Ferie zimowe na wsi nie muszą być nudne
fot. https://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/669993-podworko-zima/

Ferie zimowe na wsi nie muszą być nudne

Co robić zimą na wsi, gdy ulice zasypane są śniegiem, a mróz szczypie w policzki?

Udane ferie zimowe to dla wielu osób wyjazd w góry i szaleństwo na nartach lub snowboardzie. Okazuje się jednak, że równie wiele, co zimowe kurorty, ma do zaoferowania wieś.

Spędzanie ferii na wsi nie jest rzadkością nie tylko dla samych mieszkańców wsi, ale i przyjezdnych z miasta, którzy wykorzystują czas wolny na odwiedzenie rodziny lub obiektów agroturystycznych. Malownicze krajobrazy jednym kojarzą się ze wspaniałą zabawą, innym – z nudą. Ten artykuł powstał z myślą właśnie o tych drugich. Dlaczego ferie na wsi mogą być niezapomniane?

Ferie zimowe 2018

Terminarz ferii zimowych w 2018 roku.

Ferie zimowe w 2018 r.

W tym roku jako pierwsze odpoczywać będą dzieci i młodzież z Dolnego Śląska, Mazowsza, Opolszczyzny i Zachodniopomorskiego. Najpóźniej, bo dopiero w dniach 12–25 lutego, ferie odbędą się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim. To również cenna wskazówka dla dorosłych, kiedy warto zaplanować zimowy urlop. Po wyborze terminu ważne jest również podjęcie decyzji co do zajęć i aktywności. Dlaczego warto spędzić ferie na wsi?

Ruch to zdrowie!

Życie w mieście nie sprzyja ruchowi na świeżym powietrzu. Ferie zimowe na wsi dotlenią i wzmocnią organizm

Każdej zimy w mediach aż huczy o smogu, który utrudnia codzienne życie głównie mieszkańcom miast. Ze względów zdrowotnych starają się oni spędzać na zewnątrz jak najmniejszą ilość czasu, przez co zaniedbują ruch na świeżym powietrzu. Wyjazd na wieś jest doskonałą okazją do dotlenienia oraz wzmocnienia odporności poprzez przebywanie na dworze na orzeźwiającym powietrzu.

Na co dzień brak czasu na długie spacery, a na wsi sprzyjają im nietknięte ludzką ręką krajobrazy, żywcem wyjęte z pejzaży znanych malarzy. Śnieg jest czysty i usypany tak, jak ukształtował go wiatr. W niczym nie przypomina błota spod kół samochodów i pokrywającej chodniki brei.

Ślady zwierząt

Śledzenie i rozpoznawanie śladów pozostawionych przez zwierzęta to świetny sposób na urozmaicenie długiego spaceru.

Lekcja przyrody w praktyce

Pieszej wycieczce towarzyszyć może śledzenie tropów ptaków i dzikich zwierząt. Rozszyfrowywanie pozostawionych przez nich śladów będzie szczególnie interesujące dla najmłodszych, którzy prawdopodobnie do tej pory słyszeli o nich jedynie na lekcji przyrody. Dopełnieniem wyprawy może być przygotowanie karmnika, który pomoże przetrwać zimę rozpoznanym ptakom.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Jedyną legalną formą kuligu jest zaprzęg konny lub psi, który ciągnie za sobą jedną parę sań

Sanki, łyżwy, narty, kije do nordic walking, jabłuszka i worki wypchane sianem… Każde z tych akcesoriów gwarantuje ekscytujące popołudnie na wsi. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wystarczy ujemna temperatura, by zamarznięte sadzawki i rzeki nadawały się do chodzenia po nich. W przypadku sportów zimowych najważniejsze powinny być względy bezpieczeństwa. To samo tyczy się organizowania kuligów i ognisk na śniegu.

Kulig

Kulig z wykorzystaniem samochodu lub ciągnika na publicznej drodze, choć tak powszechny, jest nielegalny. Fot. AgroFoto, użytkownik: Andrzejturbo

Warto pamiętać, że ciągnięcie osób za samochodem lub ciągnikiem na publicznych drogach jest nielegalne. Za tego typu praktyki grozi mandat i punkty karne. Wyjątkiem jest zaprzęg konny lub psi, który ciągnie za sobą jedną parę sań. Przy rozpalaniu ogniska należy natomiast zachować odległość minimum 100 metrów od najbliższego lasu, by nie narazić się na mandat w wysokości do 500 zł lub grzywnę, której wielkość może wynieść nawet 5 tys. zł. W niektórych lasach wyznaczone są dodatkowo specjalne miejsca na ogniska, zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Czas na hobby

Ferie zimowe na wsi to również doskonały czas na rozwijanie swoich pasji. Wszechobecność natury skłania do zainteresowania się rękodziełem i spędzania czasu w kuchni na przygotowywaniu regionalnych potraw, a cisza i spokój inspirują do nadrobienia lekturowych i filmowych zaległości. Niezależnie od tego, czy lubimy spędzać czas aktywnie, czy też relaksować się w błogiej atmosferze, wieś okazuje się świetnym wyborem na urlop.

Oświadczenie ARiMR – do 14 marca 2018 r.

Zamiast e-wniosku można złożyć oświadczenia zastępujące wnioski o przyznanie płatności. Kto może to zrobić?

8 marca 2018

Konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Wygraj 10 000 euro!

Celem konkursu jest podniesienie świadomości w zakresie stosowania dobrych praktyk rolniczych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rolnictwa

17 marca 2018

Sprzedaż gruntów rolnych – gdzie ziemia jest najdroższa?

W rolnictwie inwestujemy nie tylko w nowe maszyny, ale także dodatkowe grunty uprawne. Jakie są perspektywy dla rynku ziemi rolniczej w Polsce?

9 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij