Edafon. Czym jest i jaki ma wpływ na jakość upraw?
Ogół organizmów żyjących w glebie to edafon. W najszerszym ujęciu obejmuje on również podziemne części roślin. Stanowi zazwyczaj do 5% objętości gleby. Obecność edafonu jest jednym z najważniejszych czynników glebotwórczych. W powstałej glebie odpowiada on za utrzymanie jej charakteru.
Część ożywiona gleby wpływa na cechy fizyczno-chemiczne, a więc strukturę, zdolność zatrzymywania i przewodzenia wody, przepuszczalność oraz przewiewność.
Spis treści
Czym jest Edafon?
Edafon w podstawowym znaczeniu odpowiada za żyzność, gdyż to właśnie jego obecność warunkuje rozkład związków organicznych. Ponadto przyspiesza uwalnianie składników mineralnych oraz powstawanie próchnicy glebowej. Rola edafonu polega głównie na rozdrabnianiu i mineralizacji resztek roślin i produktów przemiany materii innych organizmów, ponieważ większość tych organizmów jest destruantami. Są to różnego rodzaju istoty żywe od kręgowców zaczynając, a na jednokomórkowych mikroorganizmach kończąc.
Ponadto w organach trawiennych różnych przedstawicieli fauny glebowej bytuje swoista mikroflora. Przekształca ona materię organiczną w warunkach sprzyjających tworzeniu się substancji humusowych. W najwęższym pojęciu do edafonu zalicza się mikroorganizmy oraz drobne zwierzęta do owadów. Cechą charakterystyczną tych organizmów jest fakt, że stale lub w pewnym okresie swojego życia przebywają w glebie, która jest dla nich naturalnym środowiskiem życia. To między innymi bakterie, glony, grzyby, śluzowce, nicienie, wirusy, pierwotniaki, pierścienice (głównie dżdżownice i wazonkowce), pajęczaki (głównie roztocza) wije, owady bezskrzydłe oraz wiele larw owadów uskrzydlonych.
Podstawa fauny glebowej
Podstawę fauny glebowej stanowią proste mikroorganizmy. Obrazują to następujące dane. Biomasa bakterii i grzybów w przeliczeniu na m2 wynosi od 120 do 350 g suchej masy, natomiast większe organizmy bezkręgowe (owady, dżdżownice, pajęczaki) stanowią tylko 3-7 g suchej masy. Takie różnice wynikają głównie z liczebności poszczególnych organizmów.
Liczebność mikroorganizmów jest ogromna, może wynosić 1013 w przypadku bakterii i 1010-1011 grzybów w przeliczeniu na m2. Natomiast bezkręgowce są już mniej liczne, roztocza i skoczogonki występują w ilości od 1 do 10 tys. sztuk na m2 a dżdżownice od 10 do 1000 sztuk. Każdy z organizmów spełnia określone funkcje w glebie. Przykładowo dżdżownice pomimo mniejszej liczebności są bardzo ważne, ponieważ tworzą duże kanaliki w glebie, przez które może docierać powietrze do głębszych warstw gleby a po intensywnych opadach odpływać nadmiar wody. Na ich przykładzie da się zaobserwować strukturotwórcze działanie mikroflory.
Dżdżownice glebowe zjadają glebę, pozyskując ten sposób zawartą w niej substancję organiczną stanowiącą pokarm. Cząstki mineralne są wydalane, ale dzięki licznym mikroorganizmom posklejane w agregaty. Większość organizmów glebowych obumiera i odtwarza swoją populację 2–3-krotnie w ciągu roku. Ich obumarłe ciała stają się pokarmem dla innych stworzeń. Z powodu strukturotwórczej działalności, jaką prowadzi edafon, niektóre organizmy są nazywane inżynierami gleby.
Jak zwiększyć edafon glebowy w prosty sposób
Gleba jest tworem samoczynnym, jednak uprawiający ją rolnik ma wpływ na wiele jej cech — między innymi poprzez wzbogacenie gleby w mikroorganizmy pożyteczne, zwiększające jej aktywność biologiczną. Łatwym sposobem aplikacji charakteryzuje się preparat Elbio Terra Ivo. Jest to płynny biologiczny produkt zawierający całą gamę szczepów żywych kultur bakterii z rodzajów:
- Rhodococcus;
- Bifidobacterium;
- Lactobacillus;
- Rhodopseudomonas;
- Saccharomyces;
- Bacillus.
Elbio Terra Ivo jest uniwersalnym preparatem, który można stosować we wszystkich uprawach rolniczych i sadowniczych — zarówno w gruncie, jak i pod osłonami. Wprowadzone doglebowo lub dolistnie pożyteczne bakterie biorą m.in. udział w przyspieszonym rozkładzie materii organicznej. W ten sposób zwiększa się warstwa próchnicza gleby, co w efekcie prowadzi do poprawy jej struktury, gospodarki wodnej i żyzności.
- Przy okazji rozkładu uwalniają się do roztworu glebowego makro- i mikroelementy związane dotychczas w strukturach niedostępnych dla roślin. W efekcie stają się bezpośrednio dostępne do wykorzystania przez roślinę uprawną. Pożyteczne mikroorganizmy pozwalają więc na oszczędności w nawożeniu poprzez uruchomienie zalegających w glebie pierwiastków.
- Ponadto szereg wprowadzonych z Elbio Terra Ivo bakterii zasiedlając glebę i aktywnie się rozmnażając, działa antagonistycznie wobec patogenów bakteryjnych i grzybowych, które się w niej znajdują. Ten antagonizm polega na konkurencji o stanowisko, ale także na wypieraniu chorobotwórczych mikroorganizmów. Wspomaga więc ochronę roślin przed chorobami odglebowymi, co jest wartą podkreślenia zaletą w dobie ograniczania liczby dopuszczalnych do użycia środków ochrony roślin.
- Kolejną zaletą preparatu Elbio Terra Ivo jest świetne wpisanie się w popularne ostatnio rolnictwo węglowe, ponieważ w efekcie przemian materii organicznej węgiel intensywniej krąży w obiegu zamkniętym. Preparat świetnie sprawdza się również w przestrzeganiu dyrektywy azotanowej. Nadmiar azotu w glebie jest wykorzystywany przez mikroorganizmy do życia i aktywności, przez co wiąże pierwiastek, zapobiegając jego stratom i przemieszczaniu się do wód gruntowych i powierzchniowych. Z Elbio Terra Ivo chronimy więc środowisko, nie tylko rolnicze.
Jakość oraz ilość mikroflory w uprawach
Jakość i ilość mikroflory na polach uprawnych zależy od wielu czynników. Na pewno będzie to dopływ substancji organicznej, która jest pokarmem dla edafonu czy poziom chemizacji. Chcąc zachować żyzność gleby, należy dbać o jej część ożywioną. W glebie żyją bakterie mające zdolność do wiązania wolnego azotu z powietrza. Są to głównie gatunki z rodzajów Arthrobacter, Azotobacter, Azospirillum, Beijerinckia zdolne do związania 5-50 kg N/ha/rok. W glebie mogą również występować mikroorganizmy chorobotwórcze, część z nich jest saprotrofami, ale może przechodzić w formy inwazyjne.
Gleba to również mieszkanie dla niektórych kręgowców, w tym szczególnie niepożądanych gryzoni, które uszkadzają rośliny i mogą powodować znaczne straty.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!