Elementy robocze maszyn rolniczych: oryginalne czy zamienniki?

Wykonywanie zabiegów uprawowych w trudnych warunkach wiąże się z nadmiernym i widocznym zużyciem elementów roboczych. Czy kupno nowych zamienników pomoże?

Rok 2015 charakteryzował się rekordowo niską ilością opadów. Spowodowało to, że wykonywanie zabiegów uprawowych wiązało się z nadmiernym i wyjątkowo widocznym zużyciem elementów roboczych. Co więcej wykonanie orki było możliwe jedynie wtedy, gdy elementy robocze pługa, takie jak: dłuta czy lemiesze, były bądź nowe, bądź zużyte jedynie nieznacznie.

Wielu rolników przy zakupie sprzętu zadało sobie zatem pytanie: kupić droższe oryginały czy tańsze zamienniki?

Często jest tak, że w cenie jednej oryginalnej części mamy 2–3 sztuki zamiennika.

Biorąc pod uwagę rachunek ekonomiczny, odpowiedź może być tylko jedna: stawiamy na tańsze zamienniki. Często jest bowiem tak, że w cenie jednej oryginalnej części mamy 2–3 sztuki zamiennika. Czasami możemy się również spotkać z sytuacją, kiedy mamy do wyboru zamienniki w różnych cenach i wówczas pytanie: który wybrać? Jeżeli będziemy jednak uwzględniać jedynie kryterium ekonomiczne, nie będziemy mieli najmniejszego problemu z wyborem – stawiamy zawsze na najtańsze elementy robocze.

Czy zakup najtańszej części to zawsze jedyne słuszne rozwiązanie?

Należałoby się w tym miejscu zastanowić, dlaczego oryginalna część jest ok. 2-, 3-krotnie droższa od zamiennika? Czy wynika to jedynie z faktu, że producent chce na nas po prostu zarobić?

Otóż pewnie nie do końca tak jest. Szanujący i liczący się na rynku producenci, zanim wprowadzą produkt na rynek, muszą przeprowadzić cały proces projektowania, testowania i ewentualnej modyfikacji konstrukcji. Wymaga to posiadania określonych laboratoriów, w których elementy są poddawane szeregom testów wytrzymałościowych, obciążeniowych itp. Nie zawsze jest tak, że genialny konstruktor siedząc przed komputerem, zaprojektuje genialną odkładnicę czy temu podobne elementy. Producent ponosi zatem koszty wyposażenia i utrzymania takich laboratoriów, które pewnie pośrednio znajdują się w cenie części, które kupujemy.

Elementy robocze maszyn rolniczych

Podczas pracy elementu roboczego w glebie występuje zjawisko tarcia, którego wynikiem jest opór roboczy.

Kolejny aspekt to technologia wytworzenia i materiał, z którego elementy są wykonane. Patrząc na taki, powiedzmy, lemiesz, rzadko zdajemy sobie sprawę, jak złożonym procesom obróbki termicznej poddał go producent, aby spełnił nasze oczekiwania. Często jest też tak, że producent opracował unikatową technologię produkcji i chroni ją patentem lub wzorem użytkowym. Jak wytrwale producenci chronią takich technologii, możemy się przekonać, choćby zwiedzając fabrykę – zapewne będą w niej miejsca, do których nie zostaniemy wpuszczeni, a podczas zwiedzania najprawdopodobniej zabronione będzie wykonywanie zdjęć.

elementy robocze

Co wpływa na cenę oryginalnych części do maszyn rolniczych?

Producent zamiennika bazuje na gotowych, wdrożonych i przetestowanych już elementach. Czy zastosuje identyczny jak producent proces obróbki termicznej i materiał? W odpowiedzi na to pytanie bardzo pomocne może być zużycie eksploatacyjne elementu. Jeżeli zamiennik zużywa się szybciej niż oryginalny element, wiadome, że z czegoś to wynika. Zatem jeżeli kupujemy nieoryginalne części i wymieniamy je częściej, to oszczędność jest tylko pozorna. Warto też wspomnieć w tym miejscu o czasie, który musimy poświęcić, by zużyte elementy wymienić.

Jeżeli kupujemy nieoryginalne części i wymieniamy je częściej, to oszczędność jest tylko pozorna.

Ponadto podczas pracy elementu roboczego w glebie występuje zjawisko tarcia, którego wynikiem jest opór roboczy, jaki stawia pług czy agregat. Opór ten w dużej mierze zależy od jakości, a ściślej mówiąc chropowatości elementu roboczego. Może się zatem okazać, że oszczędności, które poczynimy przy zakupie, następnie wydamy na paliwo. Jeżeli agregat stawia mniejszy opór, to możemy poruszać się z większą prędkością, co z kolei skróci czas wykonywania zabiegu uprawowego. A czas wykonania zabiegu przy krótkich terminach agrotechnicznych czy zmiennej pogodzie to element, który czasami trudno wycenić.

Ostatnia kwestia to to, czy od jakości elementów roboczych zależy jakość wykonywanego zabiegu? Poniekąd zapewne tak. Bo jeżeli np. orkę wykonujemy z wyższą prędkością, to wpływa to choćby na przykrycie ewentualnych resztek pożniwnych czy intensywniejsze kruszenie gleby.

Zakup zamienników to bez wątpienia oszczędności finansowe przy zakupie. Jednak podejmując taką decyzję, warto zapewne uwzględnić aspekty, które poruszono w niniejszym artykule.

 

Przeczytaj również:

Konserwacja maszyn rolniczych przed zimą: pług i agregat

Pług i agregat są szczególnie narażone na korozję elementów roboczych. Zaraz po zjeździe z pola powinniśmy więc odpowiednio je zakonserwować.

1 grudnia 2016

Mykotoksyny w paszach dla drobiu: jak je wyeliminować?

Mykotoksyny mogą niekorzystnie wpływać na zdrowotność zwierząt, a tym samym na ich wyniki produkcyjne. Czym mogą skutkować?

25 listopada 2016

Maszyny rolnicze w zasięgu ręki: Kubota Finance na topie

Z roku na rok rośnie zainteresowanie programem Kubota Finance, rozwiązaniem wypracowanym przy współpracy marki Kuboty i BZ WBK Leasing.

2 grudnia 2016