Ekoschemat Rolnictwo węglowe – kontrowersje wokół praktyk

Ekoschematy to nowy rodzaj płatności bezpośrednich skupiające się wokół praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu, a także dobrostanu zwierząt. To właśnie te praktyki i związane z nimi wymogi budzą kontrowersje wśród rolników i ich przedstawicieli. Ostatnio żywo komentowany był Ekoschemat Rolnictwo węglowe i związania z nim praktyka zróżnicowana struktura upraw wobec której sprzeciw zgłosił samorząd rolniczy.
Jak powszechnie wiadomo płatności bezpośrednie od 2023 r. ulegną zmianie. W większym stopniu będą też zależne od praktyk proekologicznych stosowanych przez rolników w ramach tzw. ekoschematów. Jednym z nich Ekoschemat Rolnictwo węglowe, co do którego zastrzeżenia ma Krajowa Rada Izb Rolniczych wspólnie z Wielkopolską Izbą Rolniczą.
Ekoschemat Rolnictwo węglowe – na czym polega?
Ekoschematy obszarowe składają się m.in. na Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi obejmujące redukcję dwutlenku węgla, jak i magazynowanie węgla organicznego w glebie.
Ekoschemat Rolnictwo węglowe wyróżnia się 8 praktykami takimi jak np.:
- ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt,
- międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe,
- opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia,
- zróżnicowana struktura upraw,
- wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin,
- stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami, niż rozbryzgowo na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych,
- uproszczone systemy upraw,
- wymieszanie słomy z glebą.
Ostatnio jednak, największe zastrzeżenia samorząd rolniczy miał wobec praktyki zrównoważona struktura upraw, która zakłada połączenie w płodozmianie zbóż i rzepaku w jednej grupie. Sprzeciw wobec warunków dotyczących podanej praktyki w płatności Ekoschemat Rolnictwo węglowe wyraziła Krajowa Rada Izb Rolniczych wspólnie z Wielkopolską Izbą Rolniczą.
Rolnictwo węglowe dopłaty – zboże i rzepak jednak oddzielnie?
Swoje uwagi, jak również zastrzeżenia samorząd rolniczy skierował do MRiRW. Z kolei, resort rolnictwa poinformował że w odniesieniu do praktyki zróżnicowana struktura upraw podjął rozmowy z KE których celem jest wprowadzenie zmian w Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027 polegających na wyłączeniu rzepaku z wymogu. Zmiany te wymagają jednak zatwierdzenia przez Komisję Europejską.
Przypomnijmy, że praktyka zróżnicowana struktura upraw wprowadza wymóg, który ogranicza łączny udział zbóż i rzepaku. Ich udział zmniejszono do 65% w strukturze zasiewów.
Czytaj również:
Zgromadzenie Polskiej Wsi – czy odpowiada na problemy rolników 2022?
Dopłaty do węgla. Będzie kolejne wsparcie?
Źródło: KRIR; WIR; MRiRW