Ekoschematy 2023 — będą uproszczenia, ale zostało mało czasu

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus zapowiedział uproszczenia w ekoschematach jeszcze w naborze 2023. Jednym z nich będzie ryczałt dla małych gospodarstw. Jakie jeszcze zmiany obejmą ekoschematy 2023?
Choć nabór o dopłaty bezpośrednie trwa jeszcze tylko do końca miesiąca, to dotychczas do ARiMR wpłynęło tylko nieco ponad 1 mln wniosków. Okazuje się bowiem, że wiele gospodarstw do 5 ha nie jest zainteresowanych tą formą dopłat. Albowiem ich zdaniem, w ich przypadku są one nieopłacalne lub po prostu zbyt skomplikowane. W tej grupie z ekoschematów korzysta tylko około 20% rolników. W związku z tym resort rolnictwa wprowadził uproszczenia.
Spis treści
Ekoschematy 2023 — będzie ryczałt dla małych gospodarstw
Jedną ze zmian jest wprowadzenie płatności dla tych gospodarstw w postaci ryczałtu. Mianowicie rolnik, który prowadzi gospodarstwo do 5 ha, będzie mógł skorzystać z ryczałtu w wysokości 225 euro/ha. Ponadto z ryczałtowych wypłat dla małych gospodarstw będą mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy złożyli wnioski o płatności bezpośrednie w 2022 i 2023 roku.
Warunkiem jest, aby rolnik złożył wniosek o płatności bezpośrednie do 30 czerwca. Ponadto ważne jest, aby w terminie od dnia 1 do 31 sierpnia 2023 r. beneficjent złożył do ARiMR stosowne oświadczenie (żądanie) dotyczące ekoschematów. Powinna się w nim zawierać informacja, że chce być ryczałtowcem i rezygnuje z innych płatności.
Nie ma zagrożenia, że środki dla większych gospodarstw będą mniejsze, gdyż z budżetu dokładamy do płatności uzupełniających 190 mln euro – poinformował wiceminister Krzysztof Ciecióra.
Ekoschematy 2023 — o tym należy pamiętać!
W związku z tym, że na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie zostało już niewiele czasu, ci rolnicy, którzy zdecydują się to zrobić, muszą trzymać rękę na pulsie. Mianowicie muszą zdążyć z dostarczeniem wniosku do ARiMR do 30 czerwca. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że zmiana ta będzie obowiązywać tylko w tym roku. Jak bowiem zapowiedział Krzysztof Ciecióra, kwestia wprowadzenia tego uproszczenia w przyszłych latach pozostaje do przedyskutowania.
Co ważniejsze, ryczałt o wartości 225 euro/ha jest wsparciem zastępującym wszystkie inne, różne rodzaje płatności.
Jakie inne zmiany w ekoschematach?
Pozostałe zmiany, które mają być wdrożone w kampanii 2023, dotyczą:
- wprowadzenia płatności dla małych gospodarstw w ramach płatności bezpośrednich w 2023 r.;
- uproszczenia zasad przyznawania wsparcia dla ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi;
- zmniejszenia minimalnej obsady zwierząt w przypadku Premii za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcej w Rolnictwie ekologicznym;
- wprowadzenia dodatkowego (letniego) terminu realizacji normy dotyczącej okrywy glebowej (GAEC 6).
Norma GAEC 6. Będą zmiany w zakresie okrywy ochronnej gleby
Ekoschematy 2023 na szczeblu krajowym
Minister Telus zapowiedział też zmiany w przepisach krajowych. Będą one następujące:
- obniżenie minimalnego poziomu obsady zwierząt przy ubieganiu się przez rolników o płatności do Upraw paszowych i do Trwałych Użytków Zielonych w Rolnictwie ekologicznym;
- zastąpienie rejestrów wypasu i wybiegu odpowiednimi oświadczeniami składanymi przez rolnika dla krów mamek i opasów w ekoschemacie Dobrostan zwierząt.
Przedstawione zmiany w ekoschematach będą obowiązywać w roku 2023. Jednak najpierw muszą one uzyskać notyfikację ze strony Komisji Europejskiej.
Czytaj również: Plonowanie 2023 — aktualne prognozy dla zbóż i rzepaku
Źródło: MRiRW
