Fundusz Klęskowy – pomoże w walce z suszą?
Od kilku tygodniu w Polsce walczymy nie tylko z koronawirusem, ale także z suszą. Z tego powodu rolnicy coraz częściej myślą o ubezpieczeniu swoich upraw. Aby przeciwdziałać skutkom klęsk żywiołowych można byłoby wprowadzić w rolnictwie Fundusz Klęskowy. Pomysł jego utworzenia pojawił się m.in. wśród Związku Sadowników RP.
Spis treści
Fundusz Klęskowy pomoże w walce z suszą?
Sadownicy przedstawiali już swoją propozycję ubezpieczenia upraw od ryzyk pogodowych w 2017 r. podczas Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem proponowanego Funduszu Klęskowego jest pomoc finansowa producentom rolnym, którzy ponieśli straty na skutek niekorzystnych zjawisk pogodowych. Nadzór nad Funduszem pełniłoby MRiRW, a jego członkami byliby przedstawiciele organizacji i związków branżowych. Zadaniem tego organu byłoby wyliczanie wysokości składek na podstawie wniosków o dopłaty.
Powszechny i obowiązkowy – to główne cechy Funduszu
Fundusz klęskowy powinien cechować się powszechnością i obowiązkowością. Dzięki temu, byłby on dostępny dla rolników, którzy pobierają dopłaty bezpośrednie. Dodatkowo, dzięki takim założeniom składki za ubezpieczenie byłyby niższe, ponieważ aktualnie ubezpiecza się działki, które obarczone są największym ryzykiem, co wpływa na wysokość składki. Uczestnictwo w Funduszu byłoby dla producentów rolnych obowiązkowe, w przeciwnym razie rolnik nie otrzyma dopłat. Sadownicy chcą w ten sposób wypracować system, który przynajmniej w części zrekompensuje straty poniesione na skutek niekorzystnych zjawisk pogodowych.
MRiRW pracuje nad ubezpieczeniami dla rolników i przypomina
Szef resortu rolnictwa przypomina jednak w odniesieniu do ubezpieczeń upraw:
,,To związki i organizacje rolnicze wnioskowały w latach 90-tych o zrezygnowanie całkowite z obowiązkowych ubezpieczeń uważając, że jest to ingerencja w gospodarstwo. Trzeba nad tym pracować i oczekuje od rolników i ich organizacji determinacji w przywróceniu obowiązkowych ubezpieczeń.”
Minister rolnictwa uważa również, że dopóki ubezpieczenia są nie obowiązkowe i nie powszechne, to rolnicy nie będą wykazywać nimi zainteresowania. Główny powód jest taki, że producenci rolni uważają, że pomoc klęskowa, czy suszowa i tak zostanie wypłacona, niezależnie od osób, którzy aktualnie sprawują władzę w Polsce.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!