Europejski rynek mrożonych malin

Rynek mrożonych malin po ubiegłorocznych spadkach cen, odnotował znaczny wzrost. Ich obecne ceny na europejskim rynku są najwyższe od 15 miesięcy. Jednakże to nie koniec, ponieważ istnieje jeszcze możliwość dalszych podwyżek.

Rynek mrożonych malin w Europie po spadkach cen w ubiegłym sezonie czeka obecnie na rozpoczęcie nowych zbiorów w krajach będących głównymi producentami mrożonych owoców jagodowych.

Reklama

Ukraińskie mrożone maliny „zepsuły rynek”

W ubiegłym roku zapasy malin w polskich i serbskich mroźniach były na rekordowym poziomie. W efekcie doprowadziło to do drastycznego spadku popytu, a także spadku cen skupu. Mało tego, kiedy rozpoczęły się zbiory malin na Ukrainie, wydawało się, że nadzieje na poprawę cen upadły z dnia na dzień. Wynikło to z faktu, że tamtejsze mroźnie jeszcze bardziej obniżyły ceny surowca. Ceny malin do mrożenia na Ukrainie spadły do niewiarygodnych 12 UAH/kg. A ten czynnik dodatkowo zaognił sytuację w Polsce, gdzie plantatorzy zaczęli swoje protesty związane z importem malin i innych produktów spożywczych z Ukrainy.

Jak na rynek mrożonych malin mogły wpłynąć protesty w Polsce?

W pewnym sensie może wydawać się, że protesty przyniosły pozytywny skutek, ponieważ cena mrożonych malin zaczęła rosnąć dopiero w grudniu 2023 r. Wtedy to Polska zaczęła blokować przejścia graniczne z Ukrainą. Działania polskich sadowników doprowadziły do wstrzymania przepływu malin z Ukrainy do Polski. Jednocześnie warto pamiętać, że na polski eksport mrożonych malin w pewnym stopniu odpowiadał import i reeksport ukraińskich jagód. W związku z tym w Europie nastąpił deficyt malin z Polski, która jest największym ich eksporterem w UE.

Jednakże głównym powodem wzrostu cen malin był fakt, że gwałtownie zaczął rosnąć popyt na maliny. Nastąpiło to po dwóch kolejnych latach niskich cen. Pod koniec roku zakłady mleczarskie, cukiernicy i inni przedstawiciele przemysłu spożywczego zaczęli ponownie wprowadzać tanie maliny do receptur swoich produktów. Ale zbiegło się to w czasie z blokadą granic i dało impuls do wzrostu cen.

Europejski rynek mrożonych malin w pierwszym kwartale roku 2024

Na początku 2024 r. na rynku zaczęły szybko rozprzestrzeniać się pogłoski o wyjątkowo niskich zapasach mrożonych malin. Stało się to ważnym tematem dyskusji w branży, z czego nie omieszkały skorzystać podmioty posiadające ich zapasy, które zaczęły podnosić ceny. Od tego czasu ceny malin stale rosną. Jednocześnie rynek jest na tyle prężny, że zainteresowaniem cieszą się wszystkie kategorie jakościowe, w zależności od dostępności owoców.

Dlatego przez cały pierwszy kwartał 2024 r. cena malin mrożonych stale rosła. Należy przypomnieć, że to właśnie od nowego roku przetwórcy żywności gwałtownie zwiększyli wolumen zakupów malin, co dodatkowo podniosło ich cenę. Jednocześnie na nastroje rynku wpłynęło zaostrzenie działań na polskiej granicy, w szczególności kontroli jakości owoców. Zdaniem strony ukraińskiej Polska stwarzała kłopoty nawet dla tranzytu malin z Ukrainy. Jednakże coraz skuteczniejsze kontrole graniczne pokazały, jakiej jakości towar może wpływać z tego kraju na unijny rynek.

Kwiecień 2024 r. na rynku mrożonych malin

Obecnie zapasy malin mrożonych u wielu dostawców już się skończyły. Obecnie na rynku można znaleźć tylko oferty spotowe. Pod tym względem sytuacja cenowa wygląda dość interesująco, ponieważ przy odpowiedniej ilości i jakości produktu można uzyskać dobrą cenę.

Informacje na temat cen mrożonych malin od handlowców i przetwórców pokazują, w jakich cenach na europejskim rynku można nabyć obecnie maliny. Przykładowe cenniki wyglądają następująco:

  • kruszone: 1,35–1,45 EUR (kilka miesięcy temu można było znaleźć tę jakość za 0,80 EUR);
  • grys: 1,80 EUR (prawie nie ma ofert w tej kategorii — deficyt rośnie);
  • 70/30: 2,50–2,60 EUR;
  • 80/20: 2,60–2,68 EUR;
  • 90/10: 2,68–2,85 EUR, jeszcze kilka miesięcy temu maliny tej kategorii jakościowej można było znaleźć za 1,80–1,90 EUR;
  • 95/5 (4 x 2,5 kg): 2,95 EUR;

Jak wnioskują analitycy rynku, ceny malin rosną jeszcze szybciej, niż oczekiwano i są już wyższe niż w styczniu 2023 r. Ponadto istnieją przesłanki do dalszych wzrostów na rynku, ponieważ dostawcy mrożonych malin z Azji lub Afryki Północnej również podnoszą ceny.

Jakie są dalsze perspektywy cenowe dla mrożonych malin?

Uczestnicy rynku twierdzą, że na rynku praktycznie nie ma całych malin, więc istnieje wzrost popytu w najwyższych kategoriach jakościowych. Firmy, które mają kontrakty na dostawę jagód do swoich klientów, starają się teraz zebrać przynajmniej część resztek z rynku. Maliny nadal można nabyć na Ukrainie, w Polsce, Serbii, Mołdawii i niektórych krajach pośredniczących. Jednakże biorąc pod uwagę wielkość popytu, istnieje prawdopodobieństwo, że do przełomu kwietnia i maja na rynku zabraknie malin mrożonych. W tej sytuacji rynek mrożonych malin będzie zmuszony polegać na imporcie z Chin i Maroka.

Jeśli weźmie się pod uwagę mniejszy areał w wielu krajach, to perspektywy cenowe na nowy sezon wyglądają dobrze. W szczególności, że ceny innych mrożonych owoców również utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. Jednakże nie można zapominać, że głównym czynnikiem wpływającym na cenę każdego towaru jest popyt. Jeśli maliny staną się zbyt drogie, to być może od 2025 r. przemysł spożywczy ponownie porzuci maliny na rzecz tańszych alternatyw.

Czytaj również:
https://www.agrofakt.pl/ceny-malin-2024/

Źródło: east-fruit

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *