY WYKLUCZA LUDZI.

 27. Avatar Wkorzony pisze:

  a rolnicy ciągle narzekają 😒 nie znam żadnego przedsiębiorcy, który by dostawał praktycznie do wszystkiego dotacje np dotacje do paliwa, za nie urodzaj ,za suszę, a to za mokro, a to grad, dotacje do nawozów, dotacje do wymiany dachów i co kurka jeszcze? a i jeszcze tysiąca zł do hektara i pewnie o wiele innych dotacjach nie mówią, a nam kto pomoże jak jest kryzys ? nikt ! a rolasy na wszystko dostają i ciągle ryczą, a i jeszcze KRUS 500 czy 600 zł na KWARTAŁ gdzie przedsiębiorca małej, jednoosobowej firmy musi płacić około 3 tys za jeden miesiąc, więc pytam się gdzie tu sprawiedliwość? w czym niby przedsiębiorca rolas jest lepszy od innego przedsiębiorcy. rząd potrafi tylko nas dym*ć bo inaczej nazwać tego się nie da!!!