Dymisja za nielegalny ubój bydła?
Pod koniec marca poznamy raport z wynikami kontroli przeprowadzonej przez unijnych inspektorów po tym, jak wykryty został w Polsce nielegalny ubój bydła. Media spekulują, że w związku z tą aferą wkrótce zdymisjonowany zostanie Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.
W poniedziałek 11 lutego odbyło się w Brukseli spotkanie ekspertów ds. żywności, zwierząt i pasz. Uczestniczyło w nim 28 unijnych państw. Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk wyjaśniał na nim sprawę uboju chorych krów w Polsce.
Audyt polskiego nadzoru weterynaryjnego zakończył się w piątek 8 lutego. Unijna kontrola przeprowadzona została w ubojni, skupie oraz zakładzie przetwórczym. Wnioski inspektorów poznać mamy pod koniec marca.
Ubój chorych krów – te zmiany mają zakończyć proceder
Spis treści
Wnioski z audytu
Po wykryciu przypadku uboju chorych i padłych krów na mięso w Ostrowi Mazowieckiej, KE skierowała do Polski pismo z zaleceniami, co należy zmienić. Są w nim zastrzeżenia co do niespójności funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt, poprawy współpracy z policją i zwiększenia kar za nielegalny ubój zwierząt. Inspektorzy zalecają też wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej.
– Mamy odpowiedzieć w przeciągu najbliższych dni o planach, jakie mamy w stosunku do działań naprawczych. Do końca tygodnia takie pismo zostanie przekazane KE – powiedział PAP Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.
Chore krowy – chory system? Przeczytaj więcej!
Inspekcja Weterynaryjna zostanie wzmocniona?
O problemach z jakimi boryka się Inspekcja Weterynaryjna pisaliśmy już kilkukrotnie. Ogrom pracy, niskie zarobki i deficyt kadr – to tylko niektóre z nich. Zbyt mała liczba pracowników to efekt niedofinansowania służby. Lekarze weterynarii już od kilkunastu lat walczą o wzmocnienie kadrowo-finansowe Inspekcji.
Po nagłośnieniu przez media afery z nielegalnym ubojem krów, minister rolnictwa zapowiedział zmianę od lat funkcjonującego systemu. W radiowej Trójce podkreślił, że „inspekcja weterynaryjna będzie miała zwiększoną liczbę etatów i to pracownicy inspekcji podlegający swoim bezpośrednim przełożonym będą badali mięso i mieli nadzór nad ubojem”.
Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej żądają podwyżek i grożą zwolnieniami
Dymisja za nielegalny ubój bydła?
Za aferę z nielegalnym ubojem odpowiedzieć ma Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. RMF FM donosi, że ma on zostać wkrótce zdymisjonowany.
– Jeśli ktoś jakąś winę ponosi – będą zmiany kadrowe, nie zawaham się przed takimi posunięciami – skomentował te doniesienia w rozmowie z RMF FM minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zastrzegł jednak, że żadna decyzja nie została jeszcze w tej sprawie podjęta.
Na celowniku
Jeśli dojdzie do odwołania Pawła Niemczuka, będzie to druga dymisja w szefostwie GIW w ciągu ostatnich 3 miesięcy. W grudniu minister Ardanowski odwołał Krzysztofa Jażdżewskiego, zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii.
Taką decyzję szef resortu rolnictwa podjął po tym, jak rolnicy blokujący autostradę A2 zarzucili mu, że z tzw. stref czerwonych ASF z Litwy sprowadzane jest do Polski mięso. Minister Ardanowski zakazał wówczas przywozu tego mięsa z Litwy. Wycofał się z tego po rozmowach na linii Polska-Litwa-UE, ale dymisji Krzysztofa Jażdżewskiego nie cofnął.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!