Eksport ukraińskich borówek — konieczność czy strategia?
Eksport ukraińskich borówek w minionym roku okazał się rekordowy. Czy to konieczność ekonomiczna, czy też zaplanowana strategia tamtejszych potentatów borówkowych?
Ogromny wzrost eksportu ukraińskich borówek to wynik trudnej sytuacji na tamtejszym rynku. Z powodu trwającej w Ukrainie wojny, a co za tym idzie spadku popytu, lokalni plantatorzy borówki szukali rozwiązań. Dlatego przenieśli swoje zainteresowanie na rynki eksportowe. Zaowocowało to rekordową sprzedażą ukraińskiej borówki.
Spis treści
Eksport ukraińskich borówek
Zmiana w myśleniu o zbycie borówki doprowadziła ukraińskich plantatorów tego owocu do rekordowego eksportu. Według Oleksandra Pukszyna, kierownika sprzedaży ukraińskiego eksportera borówek Blue Berry LLC, wobec trwającej wojny niewielu Ukraińców stać na zakup owoców. Borówka stała się towarem luksusowym przez rosnące ceny waluty. Także ten owoc stracił lokalne rynki. Dlatego według Pukszyna Ukraina w ubiegłym roku wyeksportowała ponad 5 tyś ton świeżych borówek. Największym odbiorcą okazała się Polska (75%). Kolejna była Holandia i Niemcy.
Ponieważ w latach 2015–2018 borówka zyskała ogromną popularność w Ukrainie, wielu rolników zdecydowało się na jej uprawę. Zatem wraz ze wzrostem wolumenu towarów koniecznością okazało się skupienie na eksporcie, gdyż rynek lokalny okazał się niewystarczający.
Problemy ukraińskich producentów borówki
Eksport ukraińskich borówek okazał się strzałem w dziesiątkę dla tamtejszych plantatorów. Chociaż zmiana rynku zbytu nie była łatwa, szczególnie dla nowych producentów, którzy po raz pierwszy eksportowali swoje plony. Wielu z nich brakuje wiedzy i finansów, by przedostać się do Europy. Dlatego Ukraińskie Stowarzyszenie Jagód pomaga drobnym producentom borówki w zdobywaniu wiedzy o eksporcie i dostępie do nowych rynków zbytu. Dla wielu z nich jednak problemem okazuje się dostęp do urządzeń do przechowywania i chłodzenia owoców. Są one po prostu zbyt drogie. Ponadto wysokie stopy procentowe w bankach uniemożliwiają zdobycie kredytów na ich zakup.
Jaki będzie nadchodzący sezon dla eksportu ukraińskich borówek?
Sezon na borówkę w tym roku będzie trwał od połowy czerwca do końca września. Jego początek nastąpi wcześniej niż zwykle z racji dużo wcześniejszego przyjścia wiosny w Ukrainie i w całej Europie. Zapewne okaże się on bardzo wymagający.
Według Pukszyna ukraińskim eksporterom borówki ciężko jest konkurować z bardzo niskimi europejskimi cenami tego owocu. W ubiegłym sezonie, w sierpniu kupujący oferowali jedynie 9–11 euro/kg. To zdaniem kierownika sprzedaży Blie Berry LLC śmieszna stawka.
Blue Berry LLC wstępuje do Międzynarodowej Organizacji Borówkowej
Po kilkuletniej nieobecności Blue Berry LLC w Międzynarodowej Organizacji Borówkowej ukraiński eksporter ponownie wstępuje w jej szeregi. Dzięki temu możliwe będzie nawiązanie kontaktów z większą liczbą plantatorów. Ponadto ten krok umożliwi zaznajomienie się z problemami w branży na całym świecie.
Źrodło: freshfruit
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!