Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych – hodowcy są przeciw
Hodowcy zwierząt, jak również przedstawiciele organizacji rolniczych wyrazili swój sprzeciw wobec opublikowanego przez KE przeglądu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. Według organizacji hodowców inicjatywy #HodowcyRazem nowe prawo nakłada na producentów niepotrzebne ograniczenia. Jak przekonują, wprowadzenie tych założeń i sama dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych spowoduje dalszy wzrost kosztów produkcji.
Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 r. Komisja Europejska opublikowała przegląd dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, która w przeszłości obejmowała tylko największe gospodarstwa hodowlane. Obecnie jednak zaproponowano w niej dziesięciokrotne zwiększenie liczby gospodarstw hodowlanych bydła, trzody chlewnej, a także drobiu, które obejmuje wymogami dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych. Z tej zmiany niezadowoleni są hodowcy zwierząt, którzy wystosowali pismo do ministra Henryka Kowalczyka.
Spis treści
Hodowcy zwierząt i ich gospodarstwa rodzinne obciążone dodatkowymi kosztami i przepisami?
KE zaproponowała, aby gospodarstwa rodzinne hodowlane, które utrzymują powyżej 150 dużych jednostek przeliczeniowych żywego inwentarza były uznane jako ,,instalacje rolno-przemysłowe”.
Jak podaje POLPIG wprowadzenie tych założeń i sama dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych spowoduje dalszy wzrost kosztów produkcji, które już teraz znajdują się na wysokim poziomie. Ponadto, te gospodarstwa będą zobligowane do stosowania kosztownych protokołów emisyjnych opracowanych dla dużych przedsiębiorstw. Oprócz tego, hodowcy zwierząt będą zobowiązani do przestrzegania dodatkowych wymogów środowiskowych, a ich gospodarstwa będą pozbawione pomocy dobrostanowej.
Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych do zmiany?
Z tymi założeniami nie zgadzają się hodowcy zwierząt, którzy w swoim stanowisku podają, że w obecnej sytuacji geopolitycznej bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce, jak również w UE pozostaje zagrożone. Dlatego należy zrobić wszystko, aby produkcja rolna rozwijała się. Nie sprzyja temu jednak wprowadzane ograniczenia i wyższe koszty.
Organizacje hodowców inicjatywy #HodowcyRazem deklarują gotowość współpracy z organami administracji w zakresie omawianej dyrektywy. Jednocześnie chcemy pokreślić fakt, że wszystkie organizacje zrzeszone w Copa – Cogeca również widzą ogromne zagrożenie jakie mogą stworzyć proponowane zmiany dyrektywy – dodają na koniec hodowcy odnosząc się do tego, jakie zmiany wprowadzi dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych.
Czytaj również: Prognozy na rynku zbóż. Czeka nas kryzys zbożowy? Sprawdź!
Źródło: hodowcyrazem.pl; POLPIG
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Komisja europejska niech przestanie wymyślać bzdury do obory krowy doic