Ferie zimowe na wsi też będą bardzo trudne

Ferie zimowe na wsi też będą bardzo trudne, podobnie jak cały ubiegły rok w rolnictwie. Tegoroczne ferie zimowe upływają głównie pod znakiem siedzenia w domach. Dzieci na wsi mają chociaż większą swobodę w korzystaniu ze świeżego powietrza. Jednak i tak młodzi ludzie najchętniej wpatrują się w ekrany swoich smartfonów.  

W tym roku ferie zimowe na wsi nie różnią się od tych w mieście. Wszędzie uczniowie zostali skazani na zamknięcie w domach. Na szczęście, został zniesiony zakaz przemieszczania się małoletnich do ukończenia 16. roku życia w godzinach 8.00–16.00 bez opieki dorosłych. Dzięki temu mogą przynajmniej skorzystać z wypoczynku na świeżym powietrzu. Jednak pogoda też nie rozpieszcza, bo śniegu jak na lekarstwo. A o widokach jak ze zdjęcia można tylko pomarzyć. Ponadto czas pandemii jeszcze bardziej wciągnął młodych ludzi  w „sieć”, a to nie jest miejsce bezpieczne.

Reklama

Ferie zimowe – najważniejsze bezpieczeństwo

Warto pamiętać o rozważnym korzystaniu z Internetu, szczególnie przy zawieraniu nowych znajomości – radzi podkomisarz Małgorzata Małkińska, oficer prasowa komendanta powiatowego policji w Lipnie, województwo kujawsko – pomorskie. – Przed wyjściem na spotkanie z poznaną w sieci osobą zawsze należy powiadomić o takim zamiarze opiekunów. Gdy wyrażą zgodę na takie spotkanie, trzeba odpowiednio wybrać lokalizację, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa. Zawsze podać miejsce i czas spotkania oraz czas spodziewanego powrotu. Nie można zapominać o tym, że w sieci nie każdy jest tym, za kogo się podaje, a handel ludźmi kwitnie szczególnie w okresach wolnych od nauki szkolnej.

Ferie zimowe na wsi internet social media

Ferie zimowe na wsi, czy w mieście to dzisiaj nie lada wyzwanie dla młodzieży szkolnej oraz rodziców. Warto pamiętać o rozważnym korzystaniu z Internetu, szczególnie przy zawieraniu nowych znajomości.

fot. Pixabay / Firmbee

Wyciągnąć sprzed komputerów przynajmniej na czas ferii zimowych

Dzieci większość czasu spędzają przed komputerem. Trudno je nakłonić do innej aktywności, nie mając zbyt wiele do zaproponowania. W tej chwili odpadły praktycznie wszystkie formy zorganizowanego wypoczynku. Nie funkcjonują domy kultury, które rozwijały pozaszkolne zainteresowania. Nawet w niewielkich miejscowościach była dostępna oferta na czas ferii. Teraz pozostaje kreatywność rodziców, którzy na brak obowiązków nie narzekają. Jeszcze kilka lat temu dzieci im pomagały w pracy w gospodarstwie, ale to się zmieniło.

– Mam trzy córki w wieku szkolnym i czas pandemii naprawdę daje nam w kość – mówi Barbara Lipska z Maliszewa w powiecie lipnowskim, województwo kujawsko – pomorskie. – Najstarsza chodzi do klasy ósmej, a najmłodsza do „zerówki”. W czasie ferii trochę odpoczniemy, bo nie będę musiała czuwać do południa, aby przykładały się do tych zdalnych lekcji. Jednak nie mogę ich tak zupełnie spuścić z oczu, bo będą tkwiły w wirtualnym świecie. Zorganizowanie zimowego wypoczynku jest dla rodziców kolejnym wyzwaniem. W gospodarstwie mam swoje obowiązki. Najważniejsze, że chociaż został zniesiony ten zakaz samodzielnego wychodzenia z domu do godziny 16. Przynajmniej mogę wygonić je na porządny spacer.

Może trochę łatwiej mają rodzice małych dzieci, które są zdecydowanie mniej wymagające, ale z drugiej strony bardzo brakuje im kontaktu z rówieśnikami w przedszkolu. Dobrze, jeśli mają rodzeństwo, z którym mogą się pobawić.

– Ferie w zasadzie niczego nie zmienią, bo mam pięcioletnią córkę, która od listopada nie chodzi do przedszkoladodaje Magdalena Pikus z Witkowa w powiecie lipnowskim, województwo kujawsko – pomorskie. – W trosce o zdrowie mojego ojca musieliśmy ograniczyć kontakty do tych koniecznych. W tej chwili najgorsza jest pogoda, bo gdyby chociaż spadł śnieg, to można by się z dziećmi pobawić na zewnątrz. A tak zostają nam zabawy w domu. Nawet przed pandemią nie mogliśmy sobie pozwolić na dłuższy wyjazd, bo nasze gospodarstwo nastawione jest na hodowlę i tak naprawdę stale musimy być na miejscu.

Ferie to trening kreatywności dla rodziców

Nikt w ubiegłym roku nawet nie przypuszczał, że pandemia tak wszystko zmieni. Dzieci w ferie miały tyle atrakcji, że absolutnie nie mogły narzekać. Organizatorzy zimowego wypoczynku prześcigali się wręcz w sposobach na wyciągnięcie ich sprzed komputerów.

– Moja córka chodzi do klasy szóstej, a syn do czwartejstwierdza Karolina Blejwas z Wilczyna w powiecie konińskim, województwo wielkopolskie. – Dzieci zawsze korzystały z bogatej oferty naszego domu kultury. Zajęcia były atrakcyjne i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Były nocne podchody, rozgrywki szachowe, zabawa w chowanego w bibliotece, dyskoteki. Dodatkowo zapisywałam je na zimowiska, które są organizowane w ośrodku nad Jeziorem Wilczyńskim. W tym roku musieliśmy z tego wszystkiego zrezygnować i dni mamy wywrócone do góry nogami. Dzieci śpią do dziesiątej, a potem trzeba je zmobilizować, by nie utknęły przed monitorami. Mamy blisko do lasu, a więc staram się z nimi chodzić na spacer. Kupiłam też projektor i wieczorem urządzamy sobie rodzinne oglądanie filmów. To taka namiastka wypadku do kina. Trzeba sobie jakoś radzić.

Nie ma pracy w polu, więc jest więcej czasu

Niby zimą nie ma pracy w polu, ale w gospodarstwach specjalizujących się w hodowli praca wre przez cały rok. Jednak w ciągu dnia i wieczorami jest czas, by spędzić go z dziećmi.

– Mam dwóch synów, z których starszy chodzi do czwartej klasymówi Krzysztof Cylc z Lubianek w powiecie lipnowskim, województwo kujawsko – pomorskie. – Nie ukrywam, że uwielbiają gry komputerowe, ale staram się z nimi pograć w planszówki. Pod choinkę dostali ich sporo i póki co chętnie w nie grają. Gdyby wreszcie spadł śnieg, to mógłbym wybrać się z nimi na sanki.

Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłoroczne ferie będą już przebiegały normalnie – bez maseczek, dystansu społecznego i przymusowego siedzenia w domach.

Przeczytaj również – Ferie zimowe na wsi nie muszą być nudne.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.9 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *