Dzierżawa gruntów rolnych mocno podrożeje. Sprawdź szczegóły!
W ostatnim czasie można zauważyć wyraźne podwyżki cen żywności i paliwa, a także gruntów rolnych. Czy dzierżawa gruntów rolnych również pójdzie mocno w górę? Sprawdźmy!
GUS opublikował nowe Obwieszczenie na podstawie którego ustala się jaka będzie dzierżawa gruntów rolnych, a także czynsz dzierżawny. Z przedstawionych informacji wynika, że dzierżawcy muszą przygotować się na wzrost cen za dzierżawę gruntów rolnych, który może nastąpić w najbliższym czasie.
Przeczytaj również: Spółdzielnie rolnicze zostaną uznane za gospodarstwa wielorodzinne?
Dzierżawa gruntów rolnych a średnia krajowa cena skupu pszenicy
Przypomnijmy, że na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy ustala się wysokość czynszu dzierżawnego za nieruchomości dzierżawione od Skarbu Państwa.
Ostatnia najnowsza cena, którą opublikował GUS dotyczy średniej ceny w I półroczu 2021 roku. Według wstępnych danych, średnia krajowa cena skupu pszenicy w I półroczu br. wynosiła 93,04 zł za 1 dt.
Średnia krajowa cena skupu pszenicy jest wyższa niż w II półroczu 2020 r. kiedy to wynosiła 74,21 zł za 1 dt. Podrożała więc prawie o 19 złotych.
Wskaźnik zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych również wyższy?
Dzierżawa gruntów rolnych uzależniona jest od średniej krajowej ceny skupu pszenicy, a także wskaźnika zmiany cen skupu podstawowych produktów rolnych. Wskaźnik ten wykorzystuje się do waloryzacji czynszu dzierżawnego za nieruchomości wydzierżawione ze Skarbu Państwa.
Zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa GUS w I półroczu 2021 r. wskaźnik cen wyniósł 111,9. Co oznacza, że nastąpił wzrost cen o 11, 9 proc. W II półroczu 2020 r. wspomniany wskaźnik był niższy i wynosił 96,2.
Dzierżawa gruntów rolnych – cena pójdzie w górę?
Na podstawie prezentowanych danych można stwierdzić, że wysokość czynszu dzierżawnego poskoczy znacznie do góry. Przypomnijmy, że średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w pierwszym kwartale 2021 r. wyniosła 16,1 dt pszenicy/ha. Jak podaje KOWR, najwyższe średnie czynsze uzyskano w województwie mazowieckim – 43,3 dt/ha, opolskim – 33,3 dt/ha, śląskim – 28,3 dt/ha oraz podkarpackim – 26,8 dt/ha.
Źródło: GUS; Agrofakt.pl