Gdzie można zbadać glebę?

Okazuje się, że spawa nie jest taka prosta. Bo choć wielu rolników wie, że można zbadać glebę, to często pojawia się pytanie: gdzie to się robi?

Świadomość tego, że warto badać glebę jest coraz większa, ale nie każdy wie, że zajmują się tym Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze – mówi Jerzy Wojciechowski z Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Opolu. – Wiem, że czasem rolnicy szukają nas w ośrodkach doradztwa rolniczego lub przy samorządach gminnych, a tymczasem to takie stacje jak nasza badają glebę.

Badaniem próbek gleb zajmują się Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze

Jerzy Wojciechowski, OSCHR w Opolu

Obowiązuje rejonizacja. Ale jeśli rolnik dodzwoni się do nieswojej stacji, zostanie szczegółowo poinformowany gdzie jest ośrodek badający próbki z jego regionu.

Ale można i inaczej. Dobrym przykładem może świecić oddział Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradzu, który nawiązał bliższą współpracę właśnie ze stacją w Opolu.

Rolnicy mogą dostarczyć próbki ziemi do siedziby izby rolniczej, a my je odbierzemy i przebadamy – mówi Jerzy Wojciechowski. – Region sieradzki znajduje się właśnie w obsługiwanym przez nas regionie. Co więcej, jeśli ktoś się do nas zgłosi i chce zbadać więcej niż 50 próbek ziemi – to sami przyjedziemy je odebrać!

Izba rolnicza z Sieradza (woj. łódzkie) współpracuje z opolską stację już 8 lat. Niewątpliwie taka współpraca ułatwia życie rolnikom, którzy nie muszą jechać daleko, a wszystko mogą załatwić we własnym powiecie.

Zainteresowanie badaniami jest spore.

Każdego roku badamy około 700-800 próbek ziemi – mówi pan Jerzy. – Jesień to dobry sezon na takie usługi, owszem, trzeba poczekać czasem nawet 6 tygodni, ale dostaniemy wynik, który ułatwi nam podjęcie decyzji o zakupie nawozów i nawet będziemy mogli zaoszczędzić!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.6 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *