PATRON SERWISU: Blattin

25 maja: Światowy Dzień Mleka

Specjaliści i smakosze mleka twierdzą, że to samo zdrowie. A czy polscy producenci mają co świętować podczas Światowego Dnia Mleka?

Światowy Dzień Mleka został ustanowiony przez FAO, czyli Food and Agriculture Organization (Organizacja do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa ) w dniu 25 maja. Głównym celem święta jest propagowanie spożycia mleka. Mleczny dzień obchodzony jest od 2001 r.

Zwolennicy mleka przekonują, że Hipokrates miał rację mówiąc, że mleko jest najdoskonalszym i najbardziej kompletnym pokarmem, jaki stworzyła natura mówi Karolina Wójcik, dietetyczka z Warszawy. Przeciwnicy jednak wskazują, że wiele osób nie może spożywać mleka krowiego, gdyż nie ma odpowiedniego enzymu umożliwiającego trawienie laktozy. Lecz weźmy pod uwagę, że w całej Europie mleko nie jest wskazane z tego powodu jedynie dla 10% dorosłych ludzi.

Jogurty i kefiry mają laktozy znacznie mniej a ponadto obfitują w zdrowe kultury bakterii niezbędne dla naszego organizmu.

Większość z nas jednak nawet jeśli nie lubi mleka w czystej postaci to lubi jego przetwory. Jak mówi pani dietetyk, jogurty i kefiry mają laktozy znacznie mniej a ponadto obfitują w zdrowe kultury bakterii niezbędne dla naszego organizmu.

Tyle o mlecznych przysmakach. Na rynku mleka w Polsce nie ma jednak powodów do świętowania. Ceny za mleko od wielu miesięcy spadają bowiem na łeb na szyję.

Były takie czasy, że za litr mleka płacono w skupie 1,7–1,8 zł powiedział nam Henryk Grzecza, prezes Słupskiej Spółdzielni Producentów Mleka. Ale nawet producenci z najlepszą pamięcią powoli o tym zapominają. Dziś odstawiamy mleko i nie wiemy za ile… Bo cena ustalana jest dopiero pod koniec miesiąca, w którym mleko oddajemy. Niestety, nie ma czego świętować.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *