e-WniosekPlus – cyfrowa rewolucja w dopłatach bezpośrednich

e-WniosekPlus wprowadza rewolucję w zasadach składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Już od 15 marca rolnicy będą składać e-wnioski o płatności obszarowe. Przez Sejm w ekspresowym tempie przeszła ustawa, która wprowadza nowy obowiązek. Wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie trzeba składać elektronicznie. 

Od tych zmian nie ma ucieczki. Po pierwsze dlatego, że to obowiązek nałożony przez Unię Europejską, po drugie dlatego, że w wielu unijnych krajach to standard, który ułatwia rolnikom życie. Zapewne dla wielu rolników, szczególnie tych systematycznie korzystających z internetu (wg badań firmy Martin & Jacob to około 800 000 rolników w Polsce), e-WniosekPlus wprowadzi szereg uproszczeń i oszczędności.

Myślę, że wszyscy jesteśmy przekonani, że jest to potrzebne i że te zmiany trzeba wprowadzać, w szczególności cyfryzację polskiej wsi, w ramach takiej procedury, aby środki były dostępne szybciej, prościej i żeby ta procedura była jak gdyby w trybie już europejskim – tłumaczył w Sejmie Ryszard Zarudzki wiceminister rolnictwa.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie

Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa

e-WniosekPlus oznacza łatwiej i szybciej?

Obecnie niewielki procent rolników składa wnioski o dopłaty bezpośrednie przez Internet. W tym roku ma to się zmienić. Rząd przekonuje, że zlikwiduje to kolejki w powiatowych biurach ARiMR oraz przyśpieszy cały proces wypłaty unijnych dotacji. Pracownicy Agencji nie będą już musieli ręcznie wprowadzać do systemu informatycznego papierowych wniosków, gdyż te będą od razu w systemie.

W ARiMR trwają już zaawansowane prace nad specjalną aplikacją e-WniosekPlus za pomocą, której rolnicy będą mogli składać elektronicznie dokumenty. Aplikacja ma być łatwa w obsłudze i przyjazna.

Po raz pierwszy z zasadami jej działania rolnicy będą mogli się zapoznać 12 lutego kiedy jej wersja demonstracyjna pojawi się na stronach internetowych ARiMR.

Teoria, a praktyka

Wnioski o dopłaty bezpośrednie

Jarosław Sachajko, Kukiz’15

Tyle teorii. Podczas prac parlamentarnych posłowie zwracali uwagę, że tak drastyczna i szybko wprowadzana zmiana  może być kłopotliwa dla wielu rolników. Szczególnie tych starszych oraz takich, którzy nie mają dostępu do komputerów. Pytano też czy aplikacja e-WniosekPlus i system informatyczny będą gotowe na czas, gdyż wnioski o dopłaty rolnicy mogą składać już 15 marca. Czasu jej więc bardzo mało.

Słuchajcie państwo, słuchajcie drodzy rolnicy: ten program będzie przekazany ministerstwu 12 marca, a od 15 marca będziecie składać wnioski w Internecie. Nie ma szans na to, żeby ten system zadziałał – mówił w Sejmie Artur Dunin z Platformy Obywatelskiej.

Przedstawiciele ministerstwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewniają, iż obecnie aplikacja będzie prosta w obsłudze, intuicyjna i przyjazna rolnikowi. Dodatkowo podkreśla się, że pomocą oraz wsparciem merytorycznym dla rolników służyć będzie doradztwo rolnicze oraz izby rolnicze. To piękne zapewnienie, słyszeliśmy je już wielokrotnie, ale doskonale wiemy, jaka była rzeczywistość – dodawał do długiej listy zarzutów Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

Wszystko na czas

Ale resort rolnictwa i posłowie Prawa i Sprawiedliwości uspokajali, że e-WniosekPlus będzie gotowy na czas, a rolnicy nie zostaną sami.

Oczywiście nikt nie mówi, że będzie to przebiegało bezproblemowo. Ale po to pracujemy i po to mamy pomysł, po to angażujemy całą grupę doradców, pracowników izb, Agencji Restrukturyzacji, aby zakończyć to z sukcesem, o czym jestem przekonany – przekonywał opozycji posłów wiceminister Ryszard Zarudzki.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie

Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS

Rząd zwrócił jednocześnie uwagę, że nowe przepisy zawierają swoistą furtkę bezpieczeństwa dla osób, które nie będą potrafiły wypełnić wniosku on-line. Tacy rolnicy w wyjątkowych sytuacjach będą wciąż mogli składać wnioski papierowe. Ułatwieniem i odciążeniem gospodarzy ma być także możliwość składania oświadczeń zamiast wniosków.

Szacujemy, że od 200 do 500 tys. rolników nie będzie musiało składać wniosków elektronicznych. Jeżeli ich wniosek jest co roku taki sam będą musieli złożyć tylko oświadczenie, że nic się nie zmieniło w ich gospodarstwie porównaniu z rokiem poprzednim – tłumaczył wiceminister Zarudzki.

Resort rolnictwa zapewnia także, że przygotowywana właśnie aplikacja e-WniosekPlus pozwoli korzystać z dostępu do niej kilkudziesięciu tysiącom beneficjentów jednocześnie. Nie ma więc obawy, że system się zawiesi. Przeprowadzono zostanie również zakrojona na szeroką skalę akcja informacyjna wśród rolników.

To jest rzeczywiście historyczne wydarzenie. Przechodzimy, można by powiedzieć, jak za Kazimierza Wielkiego z budownictwa drewnianego do murowanego – zachwala ustawę poseł Jan Krzysztof Ardanowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Jeśli szukasz informacji na temat wypełniania wniosku przez internet, wejdź na portal eWniosekPlus, gdzie regularnie będą pojawiać się instrukcje i odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rolników pytania.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *