Ewniosek o dopłaty bezpośrednie – rolnicy zwlekają a czas leci…
Tylko trzy tygodnie zostały rolnikom, aby złożyć ewniosek o dopłaty bezpośrednie. Po 15 maja za każdy dzień opóźnienia potrąca się im spore pieniądze. Jak informuje ARiMR w całym kraju do systemu wprowadzono niewiele ponad 280 tysięcy wniosków. Oznacza to, że wnioski do tej pory złożyło jedynie ponad 22 proc. rolników, którzy ubiegali się o płatności w ubiegłym roku.
Liczba złożonych wniosków jest mała zważywszy na szybko zbliżający się końcowy termin ich składania. Sposób ubiegania się o dopłaty jest rolnikom znany a w tym roku wprowadzono niewiele zmian w systemie. W tym roku ARiMR spodziewa się, że rolnicy wprowadzą do systemu około 1 256 887 wniosków.
Spis treści
Dopłaty bezpośrednie 2022 – gdzie najwięcej wniosków?
W tegorocznej kampanii jak dotąd rolnicy złożyli 284 663 wnioski. Najwięcej wniosków wpłynęło z woj. mazowieckiego (38 258). A następnie – lubelskiego (33 185), małopolskiego (29 177), podkarpackiego (27 816), łódzkiego (26 348) oraz wielkopolskiego (25 422). Najmniej natomiast z woj. lubuskiego (3 723), opolskiego (5 019) oraz zachodniopomorskiego (5 345).
UPP – stara nowość, o której warto pamiętać
Jak wcześniej informowaliśmy, rolnicy wypełniając ewniosek o dopłaty bezpośrednie powinni pamiętać o możliwości aplikowania o uzupełniającą płatność podstawową. Należy się ona do powierzchni gruntów ornych, na których nie prowadzi się uprawy roślin. Przysługuje wówczas, gdy na gruntach tych:
- rolnik dokonał zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby przez wprowadzenie do niej świeżej masy roślinnej (zielony nawóz);
- roślinność została przyorana lub wprowadzona do gleby na skutek zastosowania innego zabiegu mechanicznego w terminie do 31 sierpnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności,
- uprawa prowadzona nie dłużej niż rok.
Przeczytaj również: Odszkodowania za szkody łowieckie ze specjalnego funduszu?
Płatność za zazielenienie
Wszyscy rolnicy, którzy ubiegają się o JPO, otrzymają płatność z tytułu realizacji praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska. Jest to tzw. płatność za zazielenienie.
Warunkiem przyznania płatności jest:
- dywersyfikacja upraw,
- utrzymywanie trwałych użytków zielonych – TUZ,
- utrzymanie obszarów proekologicznych.
Obowiązek realizacji praktyk zazielenienia nie obejmuje wszystkich rolników. Są z niego zwolnieni rolnicy:
- prowadzący działalność rolniczą na powierzchni gruntów ornych mniejszej niż 10 ha,
- uczestniczący w systemie dla małych gospodarstw,
- prowadzący produkcję metodami ekologicznymi.
Ewniosek o dopłaty bezpośrednie – płatności w ramach PROW
Poza wymienionymi wyżej, producentom należą się także płatności w ramach PROW. Są to następujące płatności:
- dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi – ONW,
- rolno-środowiskowo-klimatyczne,
- zalesieniowe,
- rolnictwo ekologiczne,
- dobrostan zwierząt.
Pakiet 8 – nowość warta zachodu
Wypełniając ewniosek o dopłaty bezpośrednie nie można zapomnieć o intratnej nowince. Jest to tzw. Pakiet 8 czyli ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk. Płatność w ramach pakietu 8 rolno-środowiskowo-klimatycznego przysługuje, gdy beneficjent posiada:
- gospodarstwo rolne o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha;
- przynajmniej jedną sztukę zwierzęcia z gatunków bydło domowe, bawoły domowe, kozy, owce, konie.
Uwaga! Mowa tu o zwierzętach posiadanych przez rolnika lub jego małżonka w okresie od dnia 15 marca do dnia 30 września danego roku. Zwierzęta muszą figurować w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Najbardziej interesujące jest jednak to, że dopłaty do użytków zielonych wynoszą 838 zł/ha.
O szczegółach pakietu 8 dowiedzieć się można z materiału: Dopłaty do użytków zielonych. Co oferuje rolnikom pakiet 8?
Powyżej przedstawiliśmy oczywiście tylko niektóre z płatności, o które mogą ubiegać się rolnicy. O szczegółach korzyści, które odniesie rolnik wypełniając ewniosek o dopłaty dowiedzieć można się przede wszystkim odwiedzając strony ARiMR a także nasz portal AgroFakt. pl
Ewniosek o dopłaty bezpośrednie – logowanie
Jak podaje Agencja, od 2022 roku logowanie do aplikacji eWniosekPlus będzie następowało wyłącznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE), do której dostęp jest niezbędny celem złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Rolnicy będą mieć dwie opcje przekierowania do PUE. Pierwsza, poprzez wybór ze strony internetowej ARiMR kafelka Platforma Usług Elektronicznych (PUE) a następnie kliknięcie w opcję „Wejdź na PlatformęUsług Elektronicznych” skąd nastąpi przekierowanie do strony logowania. Druga możliwość, poprzez stronę internetową gdzie po kliknięciu przycisku „Przejdź do aplikacji eWniosekPlus” rolnicy również zostaną przekierowani do strony logowania do PUE.
Wniosek o dopłaty bezpośrednie 2022 – nie zwlekaj!
Podsumowując, należy pamiętać o kilku istotnych elementach. Termin, w którym składa się ewniosek o dopłaty bezpośrednie upływa w tym roku 16 maja. Po tym terminie można złożyć jeszcze dokumenty, lecz za każdy dzień zwłoki potrącany jest 1% dopłat. Ostatecznym terminem ubiegania się o dopłaty jest dzień 10 czerwca.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!