Czy głęboka ściółka w chlewni jest skuteczna?

Zastosowanie ściółkowego systemu utrzymania trzody chlewnej w dużym stopniu łączy się ze znaczną pracochłonnością, która związana jest z obowiązkiem systematycznego usuwania obornika. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest głęboka ściółka w chlewni.

Ściółkowy system utrzymania trzody chlewnej na głębokiej ściółce zakłada gromadzenie obornika przez cały okres tuczu, a także jego mechaniczne usunięcie po opróżnieniu pomieszczeń inwentarskich.

głęboka ściółka w chlewni

Wykorzystanie systemu chowu na głębokiej ściółce umożliwia utrzymanie wyższego poziomu dobrostanu zwierząt.

Głęboka ściółka w chlewni: zalety i wady

Wykorzystanie systemu chowu na głębokiej ściółce umożliwia utrzymanie wyższego poziomu dobrostanu zwierząt. Jednocześnie zmniejszona jest pracochłonności niż w przypadku tradycyjnego chowu ściółowego. Niestety i ten system posiada wady. Głównym minusem chowu na głębokiej ściółce jest wysoka emisja odorów. Związana jest ona z przechowywaniem znacznych ilości odchodów. Pracochłonność w dalszym ciągu pozostaje na wyższym poziomie niż w przypadku utrzymania bezściołowego. Łączy się to z koniecznością systematycznego dodawania słomy, a także usunięcia znajdującego się tam obornika po zakończeniu tuczu. Ważne jest też, by konstrukcja chlewni umożliwiała mechaniczny wywóz odchodów. Aby do chlewni mógł wjechać ciągnik, musi ona charakteryzować się stosowną wysokością, a także posiadać duże wrota. Głęboka ściółka w chlewni to również gorsze warunki higieniczne – zabiegi dezynfekcyjne trudniej się przeprowadza. Trzoda chlewna ma także większy kontakt z odchodami, co w konsekwencji może przyczynić się do pojawienia się groźnych infekcji, a w szczególności robaczyc.

W Polsce ściółkowy system utrzymania chowu na głębokiej ściółce nie jest powszechnie stosowany. Spowodowane jest to prawdopodobnie jego niedoskonałościami, a także znaczną przewagą obiektów bezściołowych. Jednak należy pamiętać, że głęboka ściółka w chlewni, mimo swoich wad, stwarza większy komfort zwierzętom.

 

Podobne: Chlewnia: miejsce, w którym maciory nabierają sił

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
charnas
U mnie od ok 25 szt jest jakieś    temat zamarł ale może ktoś podpowie jakiej wysokości robić stopnie schodów do paśników planuję 1,4 metra różnicy poziomów ale nie wiem na ile st... zobacz więcej »
Gość
 temat zamarł ale może ktoś podpowie jakiej wysokości robić stopnie schodów do paśników planuję 1,4 metra różnicy poziomów ale nie wiem na ile stopni to podzielić  zobacz więcej »
Damiq
Lekko odświeżę temat Panowie, ilu ton obornika mogę się spodziewać po 100 tucznikach od waki 30kg do 130 ? chodzi mi o orientacyjne wartości. winki trzymane na głębokiej ściółce zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *