Elektryczne ogrodzenia pastwisk – co musisz wiedzieć?

Chcesz zabezpieczyć swoje zwierzęta hodowlane i postanawiasz kupić elektryczne ogrodzenia pastwisk? A może zależy Ci na ochronie upraw polowych przed dziką zwierzyną? Wydawać by się mogło, że to banalnie proste – kupujesz ogrodzenie i po kłopocie. Jednak przy budowie ogrodzenia trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i odpowiednio je wyposażyć. Pytanie tylko jak?
Zasada elektrycznych ogrodzeń pastwisk polega na konstrukcji płotu, który z jednej strony zapewnia niewychodzenie zwierząt z pewnego obszaru, a z drugiej uniemożliwia wejście zwierząt niepożądanych na pastwisko. Dlatego, zanim postanowisz zakupić ogrodzenie elektryczne, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów, które mogą być kluczowe przy jego wyborze.
Spis treści
Elektryczne ogrodzenia pastwisk – stałe czy przenośne?
Przy zakupie ogrodzenia należy wziąć pod uwagę dwie opcje: ogrodzenie stałe i przenośne. Czym się różnią? Model przenośny polega na dzieleniu pastwiska wraz ze wzrostem runi pastwiskowej. W wersji stałej zwierzęta co roku są wypasane na tej samej przestrzeni lub wypuszczane na wybieg. Co jest bardziej ekonomiczne? Wszystko wskazuje na to, że ogrodzenie stałe, ponieważ konstruuje się je na kilka, a nawet kilkanaście lat. Jak zbudować kompletne ogrodzenie elektryczne?
Na kompletne ogrodzenie składa się kilka elementów: elektryzator, czyli serce układu, które pompuje energię na cały płot, przewodniki, których funkcję pełnią druty, plecionki lub taśmy oraz izolatory – na nich są osadzone przewodniki. Kolejną składową są paliki, czyli elementy, które będą utrzymywały przewodniki. Jeśli wybierasz paliki plastikowe, nie musisz kupować izolatorów, ponieważ tego rodzaju paliki same w sobie są izolatorem. Jeśli zdecydujesz się na paliki stalowe lub drewniane, musisz użyć izolatorów. Ostatnimi elementami ogrodzenia są akcesoria, takie jak: bagnety uziemiające, pręty łączące przewodniki, testery napięcia itp.
Co musisz wiedzieć o elektryzatorach?
— Wielu rolników uważa, że elektryczne ogrodzenia pastwisk będą działały poprawnie niezależnie od tego, jaki elektryzator zastosują. To nie jest prawda. Zakup elektryzatora musi być zgodny z jego przeznaczeniem. Aby dobrać odpowiedni elektryzator, musimy odpowiedzieć sobie na 3 pytania: dla jakich zwierząt chcemy przeznaczyć nasze ogrodzenie, jaka będzie długość płotu, jakie zasilanie jest dostępne? – mówi Krzysztof Piniek, Senior Specjalista ds. Produktu branży Zootechnika w Kramp Polska.
— Występują trzy rodzaje elektryzatorów: bateryjne, akumulatorowo-sieciowe i sieciowe. Ostatnie, są bardzo dobrym rozwiązaniem, ze względu na stałą dostępność prądu. Ich dodatkową zaletą jest szeroki zakres mocy. Od najniższych parametrów do najwyższych, obsługujących płoty nawet do 1000 km. Elektryzatory akumulatorowo-sieciowe mogą obsługiwać dwa źródła energii i znajdują zastosowanie dla średnich długości płotu. Z kolei elektryzatory bateryjne ze względu na małe napięcie są przeznaczone do niewielkich ogrodzeń, maksymalnie do 1,5 km w przypadku bydła. – podsumowuje Specjalista. Wszystkie te elektryzatory znajdują się w sklepie Kramp, w sklepach stacjonarnych Grene oraz na grene.pl.
Rodzaj ogrodzenia pastwisk a zwierzęta
Aby zakupić odpowiedni rodzaj ogrodzenia, musisz wziąć pod uwagę wielkość terenu, funkcję jaką ma spełniać ogrodzenie oraz rodzaj zwierząt, które ma chronić lub przed jakimi ma chronić. Jeśli masz w planach postawić ogrodzenie elektryczne dla bydła, zastanów się, czy w przypadku ochrony opasów nie będziesz potrzebował mocniejszego elektryzatora. Ogrodzenie będzie musiało spisać się nawet w przypadku agresywnego zachowania tych zwierząt. Jeśli na określonej przestrzeni będą się znajdowały wyłącznie krowy mleczne, to wystarczy standardowy elektryzator. Krowy są stosunkowo wolne i łagodne, najłatwiej utrzymać je wewnątrz ogrodzenia.

Wybierając elektryczne ogrodzenie, zwróć uwagę na jego przeznaczenie.
A jakie ogrodzenie będzie najlepsze dla świń? Na pewno nie wystarczy rów, który niektórzy uważają za odpowiednią barierę dla tych zwierząt. Świnie są dobrymi pływakami, świetnie sobie poradzą. Są również bystrymi zwierzętami, które szybko uczą się respektować ogrodzenie elektryczne. A może szukasz ogrodzenia dla koni? Pamiętaj, że to bardzo wrażliwe i płochliwe zwierzęta. Wybierz widoczne dla nich ogrodzenie, które pozwoli uniknąć im przypadkowych okaleczeń. Jeśli mierzysz się z problemem szkód wyrządzanych w Twoich uprawach przez dzikie zwierzęta, a w szczególności dziki – wykorzystaj typowy drut (2,0 mm) i elektryzator o wysokim napięciu i dużej mocy impulsu. Możesz również wyposażyć ogrodzenie w drut kolczasty, aby zapewnić dodatkową barierę. Pamiętaj jednak aby nigdy nie podłączać drutu kolczastego do prądu.
Błędy – jak ich unikać?
Częstym błędem jest używanie nieodpowiednich przewodów, które nie są wysokonapięciowe. W efekcie nie uzyskasz na ogrodzeniu zakładanych parametrów prądu. Dlatego w ofercie Kramp znajdziesz kable wysokonapięciowe, potrójnie zaizolowane. Ważnym elementem są bagnety uziemiające. Jeśli podczas styku zwierzęcia z przewodnikiem nie nastąpi kontakt z elektryzatorem poprzez grunt, nie dochodzi do uderzenia w wyniku braku napięcia. Pamiętaj, że w okresie suszy, jeśli gleba jest mocno przesuszona, w miejscach, gdzie znajdują się pręty uziemiające, należy wylewać wodę. Jeżeli masz do czynienia z bardzo suchą glebą albo też obfitymi opadami śniegu stanowiącego izolację od gruntu, warto, abyś zastosował drugi przewodnik, a następnie podłączył plus do jednego z przewodników, a minus do drugiego przewodnika, co ograniczy zaburzenie procesu przejścia minusowego do gruntu. Nie zapomnij również o zastosowaniu odgromnika, który zabezpiecza elektryzator przed wyładowaniem atmosferycznym. To naprawdę niewielki koszt, a pozwala dodatkowo zaoszczędzić na niepotrzebnych naprawach.
Masz pytania dotyczące elektrycznych ogrodzeń? Poszukujesz pełnej oferty asortymentowej? Zajrzyj na www.kramp.com lub na www.grene.pl.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
