Emerytura rolnicza 2022 bez zaprzestania działalności rolniczej
Pełna emerytura rolnicza 2022 będzie możliwa bez zaprzestania działalności rolniczej. Tak mówi projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Co dokładnie zakłada proponowana zmiana? Sprawdźmy!
Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zakładający, że emeryt nie będzie musiał zaprzestawać działalności rolniczej przygotował resort rolnictwa. Przypominamy, że aktualnie emeryt prowadzący działalność rolniczą musi liczyć się z tym, że jego emerytura ulega częściowemu zawieszeniu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że projekt nowelizacji jest „realizacją postulatów rolników i organizacji rolniczych„.
Spis treści
Emerytura rolnicza możliwa w razie podjęcia działalności pozarolniczej
Na czym polega zmiana? Otóż emeryt, który nie zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, będzie zobowiązany do dalszego opłacania składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS
Nowe rozwiązania zakładają dalsze ubezpieczenie w KRUS, przy podjęciu działalności pozarolniczej w przypadku gdy rolnik lub domownik był wcześniej ubezpieczony w Kasie przez co najmniej 3 lata. Warunek to złożenie w KRUS oświadczenia o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i jednoczesne prowadzenie działalności rolniczej.
Ponadto, dalej ubezpieczone w KRUS będą m.in. osoby pobierające świadczenie integracyjne lub stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostali skierowani przez powiatowy urząd pracy.
Emerytura rolnicza 2022 – jakie zmiany?
Ponadto proponowana nowelizacja określa kwestie związane z nakładaniem się dwóch tytułów:
- ubezpieczenia rolniczego – KRUS,
- a także powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych – ZUS.
Przeczytaj również: KRUS zmienił numery kont bankowych dla wpłat składki zdrowotnej!
Emerytura rolnicza po nowemu w 2022 r.
W uzasadnieniu projektu zawarto, że wprowadzone zmiany pomogą uniknąć niekorzystnej dla rolników przerwy w podleganiu ubezpieczeniu społecznym, które mogą:
- kolidować podczas ubiegania się o wsparcie ze środków WPR,
- uniemożliwić dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu w sytuacji, kiedy rolnik podejmie dodatkową pozarolniczą działalność gospodarczą.
Jakie możliwości wprowadza projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników?
Projekt wprowadza możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych. Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS.
Proponowana przez resort rolnictwa regulacja wprowadza emerytowanym rolnikom możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS. Dodatkowo opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mieli możliwość kierowania ich na turnusy regeneracyjne. W tym roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego planuje wysłać na rehabilitację blisko 600 rolników będących na emeryturze.
Emerytura rolnicza 2022 -nowe rozwiązania mają być odpowiedzią na oczekiwania rolników i związków rolniczych.
Czytaj również: Aplikacja susza – szacowanie szkód będzie dokładniejsze? Sprawdź!
Źródło: bankier, PAP
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
A gdzie renty strukturalne???? Nie ma
A gdzie renty strukturalne???? Nie ma
A gdzie są renty strukturalne????
Dlaczego ktoś kto pracował w rolnictwie a nie był rolnikiem morze przejść na wcześniejszą emeryturę a rolnik który robi to od dziecka nie
A gdzie przywrócenie wyliczenia emerytury z KRUS tak jak było do 2017r tzn od najniższej w ZUS różnica to już ponad 250 zł na niekorzyść rolnika to właśnie tyle ustawa PiSu z 2016r zabrała rolnikom