Elementy robocze maszyn rolniczych: oryginalne czy zamienniki?

Pogoda spowodowała w tym roku, że wykonywanie zabiegów uprawowych wiązało się z nadmiernym i widocznym zużyciem elementów roboczych. Wykonanie orki było możliwe jedynie wtedy, gdy elementy robocze pługa były bądź nowe, bądź zużyte jedynie nieznacznie.

Rok 2015 charakteryzował się rekordowo niską ilością opadów. Spowodowało to, że wykonywanie zabiegów uprawowych wiązało się z nadmiernym i wyjątkowo widocznym zużyciem elementów roboczych. Co więcej wykonanie orki było możliwe jedynie wtedy, gdy elementy robocze pługa, takie jak: dłuta czy lemiesze, były bądź nowe, bądź zużyte jedynie nieznacznie.

Często jest tak, że w cenie jednej oryginalnej części mamy 2–3 sztuki zamiennika.

Wielu rolników przy zakupie sprzętu zadało sobie zatem pytanie: kupić droższe oryginały czy tańsze zamienniki?

Biorąc pod uwagę rachunek ekonomiczny, odpowiedź może być tylko jedna: stawiamy na tańsze zamienniki. Często jest bowiem tak, że w cenie jednej oryginalnej części mamy 2–3 sztuki zamiennika. Czasami możemy się również spotkać z sytuacją, kiedy mamy do wyboru zamienniki w różnych cenach i wówczas pytanie: który wybrać? Jeżeli będziemy jednak uwzględniać jedynie kryterium ekonomiczne, nie będziemy mieli najmniejszego problemu z wyborem – stawiamy zawsze na najtańsze elementy robocze.

Czy zakup najtańszej części to zawsze jedyne słuszne rozwiązanie?

Należałoby się w tym miejscu zastanowić, dlaczego oryginalna część jest ok. 2-, 3-krotnie droższa od zamiennika? Czy wynika to jedynie z faktu, że producent chce na nas po prostu zarobić?

Otóż pewnie nie do końca tak jest. Szanujący i liczący się na rynku producenci, zanim wprowadzą produkt na rynek, muszą przeprowadzić cały proces projektowania, testowania i ewentualnej modyfikacji konstrukcji. Wymaga to posiadania określonych laboratoriów, w których elementy są poddawane szeregom testów wytrzymałościowych, obciążeniowych itp. Nie zawsze jest tak, że genialny konstruktor siedząc przed komputerem, zaprojektuje genialną odkładnicę czy temu podobne elementy. Producent ponosi zatem koszty wyposażenia i utrzymania takich laboratoriów, które pewnie pośrednio znajdują się w cenie części, które kupujemy.

Elementy robocze maszyn rolniczych

Podczas pracy elementu roboczego w glebie występuje zjawisko tarcia, którego wynikiem jest opór roboczy.

Kolejny aspekt to technologia wytworzenia i materiał, z którego elementy są wykonane. Patrząc na taki, powiedzmy, lemiesz, rzadko zdajemy sobie sprawę, jak złożonym procesom obróbki termicznej poddał go producent, aby spełnił nasze oczekiwania. Często jest też tak, że producent opracował unikatową technologię produkcji i chroni ją patentem lub wzorem użytkowym. Jak wytrwale producenci chronią takich technologii, możemy się przekonać, choćby zwiedzając fabrykę – zapewne będą w niej miejsca, do których nie zostaniemy wpuszczeni, a podczas zwiedzania najprawdopodobniej zabronione będzie wykonywanie zdjęć.

Producent zamiennika bazuje na gotowych, wdrożonych i przetestowanych już elementach. Czy zastosuje identyczny jak producent proces obróbki termicznej i materiał? W odpowiedzi na to pytanie bardzo pomocne może być zużycie eksploatacyjne elementu. Jeżeli zamiennik zużywa się szybciej niż oryginalny element, wiadome, że z czegoś to wynika. Zatem jeżeli kupujemy nieoryginalne części i wymieniamy je częściej, to oszczędność jest tylko pozorna. Warto też wspomnieć w tym miejscu o czasie, który musimy poświęcić, by zużyte elementy wymienić.

Jeżeli kupujemy nieoryginalne części i wymieniamy je częściej, to oszczędność jest tylko pozorna.

Ponadto podczas pracy elementu roboczego w glebie występuje zjawisko tarcia, którego wynikiem jest opór roboczy, jaki stawia pług czy agregat. Opór ten w dużej mierze zależy od jakości, a ściślej mówiąc chropowatości elementu roboczego. Może się zatem okazać, że oszczędności, które poczynimy przy zakupie, następnie wydamy na paliwo. Jeżeli agregat stawia mniejszy opór, to możemy poruszać się z większą prędkością, co z kolei skróci czas wykonywania zabiegu uprawowego. A czas wykonania zabiegu przy krótkich terminach agrotechnicznych czy zmiennej pogodzie to element, który czasami trudno wycenić.

Ostatnia kwestia to to, czy od jakości elementów roboczych zależy jakość wykonywanego zabiegu? Poniekąd zapewne tak. Bo jeżeli np. orkę wykonujemy z wyższą prędkością, to wpływa to choćby na przykrycie ewentualnych resztek pożniwnych czy intensywniejsze kruszenie gleby.

Zakup zamienników to bez wątpienia oszczędności finansowe przy zakupie. Jednak podejmując taką decyzję, warto zapewne uwzględnić aspekty, które poruszono w niniejszym artykule.

Rolnictwo u progu technologicznej rewolucji

Rolnictwo coraz bardziej nastawione jest na innowacyjność. Które rozwiązania mogą skutecznie pomóc rolnikowi?

19 października 2016

Kubota M7001: nowoczesne ciągniki do ciężkiej pracy

Kubota swoją nową serią M7001 wchodzi na rynek dużych mocy. Co kryją w sobie nowe ciągniki japońskiego producenta?

14 października 2016

Pierwsza Kubota M7171 w polskim gospodarstwie

Niedawno na rynek trafiły nowe ciągniki marki Kubota: seria M7001. Zobaczcie, co o Kubocie M7171 sądzą rolnicy z Białej Nyskiej.

11 października 2016

X
* pola wymagane