Jaki zastosować fungicyd na T1 w zbożach?
O konieczności wykonania zabiegu T1 nikogo nie trzeba przekonywać. Rozpoczęcie wegetacji zbóż jest równoznaczne z pojawieniem się zagrożeń wpływających na ich kondycję. Jednym z nich są choroby grzybowe.
Wiosenną ochronę fungicydową rozpoczyna zabieg T1, który jest niezbędny dla późniejszej zdrowotności zbóż. Pamiętajmy też, że w niektórych rejonach już pojawiają się pierwsze objawy mączniaka prawdziwego i septoriozy!
Spis treści
Dlaczego fungicyd na T1 jest ważny?
Głównym celem zabiegu T1 jest zabezpieczenie roślin przed chorobami podsuszkowymi oraz porażeniami liści. Zabieg powinien być nakierowany na najważniejszą z chorób podstawy, czyli łamliwość podstawy źdźbła, oraz uwzględniać istotne w tym okresie choroby liści, takie jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw oraz septorioza. Ponadto T1 stwarza ochronę przed wczesnymi infekcjami rynchosporiozy czy też plamistości siatkowej jęczmienia.
Zagrożenie dla zbóż
Wzrost presji patogenów w uprawie zbóż jest efektem ograniczonego płodozmianu oraz uproszczeń uprawy, które powodują nagromadzenie materiału infekcyjnego. Ponadto warunki wegetacji w ostatnich latach sprzyjają wczesnym infekcjom. Niestety głównym problemem przy zabiegu T1 jest jego zbyt późne wykonanie. Decyzja o zastosowaniu środków grzybobójczych przypada zazwyczaj na czas pojawienia się objawów. Jednak patogeny grzybowe do tego momentu mogły wyrządzić już znaczące straty związane z zakłóceniem prawidłowego funkcjonowania roślin.
Termin wykonania zabiegu T1 powinien zatem przypadać na fazę pierwszego kolanka (BBCH 30–31). Uprawa odmian bardziej wrażliwych wymaga jednak przyspieszenia interwencji i aplikację fungicydu w fazie BBCH 29–30.
Jaki fungicyd na T1?
Największą efektywność zabiegu T1 odnotowuje się wśród triazoli. Najnowocześniejszym triazolem na rynku fungicydów jest substancja Revysol®. Wykorzystana w rozwiązaniu fungicydowym RevyFlex® doskonale sprawdzi się w zabiegu T1. Jej fenomenalna skuteczność w zwalczaniu najgroźniejszych sprawców chorób na początku wiosennej wegetacji wynika z zastosowania grupy izopropanolowej – to pierwsze takie podejście w dostępnych triazolach. Umieszczenie główki triazolowej na elastycznym haku grupy izopropanolowej umożliwia przyjmowanie różnych struktur, zarówno wiążących, jak i niewiążących. Dlatego powstające zróżnicowania wśród patogenów nie wpływają na utrzymanie przez tę substancję skutecznego działania – Revysol® wykazuje 100-krotnie silniejsze wiązanie ze strukturami grzybów!
Najlepszy triazol na rynku
Mechanizm działania Revysolu® polega na tworzeniu struktury wiążącej w formie haku na aktywnej stronie enzymu patogenu (C14-demetylaza) i wczepieniu się w nią. Powoduje to blokadę C14-demetylazy. Jest ona kluczowa dla produkcji ergosterolu we wnętrzu struktur grzyba, aby utrzymać membrany komórkowe w nienaruszonym stanie. Działanie Revysolu® doprowadza do rozdarcia membran komórkowych i śmierci grzyba.
Bezkonkurencyjność Revysolu® wynika również z jego szybkiego wnikania do rośliny. Po zestawieniu go z innymi triazolami okazało się, że w ciągu godziny od wykonania zabiegu wnikał do wnętrza roślin 24 razy szybciej.
RevyFlex® na zabieg T1
Kompleksowe podejście do zabiegów fungicydowych można znaleźć w produkcie RevyFlex®. Jest on uniwersalnym rozwiązaniem składającym się z fungicydów Revycare® (Revysol® + strobiluryna F500) i Flexity® (metrafenon). W zabiegu T1 daje ono wysoce skuteczną ochronę, nakierowaną na plamistość siatkowaną jęczmienia, rdzę żółtą i brunatną, rynchosporiozę, łamliwość podstawy źdźbła, ramularię, septoriozę paskowaną liści oraz mączniaka prawdziwego w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie ozimym, a także jęczmieniu ozimym i jarym.
RevyFlex® uzyskuje niemal 90% skuteczności w stosunku do chorób podsuszkowych i mączniaka prawdziwego. Jego aplikacja to o 25% wyższa skuteczność ograniczania infekcji ze strony septoriozy paskowanej pszenicy w porównaniu z innymi środkami grzybobójczymi na zboża. Fungicyd na T1 RevyFlex® należy stosować w dawce 1,0 l/ha Revycare® + 0,5 l/ha Flexity®.
Dlaczego RevyFlex®?
Niepewność warunków w czasie zabiegu T1 utrudnia wykonanie oprysku lub osłabia jego skuteczność. Rozwiązanie RevyFlex® działa niezależne od warunków pogodowych. Aplikację można wykonać już w 5°C. RevyFlex® daje pewność ochrony liści przez długi czas z uwagi na akumulację i systematyczne uwalnianie substancji aktywnej, niedopuszczające do rozwoju infekcji. Dodatkowo pozytywnie wpływa na wigor roślin i wzmacnia je, co sprawia, że ich odporność na stres wzrasta. Obecnie zawarta w RevyFlex® substancja Revysol® uznawana jest za najlepszy triazol na rynku.
Przeczytaj również: Zestaw RevyFlex – poznaj opinię rolnika!
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!