Dotacje na wymianę dachu z eternitu 2023 — nabór wniosków z KPO

Dotacje na wymianę dachu z eternitu to działanie oczekiwane przez rolników. 15 grudnia ruszył już drugi nabór wniosków o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest w ramach KPO. Pierwszy nabór odbył się rok temu.

Wprawdzie od wielu lat można uzyskać dopłaty do utylizacji azbestu, które realizują samorządy, jednak dopłat do wymiany dachów nie było. Na jakich warunkach rolnicy mogą otrzymać dotacje na wymianę dachu z eternitu w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności?

Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pomoc finansowa skierowana jest do rolników. Zaś na obecnym etapie można się także ubiegać o przyznanie 50-procentowej zaliczki.

Od kiedy dopłaty na wymianę dachu z azbestu?

Czasu na złożenie wniosku o dotację na wymianę dachu z eternitu jest niewiele. Nabór trwa od 15 grudnia 2023 roku do 12 stycznia 2024 roku. Rozpatrzenie wniosków i dystrybucja środków to zadanie dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Co ważne nabór odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Dotacje na wymianę dachu z eternitu 2023 na co można przeznaczyć środki?

Środki z KPO rolnicy będą mogli przeznaczyć na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest na inne, oczywiście azbestu niezawierające. Dotację na wymianę dachu z eternitu można uzyskać wyłącznie na inwestycję dotyczącą wymiany dachu na całym budynku.

Stawka pomocy jest niezmienna i wynosi 40 zł/ m2. Zaś maksymalna powierzchnia dachu objęta dofinansowaniem to 500 m2.

Co się jednak zmieniło w porównaniu z poprzednim rokiem? Obecnie inwestycje objęte wsparciem będą mogły być realizowane także na terenach gmin miejskich.

Ponadto, jak podaje ARiMR, ułatwieniem ma być m.in. zniesienie obowiązku dołączenia do dokumentów kopii zgłoszenia budowy lub wykonania innych robót budowlanych, zezwoleń lub innych decyzji. Oznacza to, iż zainteresowany dofinansowaniem będzie musiał oświadczyć, że dopełni niezbędnych formalności związanych z realizowaną inwestycją we właściwym miejscowo starostwie powiatowym.

Wnioski przyjmowane są od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Na tym etapie można się też ubiegać o przyznanie 50-procentowej zaliczki.

Rolnicy nie mogą wykorzystać dotacji na przedsięwzięcia, które rozpoczęli przed złożeniem wniosku. Ważny jest także czas realizacji inwestycji, gdyż dotacje na wymianę dachu z eternitu obejmują tylko takie działania, które zakończa się w ciągu 12 miesięcy od zawarcia umowy.

Niezależnie od momentu zawarcia umowy beneficjent musi zrealizować przedsięwzięcie najpóźniej do 31 grudnia 2025 roku.

Kto może uzyskać dotacje na wymianę dachu z eternitu?

Wsparcie przeznaczone jest dla osób fizycznych podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników lub będących beneficjentami płatności bezpośrednich.

Ponadto ARiMR przypomina, iż starający się o to dofinansowanie powinni mieć również nadany numer w ewidencji producentów rolnych. A także być właścicielami lub współwłaścicielami budynku, na którym planowana jest wymiana pokrycia dachowego.

O pomoc nie mogą się ponownie ubiegać ci, którym przyznano ją w ramach naboru prowadzonego od 17 października do 15 listopada 2022 r.

Dotacje na wymianę dachów z eternitu

Na wymianę pokrycia dachowego zawierającego azbest można dostać do 20 000 zł.

fot. Adobe Stock

Wysokość dofinansowania na wymianę dachu

Wsparcie na wymianę pokrycia dachowego zawierającego azbest wyniesie maksymalnie 20 000 zł na jednego beneficjenta. Na taką kwotę mogą liczyć rolnicy, którzy pozbędą się eternitu z dachu o powierzchni 500 m2.

Wysokość dopłaty wyliczana jest jako iloczyn 40% standardowej stawki jednostkowej ustalonej na 100 zł i powierzchni dachu. W efekcie na jeden metr kwadratowy dachu przypada kwota 40 zł.


Sprawdź inne dotacje dla rolników z KPO


Jak złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany dachu z azbestem?

Po pierwsze pamiętajmy o terminach. Wniosek możemy złożyć tylko pomiędzy 15 grudnia 2023, a 12 stycznia roku 2024.

Po drugie nie wybierajmy się z dokumentami do oddziału ARiMR. Podobnie jak przy innych programach wsparcia realizowanych przez Agencję, wniosek wraz z załącznikami składamy drogą elektroniczną, za pośrednictwem przeznaczonej do tego Platformy Usług Elektronicznych.

Warto pamiętać, że tylko we wniosku o dotacje na wymianę dachu z eternitu możemy zawrzeć prośbę o zaliczkę. Jednak nie może ona przekroczyć 50% kwoty przyznanego wsparcia.

Na koniec warto zadać pytanie — Ile kosztuje usunięcie azbestu z dachu? Odpowiedź znajdziemy w artykule – Ile kosztuje wymiana dachu z eternitu?

Chcesz wiedzieć, ile tylko w pierwszym dniu trwania naboru złożono wniosków o dopłaty do usuwania azbestu? Czytaj: Dofinansowanie na usuwanie azbestu. Wystartował drugi nabór

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 531

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

TO JEST NIEWIARYGODNEZobacz SPRAWDŹ WYNIKI BADAŃ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Michał pisze:

  A co z rolnikami którzy np.w mojej sytuacji wymieniłem w latach 2020/2022 wszystkie dachy zawierające azbest będzie tego około 600m2,czy dla w takiej sytuacji można sie starać o dotacje?

 2. Aneta pisze:

  Witam a jak jest już dach wymieniony to co też się dostanie

 3. Ponichtera Wiesława pisze:

  A co z ludźmi co nie są rolnikami, mieszkają na wsi, mają jeszcze domy mieszkalne pod eternitem i nie stać ich samych na zmianę pokrycia???
  Co z tymi ludźmi ?? Czy im nie należy się pomoc?? Czy są gorszej kategorii???

 4. Maria pisze:

  A kiedy będą wypłacane dotacje za ściągnięcie eternitu kilka lat wcześniej.Byly obietnice i nic więcej

 5. Dach z eternitu pisze:

  Ja mam dom pokryty eternitem chciałbym wymienić na choć blachę ale nie mam tyle funduszy a dom ma11 na 10metr

 6. Adrian pisze:

  zamiast bardzo dobre pieniądze powinno pisać bardzo drobne pieniądze na utylizację eternitu śmiechu warte

 7. Zainteresowany pisze:

  No dobra a co z utylizacją eternitu? kto będzie za to odpowiedzialny? rolnik na własną rękę?

 8. Darek pisze:

  witam gdzie znajdę adres do wniosku o dopłatę do wymiany eternitu

 9. Admin pisze:

  Dzień dobry z tego co obserwuję od wielu lat większość dofinansowania należy się rolnikom mam pytanie gdzie są w tym wszystkim zwykli mieszkańcy i czy program obejmuje również wymiane całego pokrycia?

 10. Kk pisze:

  Mam dom pokryty eternitem.
  Obecnie mam gospodarstwo rolne w dzierżawie.
  Czy otrzymam dotacje na pokrycie tego budynku czymś innym?

 11. Batman pisze:

  A kto mi da na materiał ??

 12. A co mają Uczynić pozostałe POLSKI Rodziny, które nie stać na wymianę dajcu, a nie są akurat rolnikami :(. Bardzo to przykre i krzywdzące. pisze:

  Gratuluję rolnikom. Bardzo przykre jest to, że pozostali ludize, Rodziny ubogie nie liga z tego skorzystać. Co mają uczynić Rodizny, które nie stać na wymianę dachu (a nie są akurat rolnikami) ?
  Uważam że to jest krzywdzące dla pozostałych polskich Rodzin. Zwłaszcza tych z dużym ubóstwem. Przykre.

 13. Aga pisze:

  Zapomnieli dodać,że to dla osób urodzonych po 1981r.

 14. Zbyszek pisze:

  Fajnie że dają 20 tysięcy ale jaki sens kłaść na zgnite 40 letnie drzewo nowe pokrycie. Ja choć bym chcial bo mogę jest 500 m dachu pod eternitem to nie skorzystam bo co mi po tych 20 jak brakuje mi jeszcze finalnie pewnie 60 tysięcy aby zakończyć całe przedsięwzięcie. 60 których nie mam i nie będę miał nigdy puki gospodarstwo tych pieniędzy nie zarobi czyli nigdy bo jest jednym z 90 procent które czeka zagląda i ruina z zapaści finansowej.

 15. Reggi pisze:

  Polska jest jedynym krajem w Europie, który określił datę graniczną na pobycie się eternitu. Inne kraje też go usuwają, ale tylko wtedy, gdy może stanowić zagrożenie. W Szwecji, Niemczech i innych unijnych krajach przyjęto, że jeśli dach jest pomalowany, omszały to może służyć jeszcze wiele lat i nie jest niebezpieczny.Przykre to że mieszkamy w tak głupim kraju…

 16. Patryko pisze:

  a musi firma ściągac eternit i zakładac blache czy moge to sam zrobic ??

 17. DanielShep pisze:

  Wymiana to jedno, a czy utylizacje można wtedy zgłosić w gminie żeby zabrali płyty eternitowe?

 18. dfdsf pisze:

  Nawet rolnicy nie otrzymają tej dotacji, bo jak dach jest pokryty eternitem i jest to budynek mieszkalny czy garaż, gdzie stoi samochód to zapomnijcie o dotacjach. Dać i nie dać, polityka PIS.

 19. Asaas pisze:

  Czemu kasujecie komentarze?? Żeby nie wyszło na jaw jak działa ta dotacja, jak działa państwo polskie?

 20. Asaas pisze:

  Usuwają komentarze, cenzura obowiązuje

 21. Szczepan pisze:

  A co jeżeli nie jestem rolnikiem a dach na budynku mieszkalnym pokryty jest eternitem? jak to wygląda??

 22. rolnik - hobbysta pisze:

  dla przykładu , demontaż tylko dachówki którą możesz wykorzystać do utwardzenia podwórka , drogi itd i montaż nowej blachy
  ,wymiana tylko samych łat ,i obróbki dla małego domku na wsi 160m2 powierzchni to koszt 50 tys netto , a w przypadku eternitu którego trzeba zutylizować to jaka firma to zrobi za 40 zł za metr2, śmiechu warte , znowu PIS propagandowo wspiera wieś , daje nadzieję , wszyscy się jarają i nic z tego , co więcej budynki tylko do produkcji rolnej , nie mieszkalne ,brawo PIS i ich elektoracie

 23. rolnik pisze:

  Gdy kładłem, eternit był legalnie sprzedawanym materiałem budowlanym,ręczyło za niego państwo. Skoro państwo wrobiło mnie w dach z szajsu, zamiast wyznaczać deadline i straszyć, niech go darmo wymieni i zapłaci milion za narażanie mi zdrowia przed 20 lat.

 24. P R pisze:

  Mieszkam w gminie miejskiej dopłata do wymiany eternitu na stodole nie przysługuje .

 25. Ryszard pisze:

  A co z domkami letniskowymi .one też mają dachy z płyt „azbestowych .Pokryte wtedy gdy wyrażano zgodę na takie pokrycia.
  Ryszard.

 26. TOMEK pisze:

  DLACZEGO DOFINANSOWANIE NIE PRZYSŁUGUJE ROLNIKOM GOSPODARUJĄCYM NA OBSZARACH MIEJSKICH, KOLEJNY BUBEL, KTÓRY WYKLUCZA LUDZI.

 27. Wkorzony pisze:

  a rolnicy ciągle narzekają 😒 nie znam żadnego przedsiębiorcy, który by dostawał praktycznie do wszystkiego dotacje np dotacje do paliwa, za nie urodzaj ,za suszę, a to za mokro, a to grad, dotacje do nawozów, dotacje do wymiany dachów i co kurka jeszcze? a i jeszcze tysiąca zł do hektara i pewnie o wiele innych dotacjach nie mówią, a nam kto pomoże jak jest kryzys ? nikt ! a rolasy na wszystko dostają i ciągle ryczą, a i jeszcze KRUS 500 czy 600 zł na KWARTAŁ gdzie przedsiębiorca małej, jednoosobowej firmy musi płacić około 3 tys za jeden miesiąc, więc pytam się gdzie tu sprawiedliwość? w czym niby przedsiębiorca rolas jest lepszy od innego przedsiębiorcy. rząd potrafi tylko nas dym*ć bo inaczej nazwać tego się nie da!!!

 28. marjan pisze:

  dlaczego rolnicy ,których gosp. rolne jest położone w granicach administracyjnych miasta nie mogli się zalogować i złożyć wniosku??????????????

 29. kris pisze:

  Jeżeli zmuszają do wymiany to należy zadbać również o domki jednorodzinne tudzież różnego rodzaju budowle Winno być dofinansowanie . Zakup materiałów i robocizna to bardzo duży wydatek. Ja mam pomalowany eternit. Bez pomocy państwa nie jestem w stanie wymienić własnymi środkami dachu