Ekspert Kiszonkowy i LG Animal Nutrition w opinii rolnika
Produkcja kiszonki z kukurydzy dla wielu może wydawać się prosta i mało kosztowna. Niestety takie przekonania mogą sprawić, że wyprodukowana kiszonka nie będzie wystarczająco wartościowa i smaczna dla zwierząt, ponieważ z przygotowaniem kiszonki wiążą się pewne procedury i kwestia odpowiednio podjętych decyzji. I tu naprzeciw hodowcom wychodzi firma Limagrain wraz ze swymi dwoma programami – Ekspert Kiszonkowy oraz LG Animal Nutrition. Dzięki nim uprawa kukurydzy na kiszonkę staję się o wiele prostsza.
Dołączając do programów Ekspert Kiszonkowy oraz LG Animal Nutrition (LGAN), zyskujemy szereg korzyści związanych z uprawą kukurydzy na kiszonkę. Program Ekspert Kiszonkowy wspiera rolników w obszarach takich jak: dobór odmiany kukurydzy, termin i przeprowadzenie zbioru, przygotowanie kiszonki i silosu, a także pobór gotowej paszy z silosu. Dzięki Ekspertowi Kiszonkowemu możemy cieszyć się pełnowartościową kiszonką, bez ponoszenia większych kosztów produkcji. Natomiast celem LGAN jest dostarczenie rolnikom odmian o wysokiej wartości odżywczej dla krów mlecznych i bydła opasowego.
Zobacz film z wypowiedzią pani Agaty Żołnierowicz z gospodarstwa Agrodamex w Kunicach, na temat Eksperta Kiszonkowego oraz odmian kukurydzy LGAN!
Spis treści
Dobór odmiany na kiszonkę warunkiem wysokiego plonu
Pierwszą decyzją, jaką podejmujemy, zanim rozpoczniemy uprawę kukurydzy na kiszonkę, jest wybór odmiany. Dobrze dobrana odmiana powinna dostarczyć bydłu dużą dawkę energii, która potrzebna jest do osiągnięcia wysokich wyników w produkcji mleka. Program Ekspert Kiszonkowy obejmuje specjalistyczne odmiany z programu selekcji i hodowli mieszańcowych odmian kukurydzy.
Doradcy Limagrain pomogą dobrać odmianę kukurydzy na kiszonkę oraz podpowiedzą, jak wykorzystać jej potencjał genetyczny w celu osiągnięcia ziarna o najwyższej jakości.
Zbiór kukurydzy na kiszonkę – kolejny kluczowy aspekt
Termin koszenia kukurydzy na kiszonkę określa się na podstawie suchej masy. Zbiór powinno się wykonać, gdy udział suchej masy wynosi od 30% do 35%. Aby prawidłowo wyliczyć tę wartość, z pomocą przychodzi Ekspert Kiszonkowy. – Na nasze gospodarstwo regularnie przyjeżdża przedstawiciel firmy Limagrain, który przy pomocy swojego mobilnego laboratorium jest w stanie na bieżąco monitorować poziom suchej masy i dać nam sygnał o zbliżającym się terminie zbioru – mówi pani Agata Żołnierowicz. W ten sposób jesteśmy w stanie wyznaczyć optymalny termin zbioru kukurydzy w danym gospodarstwie.
Ekspert Kiszonkowy oprócz dobrania prawidłowego terminu zbioru, wspiera hodowców również we właściwej technologii koszenia kukurydzy na kiszonkę. Aby uzyskać kiszonkę o jak najwyższej jakości, wysokość cięcia kukurydzy powinna oscylować w granicach 15–20 cm, powyżej poziomu zanieczyszczeń. Chroni to przed przedostaniem się do zakiszanego materiału większej ilości ziemi i innych zanieczyszczeń, które mogą zaburzyć proces pożądanej fermentacji.
Ekspert Kiszonkowy pomoże w przygotowaniu silosu i poborze paszy
Potrzebna pomoc przy przygotowaniu silosu? Ekspert Kiszonkowy wykona pełną analizę jakości kukurydzy w silosie. Badania wykonywane są z uwzględnieniem następujących czynników:
- gęstość (ubicie),
- pH,
- temperatura czoła silosu,
- struktura rozdrobnienia roślin,
- rozdrobnienie ziarniaków,
- okrycie.
Dzięki takiej diagnostyce unikniemy strat i problemów związanych z kiszeniem kukurydzy. Jak informuje pani Agata Żołnierowicz – Możemy w trakcie jego trwania wykonać audyt naszego silosu, który opowie nam o tym, w jaki sposób ubiliśmy naszą kiszonkę, czy jest ona odpowiedniej gęstości, jaką mamy zawartość suchej masy w naszej kiszonce, a także jak jest rozdrobniony materiał, czy ziarniaki są odpowiednio zgniecione. Daje nam to spokojną głowę i pełną świadomość tego, czym karmimy nasze zwierzęta.
Ostatnim etapem przy produkcji kiszonki jest jej pobór z silosu. Ten proces powinien trwać stopniowo, aby uniknąć utleniania i zagrzewania się kiszonki. I w tym przypadku program Ekspert Kiszonkowy wychodzi również z pomocą. Podpowie bowiem, jak prawidłowo pobierać paszę z silosu, dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, że kiszonka się nam zepsuje.
Na czym polega program hodowlany LG Animal Nutrition?
LG Animal Nutrition (LGAN) to specjalistyczny program hodowli i selekcji mieszańcowych odmian kukurydzy. – Główne założenia tego programu to wyhodowanie kukurydzy, która będzie odznaczała się bardzo wysokim potencjałem plonu skrobi, bardzo wysoką zawartością włókna, a także bardzo łatwo przyswajalnym włóknem dla krów i skrobią o wysokiej przyswajalności. Dzięki temu możemy uzyskać kiszonkę, która pozwoli nam na bardzo dobre wykorzystanie potencjału produkcyjnego naszych zwierząt – dodaje pani Agata Żołnierowicz. Dzięki LGAN hodowcy są w stanie zrealizować trzy podstawowe cele, czyli:
- produkcja większej ilości paszy w gospodarstwie,
- produkcja paszy o najwyższej jakości żywieniowej,
- maksymalizacja wydajności z paszy w zrównoważonej dawce pokarmowej.
W gospodarstwie pani Agaty Żołnierowicz kilkukrotnie były testowane odmiany z programu hodowlanego LG Animal Nutrition. – Zakiszaliśmy je w osobnym silosie tak, aby można było później przeprowadzić badania materiału w nich zamkniętego. Wszystkie wyniki wskazywały na zdecydowanie lepsze parametry kiszonki uzyskiwanej z odmian ze znakiem Animal Nutrition – dodaje pani Agata.
Warto również nadmienić, że odmiany kukurydzy wybierane do programu hodowlanego LG Animal Nutrition są poddawane selekcji według najważniejszych cech dla odmian kiszonkowych. Odmiany te cechuje:
- lepsza strawność włókien,
- większa zawartość energii,
- dużo wyższy potencjał plonu skrobi,
- idealna przyswajalność skrobi.
Program LG Animal Nutrition to dodatkowe wsparcie w hodowli bydła
Dołączając do LG Animal Nutrition, mamy możliwość skorzystania z mobilnych laboratoriów NIRS „LG LAB”, dzięki którym przeprowadzimy jakościową analizę paszy, a także z monitoringu zawartości suchej masy, czyli pomocy w określeniu właściwego terminu zbioru kukurydzy na kiszonkę, oraz z wcześniej wspomnianego Eksperta Kiszonkowego.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!