Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne – planowane zmiany
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wyraził opinię na temat planowanej nowelizacji rozporządzenia w sprawie działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”. Jak samorząd rolniczy ocenia proponowane zmiany? Sprawdźmy!
Trwają konsultacje projektu rozporządzenia MRiRW wprowadzającego zmieniany w rozporządzeniu dot. szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”. Działanie jest objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Zarząd KRIR przedstawił swoje uwagi do nowelizacji – jak ją ocenia? I jakich zmian mogą się spodziewać rolnicy?
Przeczytaj również: Ceny zbóż w styczniu 2022 r. – sprawdź!
Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne. Opinia KRIR
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych pozytywnie ocenił zmiany, które zawarto w projekcie rozporządzenia.
Pierwszą z nich było umożliwienie podejmowania zobowiązań w ramach wariantów 4.8., 4.9., 4.10., a także 4.11., które dotyczą ochrony ptaków na całym obszarze Natura 2000. Według KRIR wprowadzenie tego udogodnienia może doprowadzić do wzrostu użytkowania gruntów, na rzecz przetrwania zagrożonych gatunków ptaków. Ponadto zmiana ta zwiększy wpływ działań rolno-środowiskowo-klimatycznych na środowisko.
Kolejna zmiana w rozporządzeniu w sprawie działania „działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”, którą pozytywnie ocenił samorząd rolniczy było umożliwienie objęcia wsparciem w ramach Pakietu 7. Zachowanie zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie dodatkowych dwóch ras owiec:
- polskiej owcy górskiej,
- białogłowej owcy mięsnej,
- a także – kozy kazimierzowskiej,
- kozy sandomierskiej.
Wprowadzenie dodatkowych ras owiec oraz kóz było wynikiem badań przeprowadzonych przez IZ Balice.
Następna pozytywnie ocenioną przez zarząd KRIR zmianą jest możliwość wykonania mulczowania w ramach Pakiety 1 oraz 2. Mowa tutaj o rolnictwie zrównoważonym, a także ochronie wód i gleb.
– Obserwowane w ostatnich latach wydłużenie okresu wegetacyjnego powodowało, że rośliny wysiane jako międzyplon osiągały jesienią dużą masę, co utrudniało uprawę rośliny następczej. Wykonane późną jesienią mulczowanie, zapewnia ochronę i wzbogacenie gleby, a jednocześnie nie prowadzi do utrudnień w produkcji w rolnej w kolejnym roku – podaje KRIR.
Ostatnią już zmianą, o której wspomina Izba jest nowy Pakiet 8, czyli ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk. Wdrożenie tego pakietu będzie możliwe poza obszarem Natura 2000. Pakiet 8 ma być łatwiejszy do wdrożenia, a także będzie stanowić zachętę dla rolników do prowadzenia zrównoważonej gospodarki na TUZ.
Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne. Retencja wody
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych nie wypowiedział się pozytywnie na temat wszystkich rozwiązań. Zasady stosowania nowego Pakietu 9, czyli retencja wody budzi wiele kontrowersji. Pakiet o którym mowa, przewiduje dofinansowanie dla rolników, którzy utrzymują wodę na trwałych użytkach zielonych. Warunkiem jest zatrzymanie wody ciągiem przez minimum 12 dni występujących po sobie w okresie od 1 maja do 30 września.
Celem wsparcia jest zachęcenie rolników do podejmowania działań, które mają pozytywny wpływ na kształtowanie się warunków wodnych. Pakiet ma dotyczyć obszarów PRŚK, czyli Pakietem 4. i 5. (bez wariantów 4.3. i 5.3.) bądź Pakietu 8.
Dla kogo wsparcie w ramach działania Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne?
Jak informuje KRIR, warunkiem otrzymania płatności jest między innymi wysycenie profilu glebowego wodą na poziomie przynajmniej 80%. Powodzie, które trwają powyżej 12 dni mogą spowodować ogromne szkody nie tylko rolnicze, ale także środowiskowe. Rośliny, które są zalane wodą dłużej niż 12 dni, w szczycie sezonu wegetacyjnego gniją ze względu na brak dostępu do powietrza. Ponadto ich gnicie może degradować pewien obszar użytków zielonych.
Zdaniem KRIR, foprowadzi to do ogromnych strat przyrodniczych, jak i gospodarczych, zwłaszcza na obszarach o wysokich walorach przyrodniczych, które są uznawane za obszary w pakietach przyrodniczych programu działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne. Zarząd KRIR podkreślił również, potrzeba wiele czasu, żeby gleba po długotrwałym zalaniu odzyskała swoją aktywność i wróciła do pierwotnego stanu.
Przeczytaj również: Wysokie ceny nawozów sztucznych – marże zostaną zmniejszone do zera?
Źródło: KRIR
Polska patologia biurokratyczną i niekompetencja urzędników jest głównym powodem słabej kondycji rolnictwa i zniechęca młodych ludzi do rolnictwa tym samym olewają pracę na roli pozdrawiam
Według mnie działania rolno środowiskowe powinni być poszerzone bo te dzialania mają sens, np. Należy więcej uwagi poświęcić w programy ochrona wód i gleb aby rolnicy wysiewali więcej poplonów co ma duże zastosowanie przy uprawach gleby oraz sytuacji klimatycznej .