Emerytura z KRUS bez przekazania gospodarstwa. W oczekiwaniu na…
Rolnicy wciąż czekają na to, że będą traktowani identycznie jak inne osoby prowadzące działalność gospodarczą. Mowa tu o przepisach dotyczących gospodarzy przechodzących na emeryturę, którzy zmuszeni są do pozbycia się gospodarstwa. Emerytura z KRUS bez przekazania gospodarstwa to wciąż niezałatwiony problem.
O potrzebie uregulowania tej kwestii mówi się już od dawna. Tak mówi, bo zapowiedziane prace legislacyjne podobno trwają, ale jak dotąd nie widać rezultatu. Związki i organizacje rolnicze od wielu lat postulują zmiany prawa w tym zakresie. Podobno rok 2022 ma przynieść skuteczne rozwiązanie problemu. Na razie jednak emerytura z KRUS bez przekazania gospodarstwa to wciąż tylko projekt.
Spis treści
Emerytura rolnicza – jeśli idziesz na emeryturę, to…
Warto przypomnieć, że emerytura i renta rolnicza składają się z dwóch części: składkowej i uzupełniającej. A tak to widzi KRUS:
„Zgodnie z zasadami ubezpieczenia, część składkowa jest uzależniona od wysokości opłacanych składek i od okresu podlegania ubezpieczeniu. Ta część emerytury lub renty jest wypłacana niezależnie do zaprzestania przez świadczeniobiorcę prowadzenia działalności rolniczej. Natomiast wypłata części uzupełniającej świadczenia jest uwarunkowana przekazaniem gospodarstwa rolnego”.
Emerytura z KRUS bez przekazania gospodarstwa?
-Aby otrzymać pełną emeryturę rolnik musi przekazać gospodarstwo i zaprzestać działalności rolniczej – informuje kierownik KRUS w Strzelinie – Lidia Albrecht-Kolińska. – Nie mamy w tym zakresie żadnej nowej informacji i nasza wiedza jest taka, że trwają w tym zakresie rozmowy. Ma to być procedowane. Oficjalnie nic jeszcze nie wyszło. Żadna ustawa, żadne zmiany przepisów w tym zakresie nie są nam znane. Owszem dużo się na ten temat mówi. Też czekamy na nowe regulacje prawne.
Jest jednak coś na rzeczy, skoro pracownicy Kasy czekają w blokach startowych na wdrożenie nowych przepisów.
Dzierżawa ułatwia, lecz nie załatwia problemu emerytów
Jak wcześniej wspomniano, aby otrzymać emeryturę w pełnej wysokości należy przekazać gospodarstwo rolne. Przeniesienie własności odbywa się aktem notarialnym – umowy darowizny, umowy dożywocia, umowy sprzedaży. Gdy rolnik nie znajdzie nabywcy gospodarstwo przejmuje za odpłatnością KOWR.
Bardziej przyjaznym sposobem załatwienia sprawy jest zawarcie pisemnej umowy dzierżawy ze swoim synem lub córką. Umowa musi trwać co najmniej 10 lat. W tym przypadku rodzice składają w KRUS oświadczenia o nieprowadzeniu gospodarstwa rolnego. Jest to o tyle dogodne rozwiązanie, że rolnik nie zawiera dzierżawy z osobą obcą, co wcześniej było wymogiem.
Emerytura z KRUS bez przekazania gospodarstwa tuż, tuż
Za kilka dni kończy się I kwartał. Z nieoficjalnych zapowiedzi wynika, że ustawa dotycząca emerytur dla rolników prawdopodobnie wejdzie w życie w II kwartale tego roku. Czy dobre wieści dotrą na wieś już w kwietniu czy wciąż trzeba będzie na nie czekać? A jeden z najważniejszych zapisów projektu ustawy brzmi:
– (…) emeryt nie musi zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości (…).
Podsumowując. Emerytura z KRUS bez przekazania gospodarstwa może wejść w życie w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Taką nadzieję mają rolnicy, którzy korzystając ze świadczeń emerytalnych nie będą musieli pozbywać się swojego gospodarstwa.
Przeczytaj też: Grupy producentów rolnych – zmiany i uproszczenia
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!