Drastyczny spadek w hodowli świń

Drastyczny spadek w hodowli świń

GUS przedstawił informacje, z których wynika, że pogłowie świń w Polsce drastycznie spada. Tak źle nie było od dawna!

Z udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w ciągu ostatniego roku hodowla świń w Polsce zmalała o 10%. Czy da się coś zrobić, żeby zatrzymać dalszy spadek?

Świń, zależnie od regionu, ubyło od 0,8 do 25,7% praktycznie w całym kraju. Wyjątkiem jest tu woj. dolnośląskie, gdzie odnotowano wzrost. Nadal najwięcej hodowców znajduje się w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i mazowieckim.

Spada pogłowie świń

Według GUS najbardziej zmalała liczba loch.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego traktowałbym z lekkim dystansem. To nie jest jako taki spis rolny. Tego typu informacje pokazują jedynie pewne tendencjemówi Piotr Polok, kierownik Okręgu Zachodniego Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS. – Tutaj w Wielkopolsce sytuacja wcale nie wygląda lepiej i myślę, że przedstawia się całkiem podobnie, jak w całej Polsce – dodaje.

Powodów, dla których pogłowie świń spada, jest wiele. Sami rolnicy wskazują, że spory utrudnieniem w handlu jest to, że Polska nadal nie została uznana za strefę wolną od choroby Aujeszkiego. W dodatku nieustannie walczymy z ASF.

Dopiero teraz zaczynają się rozwijać duże gospodarstwa rodzinne. Ich prowadzenie jednak wymaga czasu i sporych nakładów finansowych.

Piotr Polok, kierownik Okręgu Zachodniego Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS

Wielu małych gospodarzy zlikwidowało swoje lochy i przestawiło się na chów nakładowy. A to psuje rynek. Sprzedają oni jedynie w tych okresach, kiedy cena jest wyższa, co w konsekwencji prowadzi do jej sztucznego zaniżenia. Dopiero teraz zaczynają się rozwijać duże gospodarstwa rodzinne. Ich prowadzenie jednak wymaga czasu i sporych nakładów finansowych – wyjaśnia Piotr Polok.

Z danych GUS wynika, że to właśnie loch prośnych ubyło w zeszłym roku najwięcej – 16,4%.

Obecnie też trudno szukać rozwiązań, które mogłoby podnieść rynek:

Działamy na zasadach wolnego rynku, podobnie jak przetwórnie. Ich nie interesuje, skąd pochodzi towar, lecz wielkość zysku. Na ten moment trudno mi więc powiedzieć, co musiałoby się wydarzyć, by uzdrowić sytuację – kończy Piotr Polok.

Komentarze

  1. […] Wielu małych gospodarzy zlikwidowało swoje lochy i przestawiło się na chów nakładowy. Sprzedają oni jedynie w tych okresach, kiedy cena jest wyższa, co w konsekwencji prowadzi do jej sztucznego zaniżenia. Dopiero teraz zaczynają się rozwijać duże gospodarstwa rodzinne. Ich prowadzenie jednak wymaga czasu i sporych nakładów finansowych. O tym informuje Agrofakt. […]

Z forum

Powiązany temat:

Tucz kontraktowy [połączone]
ozzborn
ciekawe co u nas te biznesmeny porobią jak juz wszystkie firmy sie wycofają a praktycznie wszystko to tucz kontraktowy  http://kurierzurominski.pl/321206,Powiat-tucznikiem-...
zobacz więcej »
staszek131415
To tylko Agri zostanie na rynku
zobacz więcej »
wojtal24
firmy ograniczaja tucz ze względu na ASF
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Krycie świń: inseminacja czy krycie naturalne?

Właściwe zapłodnienie pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału rozrodczego. Postawić więc na inseminację czy naturalne krycie?

15 marca 2018

Wybrane dodatki paszowe dla świń

Istnieje wiele grup dodatków paszowych, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i nie należą do grupy antybiotykowych. Sprawdź!

11 marca 2018

Budowa zapory wzdłuż wschodniej granicy jeszcze w tym roku

Resort rolnictwa zapowiada budowę płotu wzdłuż wschodniej granicy z Białorusią i Ukrainą, ale wielu rolników ma wątpliwości, czy taka inwestycja ma sens.

21 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij