Dzień kukurydzy Limagrain na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku odbyła się pierwsza edycja warsztatów polowych Dzień Kukurydzy Limagrain. Podczas tego plenerowego spotkania rolnicy mogli zapoznać się z pełną ofertą ziarnowych odmian kukurydzy z tej hodowli oraz technologiami jej ochrony i nawożenia. Kukurydza Limagrain oczywiście grała pierwsze skrzypce, ale podczas imprezy nie zabrakło miejsca na prezentacje ciągników i maszyn Kubota.
Dzień Kukurydzy Limagrain zorganizowany został w ścisłej współpracy z firmą Agromat. Impreza przyciągnęła, na pole we wsi Grochowiska w pobliżu Ząbkowic Śląskich, liczne grono plantatorów kukurydzy. Organizatorzy zapewnili zarówno pokaźną porcję wiedzy, jak i solidny poczęstunek. Nie zabrakło także upominków dla rolników. Najważniejszy jednak był pokaz ziarnowych odmian kukurydzy Limagrain.
Spis treści
Kukurydza Limagrain – pełna paleta odmian ziarnowych
Na pokazowych polach wysiano wszystkie ziarnowe odmiany kukurydzy Limagrain. Cała kolekcja odmian obejmuje kukurydze o FAO od 220 do 280. Wśród prezentowanych odmian znalazły się kukurydze z ziarnem typu dent oraz warianty pośrednie pomiędzy flint a dent. Tak szerokie portfolio pozwala na dobranie odmiany kukurydzy do warunków i możliwości każdego z rolników. Zaś dzięki zgromadzeniu ich na jednym polu, możliwe było porównanie cech odmian.

Dzień Kukurydzy Limagrain był okazją do przyjrzenia się całej palecie odmian ziarnowych tej hodowli.
Spośród piętnastu odmian wysianych na polu pokazowym zdecydowana większość to odmiany nowe. Dlatego ich genetyka odpowiada na aktualne wyzwania stojące przed plantatorami. – Mamy obecnie w ofercie doskonałe odmiany, jak choćby świetnie pasująca do tego terenu kukurydza Limagrain odmiany Limagold. – mówi regionalny przedstawiciel Limagrain, Michał Matusz. – Takie spotkanie daje rolnikom możliwość naocznego przekonania się o sile tych odmian i ułatwia decyzję o wyborze odmiany. Niewątpliwie tak zorganizowany przegląd, w połączeniu ze wyczerpującymi informacjami, jakie przekazywali specjaliści oprowadzający rolników po polach pokazowych, stanowi świetne źródło wiedzy.
Dzień Kukurydzy Limagrain – wymiana doświadczeń
Tak szeroka paleta odmian zgromadzona w jednym miejscu daje unikalną możliwość porównania cech i ich znaczenie w konkretnych warunkach. Dodatkowo otrzymujemy możliwość oceny skuteczności konkretnych zabiegów herbicydowych i wpływu różnych strategii nawożenia na kondycję i rozwój roślin.

Ważne, abyśmy wymieniali się doświadczeniami i dyskutowali. Wtedy uczymy się od siebie – mówił Michał Matusz z Limagrain.
– Uważam, że takie spotkania powinny się odbywać cyklicznie – mówi Tomasz Kapuś kierujący gospodarstwem Rol-Pol w Mojęcicach – nie każdy chce eksperymentować u siebie i uczyć się na własnych błędach, a dzięki takim spotkaniom można podpatrzyć gotowe rozwiązania i zastosować je u siebie. – podkreślał wartość takich spotkań jeden z klientów.
Jak wielokrotnie podkreślali gospodarze tego wydarzenia, takie spotkanie służy nie tylko prezentacji produktu i przekazaniu klientom informacji. Bowiem jako równie cenne wskazują oni dyskusje w gronie praktyków. Obserwacje poczynione przez rolników w różnych warunkach polowych i ogromnej liczbie konfiguracji zabiegów agrotechnicznych są niesłychanie cenne. Rzucają ono światło na wiele aspektów, które mogłyby być trudne do zidentyfikowania przez pojedynczych plantatorów, czy nawet prowadzących regularne doświadczenia firm hodowlanych.
Dobór odmian kukurydzy
Wysokie koszty suszenia kukurydzy, z jakimi obecnie boryka się branża rolnicza, skłaniają do innego spojrzenia na kwestie doboru odmiany kukurydzy. Bowiem zarówno wskaźnik wczesności FAO, jak i cechy konkretnej odmiany mają niebagatelne znaczenie dla wilgotności ziarna w momencie zbioru. Ze względu na aktualne ceny surowców energetycznych wykorzystywanych do zasilania suszarni znaczenie tego parametru znacząco wzrosło, nawet w relacji do wysokości plonu.
Jakie odmiany kukurydzy zapewniają niską wilgotność ziarna?
Jak mówi Michał Matusz z Limagrain w portfolio firmy bez problemu można znaleźć wypróbowane już odmiany kukurydzy, które pozwalają na zbiór ziarna o niskiej wilgotności. Jakie to odmiany?
– To z czego jesteśmy znani, odmiana Ashley. To bardzo wczesny produkt, który doskonale sprawdził się nawet w terenie, na którym zwykle dominują odmiany późniejsze. – rekomenduje specjalista z LG Seeds. – Świetnie wypada też odmiana LG 31.240 z ziarnem typu dent, które doskonale oddaje wilgoć. Doskonała w tej kategorii jest także odmiana z ziarnem typu pośredniego, LG 32.257.
W obecnych realiach nie warto bagatelizować tej cechy kukurydzy, gdyż koszt suszenia ziarna, czy wynikające z niego potrącenia w punktach skupu, całkowicie zmieniły proporcje składowych wpływających na rentowność uprawy. Kukurydza Limagrain
Starcover pokazał co potrafi
Wśród odmian kukurydzy Limagrain, jakie można było zobaczyć w Grochowiskach, cztery były prezentowane zarówno w wersji zaprawionej standardowo, jak i wzbogaconej o biostymulator donasienny Stracover. Dawało to możliwość oceny wpływu tego preparatu na rozwój kukurydzy w perspektywie niemal całego okresu wegetacji. Jak powiedział Michał Matusz, efekt nie pozostawia wątpliwości.
– Efekt, który możemy obserwować na tych poletkach, pokazuje, że kukurydza Limagrain wsparta przez donasienny biostymulator ma nie tylko lepszy wigor początkowy. Działanie biostymulatora jest wyraźnie zauważalne także w jakości zapylenia kolby, a to będzie miało przełożenie na wysokość plonu.
To, że nie są to bezpodstawne deklaracje, potwierdzają opinie plantatorów kukurydzy. Co istotne, mogą oni oceniać wpływ tego preparatu na plony na podstawie wcześniejszych doświadczeń.
– Klienci, którzy już wypróbowali Stacover są do tego rozwiązania całkowicie przekonani i chcą do niego wracać w kolejnych sezonach. – zapewnia Michał Matusz. Dodaje też, że rolnicy stosujący Starcover niejednokrotnie już przekazywali mu informacje o doskonałych efektach użycia tego preparatu.
Kukurydza Limagrain i program Hydraneo
– Na stałe współpracujemy z Limagrain i tą imprezą chcieliśmy pokazać naszym klientom, że warto sięgnąć po te nasiona. – mówi Mateusz Kufel, agronom w gospodarstwie należącym do firmy Agromat, która przygotowała pola pokazowe na potrzeby tego wydarzenia.
Plantatorzy kukurydzy borykają się z problemami dotyczącymi przebiegu pogody. Jednak jak powiedział Mateusz Kufel wsparcie doradców Limagrain i program Hydraneo, pozwalają na uzyskanie doskonałych rezultatów nawet w trudnych okolicznościach.
Dzień Kukurydzy Limagrain – już czekamy na kolejną edycję
Jak podkreślali przedstawiciele organizatorów, zarówno z ramienia Limagrain, jak i firmy Agromat, chcą, aby wydarzenie to miało charakter cykliczny. Wynika to z faktu, że już ten pierwszy Dzień Kukurydzy Limagrain pokazał, że warto. Klienci dopisali i aktywnie uczestniczyli w merytorycznych dyskusjach, co stanowi nieocenioną wartość w rozwoju wiedzy wszystkich uczestników. Co niezwykle ważne prezentacje ekspertów skupiały się na dostarczeniu plantatorom odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Trzymamy wiec za słowo i czekamy na kolejne zaproszenie.
W materiale znajdują się linki partnerskie