Czy glifosat będzie dostępny?

Glifosat to najpopularniejsza na świecie substancja aktywna w herbicydach. Parlament Europejski zadecydował, czy będzie można go nadal stosować!

W głosowaniu eurodeputowani zadecydowali, że glifosat będzie dostępny tylko do profesjonalnego użytku. Herbicyd nie będzie mógł być więc stosowany wszędzie tam, gdzie z chwastami poradzą sobie zwykłe pestycydy, czyli np. w zieleni miejskiej czy na terenach parków i placach zabaw dla dzieci. Nie może też być wykorzystywany do suszenia zbiorów.

Oczekujemy, że Komisja Europejska przedłuży zezwolenie stosowania glifosatu o 15 lat.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca

Z radością przyjęliśmy wiadomość, że eurodeputowani uznali konieczność utrzymania konkurencyjności rolników i spółdzielni rolnych oraz zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca. Oczekujemy, że Komisja Europejska przedłuży zezwolenie stosowania glifosatu o 15 lat.

Zdaniem Copa-Cogeca bez glifosatu produkcja rolnicza będzie zagrożona. Sytuacja ta byłaby katastrofalna w skutkach dla całej UE, ze względu na kryzys, z jakim zmaga się aktualnie branża rolnicza i konieczność zaspokojenia wzrastającego światowego popytu na żywność.

glifosat

Foto: AgroFoto.pl, piotrek9997

Glifosat istnieje od 1974 r. Pod koniec czerwca wygasa aktualne pozwolenie na stosowanie tego produktu. Komisja Europejska wystąpiła w związku z tym z wnioskiem o przedłużenie zgody na kolejne 15 lat, czyli do 2031 r. Europosłowie wezwali także do opublikowania wszystkich dotychczasowych badań związanych z herbicydem, a prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Wątpliwości pozostają, bo według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) glifosat może mieć działanie kancerogenne. Nie ma też jednomyślności wśród ekspertów z 28 krajów z Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (PAFF).

W maju PAFF zbierze się kolejny raz i odbędzie się głosowanie za przyjęciem bądź odrzuceniem propozycji Komisji Europejskiej. Jeśli nie będzie większości kwalifikowanej, ostateczną decyzję co dalej z glifosatem podejmie Komisja Europejska.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Z forum
Miki7211
Czy stosował ktoś z was Nowy Chisel i siał po zbożu poplon itp.? Nie zaszkodzi rośliną innym niż zboże ?   Bo zakupiłem środek  i według etykiety nie można w następstwie roślin s... zobacz więcej »
luki08
U mnie sąsiad leciał tydzień temu lancetem żyto i pszenzycie w życie już klosy a pszenzycie w fazie liścia flagowegoCzy taki oprysk w takim późnej fazie może spowodować uszkodzeni... zobacz więcej »
nikolas29
a u mnie mnóstwo stokłosy zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. viktor pisze:

    Dobrze że nie zakazują bo zawsze powinno się imeć wolną rękę w wyborze środków. Sam jednak unikam używania go i na chwasty wolę przede wszystkim skuteczne jesienne zabiegi boxerem a jak się nie uda to na wiosnę użyć axiala 50 i lintura.

  2. Tomasz pisze:

    wątpię by zakazali. skońćzy się pewnie na samym gadaniu. a odnośnie samego używania środków to mam podobne jak wiktor zdanie. Najlepiej dbać o jesienne zabiegi, a jak nie da rady to pewne środki typu axial. z sulfonylomoczników zrezygnowałem już ze dwa sezony temu, po tym gdy zaczęły mi miotłe przepuszczać.

  3. sufka7 pisze:

    Badania nad glifosatem i skutkami jakie wywołuje dla zdrowia ludzi i zwierząt prowadzi m.in. od wielu lat p. dr hab Stephanie Seneff z MIT. Wyniki są zastraszające. Polecam poczytać i obejrzeć nagrania z jej konferencji. Nawet nie rozumiejąc angielskiego domyslicie się czego dotyczą liczne wykresy, które pokazuje nakładając na siebie krzywe rozwoju GMO i Roundupu w USA na słupki rozwoju różnych ciężkich chorób cywilizacyjnych, a przede wszystkim autyzmu dzieci (twierdzi, że przy dalszym wzroście obecności glifosatu w przyrodzie w 2032 r 50% urodzonych w tym roku dzieci będzie cierpiało na autyzm; w 1975 r. , zanim nie zaczęto uprawiać GMO i używać glifosatu, było 1 na 5000 urodzeń, dziś jest w USA 1 na 68 urodzeń i stale rośnie), cukrzycy, demencji, choroby Parkinsona, Alzheimera, otyłości, uszkadza czerwone krwinki i prowadzi do anemii, powoduje raka,przede wszystkim raka płuc. Glyfosat jest antybiotykiem, powoduje uodparnianie się populacji na tradycyjne antybiotyki. Glyfosat niszczy minerały w roślinach wyjaławiając je z manganezu i kobaltu, a przede wszystkim powoduje rozwój grzybów śmiertelnych dla pszczół i powodujących różne deformacje i choroby u konsumujących je zwierząt. jednym słowem glifosat to straszne, straszne paskudztwo, Pryskanie pól rund-upem żeby szybciej schły powinno być uważane za przestępstwo.http://people.csail.mit.edu/seneff/

  4. lksd pisze:

    Z radością przyjęliśmy wiadomość, że eurodeputowani uznali konieczność utrzymania konkurencyjności rolników

    Tak samo będziecie się radować drodzy rolnicy jak wasze dzieci / wnuki będą zdychały na raka – ahh, czego się nie robi dla nowego mesia pod stodołą.