Emerytura rolnicza 2022 bez zaprzestania działalności rolniczej

Pełna emerytura rolnicza 2022 będzie możliwa bez zaprzestania działalności rolniczej. Tak mówi projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Co dokładnie zakłada proponowana zmiana? Sprawdźmy!

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zakładający, że emeryt nie będzie musiał zaprzestawać działalności rolniczej przygotował resort rolnictwa. Przypominamy, że aktualnie emeryt prowadzący działalność rolniczą musi liczyć się z tym, że jego emerytura ulega częściowemu zawieszeniu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że projekt nowelizacji jest „realizacją postulatów rolników i organizacji rolniczych„.

Emerytura rolnicza możliwa w razie podjęcia działalności pozarolniczej

Emerytura rolnicza 2022

Czy rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, żeby otrzymywać emeryturę w pełnej wysokości?

fot. Tomasz Kuźdub

Na czym polega zmiana? Otóż emeryt, który nie zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, będzie zobowiązany do dalszego opłacania składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS

Nowe rozwiązania zakładają dalsze ubezpieczenie w KRUS, przy podjęciu działalności pozarolniczej w przypadku gdy rolnik lub domownik był wcześniej ubezpieczony w Kasie przez co najmniej 3 lata. Warunek to złożenie w KRUS oświadczenia o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i jednoczesne prowadzenie działalności rolniczej.

Ponadto, dalej ubezpieczone w KRUS będą m.in. osoby pobierające świadczenie integracyjne lub stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostali skierowani przez powiatowy urząd pracy.

Emerytura rolnicza 2022 – jakie zmiany?

Ponadto proponowana nowelizacja określa kwestie związane z nakładaniem się dwóch tytułów:

 • ubezpieczenia rolniczego – KRUS,
 • a także powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych – ZUS.

Przeczytaj również: KRUS zmienił numery kont bankowych dla wpłat składki zdrowotnej!


Emerytura rolnicza po nowemu w 2022 r.

W uzasadnieniu projektu zawarto, że wprowadzone zmiany pomogą uniknąć niekorzystnej dla rolników przerwy w podleganiu ubezpieczeniu społecznym, które mogą:

 • kolidować podczas ubiegania się o wsparcie ze środków WPR,
 • uniemożliwić dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu w sytuacji, kiedy rolnik podejmie dodatkową pozarolniczą działalność gospodarczą.

Jakie możliwości wprowadza projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników?

Projekt wprowadza możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych. Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS.

Proponowana przez resort rolnictwa regulacja wprowadza emerytowanym rolnikom możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS. Dodatkowo opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mieli możliwość kierowania ich na turnusy regeneracyjne. W tym roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego planuje wysłać na rehabilitację blisko 600 rolników będących na emeryturze.

Emerytura rolnicza 2022 -nowe rozwiązania mają być odpowiedzią na oczekiwania rolników i związków rolniczych.

Czytaj również: Aplikacja susza – szacowanie szkód będzie dokładniejsze? Sprawdź!

Źródło: bankier, PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 54

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Kazek pisze:

  A gdzie renty strukturalne???? Nie ma

 2. Kazek pisze:

  A gdzie renty strukturalne???? Nie ma

 3. Kazek pisze:

  A gdzie są renty strukturalne????

 4. Franek pisze:

  Dlaczego ktoś kto pracował w rolnictwie a nie był rolnikiem morze przejść na wcześniejszą emeryturę a rolnik który robi to od dziecka nie

 5. Emerytura pisze:

  A gdzie przywrócenie wyliczenia emerytury z KRUS tak jak było do 2017r tzn od najniższej w ZUS różnica to już ponad 250 zł na niekorzyść rolnika to właśnie tyle ustawa PiSu z 2016r zabrała rolnikom