Europejski Zielony Ład w Polsce ważniejszy, niż problemy rolników?
Europejski Zielony Ład w Polsce i związanie z nim reformy wejdą w życie zgodnie z planem, czy wręcz przeciwnie? Czy KE ze względu m.in. na rosnące ceny środków do produkcji rolnej odłoży w czasie wprowadzenie reform Zielonego Ładu? Sprawdźmy!
Europejski Zielony Ład który zacznie obowiązywać w Polsce niesie ze sobą szereg zmian. Najważniejsze z nich dotyczą m.in. zmniejszenia ilości stosowanych nawozów, a także środków ochrony roślin. Te rozwiązania są możliwe do spełnienia, zwłaszcza teraz kiedy ceny nawozów, czy ŚOR idą znacząco do góry. Niemniej jednak przedstawiciele rolników, jak i sami rolnicy zauważają, że unijne reformy w obecnym, trudnym czasie mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Spis treści
Europejski Zielony Ład w Polsce czy wysokie ceny nawozów – co jest ważniejsze?
Podczas ostatniego posiedzenia grupa robocza ,,Zboża” Copa-Cogeca dyskutowała m.in. o problemach rolników związanych również z cenami nawozów. Reprezentujący Polskę prof. Jerzy Grabiński, ekspert FBZPR przypomniał po pierwsze, że wysokie ceny nawozów mają wpływ na zmniejszoną intensywność nawożenia. Co z kolei wywoła negatywny wpływ na wzrost roślin i ich plonowanie. Na dodatek niedobory składników pokarmowych w glebie mogą być jeszcze bardziej nasilone przez suszę, która niemal co roku występuje w Polsce.
Również z powodu rosyjskiego ataku na Ukrainę poprawy sytuacji na rynku nawozów nie należy spodziewać się w najbliższym czasie.
Z tego względu Europejski Zielony Ład powinien być odstawiony na boczny tor, o co apelował prof. Jerzy Grabiński z FBZPR:
Przedstawiłem na posiedzeniu stanowisko Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, które sugeruje Komisji Europejskiej aby w bezprecedensowej sytuacji zastosować bezprecedensowe działania i w związku z dużą niestabilnością cen energii, a w efekcie środków do produkcji rolniczej zawiesić wejście w życie wszystkich reform związanych z Europejskim Zielonym Ładem oraz unijnego systemu handlu emisjami ETS.
… dlatego na pańskie pytanie – co dalej z zielonym ładem, odpowiadam – nic. Zielony ład nie jest dla rolników żadnym problemem. Jest natomiast problemem Krajowy Plan Strategiczny, od którego zależy przyszłość rolnictwa na wiele lat.
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) March 14, 2022
Pierwsze nagrania rolników pracujących w polu po wejściu zielonego Ładu, po cenach ON 10 zł/l, orlgrsniczeniu większości SOR oraz ograniczeniu Emisji CO² przez rolnictwo. 🤷 @PRolnikow pic.twitter.com/cJL2oTqkZz
— LuckyLuFarm (@alfabetmorsem) March 11, 2022
Zielony Ład. Odpowiedź KE rozczarowuje
Europejski Zielony Ład w Polsce zdaniem przedstawicieli rolników powinien być odłożony na boczny tor. Inaczej do tej kwestii podchodzi jednak Komisja Europejska, co potwierdzają wypowiedzi przedstawicieli DG AGRI. Jak podaje FBZPR – można było odnieść wrażenie, że nie widzą oni w obecnej sytuacji niczego co mogłoby skłaniać do rozważania jakichkolwiek zmian w dotychczasowej polityce.
Według KE Europejski Zielony Ład w Polsce należy wprowadzić zgodnie z planem, bez zmian które odnoszą się do bieżącej sytuacji w rolnictwie.
Ta rozczarowująca odpowiedź jaką Komisja Europejska udzieliła w tej sprawie prof. Jerzy Grabiński skomentował następująco:
Usłyszeliśmy, że trzeba nadal realizować cele związane z neutralnością klimatyczną ponieważ zasadniczą rzeczą jest dbanie o klimat. Brak refleksji Komisji Europejskiej związanej z obecną sytuacją na świecie jest rozczarowujący.
Czytaj również: Wapnowanie pól odpowiedzią na drogie nawozy. Dowiedz się więcej!
Źródło: FBZPR; Twitter
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!