Drastyczny spadek w hodowli świń

Z udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w ciągu ostatniego roku hodowla świń w Polsce zmalała o 10%. Czy da się coś zrobić, żeby zatrzymać dalszy spadek?

Świń, zależnie od regionu, ubyło od 0,8 do 25,7% praktycznie w całym kraju. Wyjątkiem jest tu woj. dolnośląskie, gdzie odnotowano wzrost. Nadal najwięcej hodowców znajduje się w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i mazowieckim.

Spada pogłowie świń

Według GUS najbardziej zmalała liczba loch.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego traktowałbym z lekkim dystansem. To nie jest jako taki spis rolny. Tego typu informacje pokazują jedynie pewne tendencjemówi Piotr Polok, kierownik Okręgu Zachodniego Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS. – Tutaj w Wielkopolsce sytuacja wcale nie wygląda lepiej i myślę, że przedstawia się całkiem podobnie, jak w całej Polsce – dodaje.

Powodów, dla których pogłowie świń spada, jest wiele. Sami rolnicy wskazują, że spory utrudnieniem w handlu jest to, że Polska nadal nie została uznana za strefę wolną od choroby Aujeszkiego. W dodatku nieustannie walczymy z ASF.

Dopiero teraz zaczynają się rozwijać duże gospodarstwa rodzinne. Ich prowadzenie jednak wymaga czasu i sporych nakładów finansowych.

Piotr Polok, kierownik Okręgu Zachodniego Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS

Wielu małych gospodarzy zlikwidowało swoje lochy i przestawiło się na chów nakładowy. A to psuje rynek. Sprzedają oni jedynie w tych okresach, kiedy cena jest wyższa, co w konsekwencji prowadzi do jej sztucznego zaniżenia. Dopiero teraz zaczynają się rozwijać duże gospodarstwa rodzinne. Ich prowadzenie jednak wymaga czasu i sporych nakładów finansowych – wyjaśnia Piotr Polok.

Z danych GUS wynika, że to właśnie loch prośnych ubyło w zeszłym roku najwięcej – 16,4%.

Obecnie też trudno szukać rozwiązań, które mogłoby podnieść rynek:

Działamy na zasadach wolnego rynku, podobnie jak przetwórnie. Ich nie interesuje, skąd pochodzi towar, lecz wielkość zysku. Na ten moment trudno mi więc powiedzieć, co musiałoby się wydarzyć, by uzdrowić sytuację – kończy Piotr Polok.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Elvis1090
witam, mam możliwość wynajęcia 4 budynków(w białej strefie) na trzodę chlewna i chciałbym wejść w tucz kontraktowy, pytanie jest jakich pozwoleń potrzebuje aby moc wpuścić tam wa... zobacz więcej »
znawcawszystkiego
zdrowotność różna, od tragicznej do bardzo dobrej. uśredniając raczej słaba. szczepienia chyba wróciłyzdrowotność różna, od tragicznej do bardzo dobrej. uśredniając raczej słaba. s... zobacz więcej »
siwymirek
A jak zdrowotności prosiaka w agri? Podobno nie stosują szczepień na porodówkach i są problemy w tuczu prawda to,? zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. […] Wielu małych gospodarzy zlikwidowało swoje lochy i przestawiło się na chów nakładowy. Sprzedają oni jedynie w tych okresach, kiedy cena jest wyższa, co w konsekwencji prowadzi do jej sztucznego zaniżenia. Dopiero teraz zaczynają się rozwijać duże gospodarstwa rodzinne. Ich prowadzenie jednak wymaga czasu i sporych nakładów finansowych. O tym informuje Agrofakt. […]