Drastyczny spadek w hodowli świń

Drastyczny spadek w hodowli świń

GUS przedstawił informacje, z których wynika, że pogłowie świń w Polsce drastycznie spada. Tak źle nie było od dawna!

Z udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w ciągu ostatniego roku hodowla świń w Polsce zmalała o 10%. Czy da się coś zrobić, żeby zatrzymać dalszy spadek?

Świń, zależnie od regionu, ubyło od 0,8 do 25,7% praktycznie w całym kraju. Wyjątkiem jest tu woj. dolnośląskie, gdzie odnotowano wzrost. Nadal najwięcej hodowców znajduje się w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i mazowieckim.

Spada pogłowie świń

Według GUS najbardziej zmalała liczba loch.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego traktowałbym z lekkim dystansem. To nie jest jako taki spis rolny. Tego typu informacje pokazują jedynie pewne tendencjemówi Piotr Polok, kierownik Okręgu Zachodniego Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS. – Tutaj w Wielkopolsce sytuacja wcale nie wygląda lepiej i myślę, że przedstawia się całkiem podobnie, jak w całej Polsce – dodaje.

Powodów, dla których pogłowie świń spada, jest wiele. Sami rolnicy wskazują, że spory utrudnieniem w handlu jest to, że Polska nadal nie została uznana za strefę wolną od choroby Aujeszkiego. W dodatku nieustannie walczymy z ASF.

Dopiero teraz zaczynają się rozwijać duże gospodarstwa rodzinne. Ich prowadzenie jednak wymaga czasu i sporych nakładów finansowych.

Piotr Polok, kierownik Okręgu Zachodniego Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS

Wielu małych gospodarzy zlikwidowało swoje lochy i przestawiło się na chów nakładowy. A to psuje rynek. Sprzedają oni jedynie w tych okresach, kiedy cena jest wyższa, co w konsekwencji prowadzi do jej sztucznego zaniżenia. Dopiero teraz zaczynają się rozwijać duże gospodarstwa rodzinne. Ich prowadzenie jednak wymaga czasu i sporych nakładów finansowych – wyjaśnia Piotr Polok.

Z danych GUS wynika, że to właśnie loch prośnych ubyło w zeszłym roku najwięcej – 16,4%.

Obecnie też trudno szukać rozwiązań, które mogłoby podnieść rynek:

Działamy na zasadach wolnego rynku, podobnie jak przetwórnie. Ich nie interesuje, skąd pochodzi towar, lecz wielkość zysku. Na ten moment trudno mi więc powiedzieć, co musiałoby się wydarzyć, by uzdrowić sytuację – kończy Piotr Polok.

Komentarze

  1. […] Wielu małych gospodarzy zlikwidowało swoje lochy i przestawiło się na chów nakładowy. Sprzedają oni jedynie w tych okresach, kiedy cena jest wyższa, co w konsekwencji prowadzi do jej sztucznego zaniżenia. Dopiero teraz zaczynają się rozwijać duże gospodarstwa rodzinne. Ich prowadzenie jednak wymaga czasu i sporych nakładów finansowych. O tym informuje Agrofakt. […]

Fermowa produkcja trzody chlewnej – pamiętajmy o higienie

Duża skala produkcji powoduje, że zwierzęta narażone są na szereg negatywnych czynników środowiskowych. Aby przeciwdziałać np. zakażeniu st

14 stycznia 2018

Pasożyty wewnętrzne w stadzie świń: jak je zwalczać?

Choroby inwazyjne trzody chlewnej stanowią poważny problem gospodarczy, bowiem straty spowodowane przez pasożyty są wyższe od szkód powstałych na skutek zakażeń bakteryjnych i wirusowych.

15 stycznia 2018

Nowoczesna i wygodna porodówka dla loch: jak ją urządzić?

Kojce porodowe muszą stwarzać zwierzętom komfort i zapewniać im bezpieczeństwo. Jak przygotować taką przestrzeń?

13 stycznia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij