Gospodarstwo ekologiczne – dopłaty czy rekompensaty?

Europejski Zielony Ład jest projektem, który o ile nie zajdzie nic nieoczekiwanego, zmienia zupełnie myślenie o rolnictwie. To nie chemia ma decydować o produkcji żywności lecz naturalne metody będące w zgodzie ze środowiskiem. Stymulować gospodarstwo ekologiczne będą dopłaty, które bez wątpienia zrekompensują rezygnację z dotychczasowych metod produkcji.

Czy gospodarstwo ekologiczne jest rzeczywiście szansą dla małych i średnich rolników? Owszem, tak uważają specjaliści od polityki rolnej prognozując, że do roku 2030 gospodarstwa ekologiczne będą stanowiły w UE około 25 procent wszystkich gospodarstw. Zmian tych dokonać mają zawarte w zielonym ładzie strategie, np. Strategia Od Pola do Stołu.

Reklama

Ekologiczna produkcja rolna

Mimo wzrostu świadomości dotyczącej produkcji zdrowej żywności liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce nie jest imponująca. Prawdę powiedziawszy znajdujemy się pod tym względem w końcówce listy państw UE. A może faktycznie gospodarstwo ekologiczne otrzymuje dopłaty nieadekwatne do poniesionych kosztów? Biorąc natomiast pod uwagę cechy, którymi charakteryzuje się gospodarstwo ekologiczne, trudno być jego przeciwnikiem. Krótko mówiąc mówimy tu o gospodarstwie, które:

  • stosuje przyjazne dla środowiska praktyki gospodarowania;
  • wspomaga różnorodność biologiczną;
  • wykorzystuje naturalne procesy w hodowli i produkcji;
  • wyklucza środki szkodliwe dla środowiska;
  • stosuje nawożenie organiczne i rzecz jasna
  • naturalne zwalczanie szkodników.

Rolnictwo ekologiczne – dopłaty po spełnieniu warunków

Producenci przystępujący do wdrażania w swoim gospodarstwie rolnictwa ekologicznego otrzymują oczywiście płatność po spełnieniu określonych warunków. Jednym słowem gospodarstwo ekologiczne pobiera dopłaty jeśli:

  • został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych jak również ewidencji wniosków o przyznanie płatności, który może być wykorzystywany do ubiegania się o przyznanie tej płatności,
  • łączna powierzchnia posiadanych użytków rolnych wynosi co najmniej 1 ha,
  • realizuje 5-letnie zobowiązanie ekologiczne w ramach określonego pakietu albo jego wariantu w przypadku wszystkich zobowiązań podjętych przed 15 marca 2021 roku, albo realizuje 3-letnie zobowiązanie ekologiczne w przypadku wszystkich zobowiązań podjętych po dniu 14 marca 2021 roku,
  • poza tym spełnia warunki przyznania płatności ekologicznej w ramach określonych pakietów lub ich wariantów określone w rozporządzeniu ekologicznym.

Gospodarstwo ekologiczne – jakie dopłaty?

Stawki płatności uzależnione są w istocie od wyboru pakietu. Jeśli chodzi o kwoty płatności za poszczególne pakiety lub warianty podajemy je za ARiMR poniżej.

LP Pakiety rolnictwa ekologicznego Warianty rolnictwa ekologicznego Stawki płatności
1 Pakiet 1. Uprawy rolnicze w okresie konwersji 1 475 zł/ha
2 Pakiet 2. Uprawy warzywne w okresie konwersji 2 249 zł/ha
3 Pakiet 3. Uprawy zielarskie w okresie konwersji 1 673 zł/ha
4 Pakiet 4. Uprawy sadownicze w okresie konwersji 4.1.1. Podstawowe uprawy sadownicze w okresie konwersji 2 591 zł/ha
4.1.2. Uprawy jagodowe w okresie konwersji 2 239 zł/ha
4.2. Ekstensywne uprawy sadownicze w okresie konwersji 1 025 zł/ha
5 Pakiet 5. Uprawy paszowe na gruntach ornych w okresie konwersji 1 100 zł/ha
6 Pakiet 6. Trwałe użytki zielone w okresie konwersji 631 zł/ha
7 Pakiet 7. Uprawy rolnicze po okresie konwersji 1 190 zł/ha
8 Pakiet 8. Uprawy warzywne po okresie konwersji 1 446 zł/ha
9 Pakiet 9. Uprawy zielarskie po okresie konwersji 1 673 zł/ha
10 Pakiet 10. Uprawy sadownicze po okresie konwersji 10.1.1. Podstawowe uprawy sadownicze po okresie konwersji 1 756 zł/ha
10.1.2. Uprawy jagodowe po okresie konwersji 1 960 zł/ha
10.2. Ekstensywne uprawy sadownicze po okresie konwersji 1 025 zł/ha
11 Pakiet 11. Uprawy paszowe na gruntach ornych po okresie konwersji 764 zł/ha
12 Pakiet 12. Trwałe użytki zielone po okresie konwersji 631 zł/ha

Rolnictwo ekologiczne –  konwersja

Okres konwersji to oczywiście czas przygotowania się rolnika do właściwej produkcji ekologicznej. Co ważniejsze po rozpoczęciu działania zgodnie z przepisami gospodarstwo musi przejść tzw. okres konwersji i zostać ocenione pod względem spełniania wymogów. Prawdę mówiąc gospodarz swoje produkty może wprowadzać do obrotu jako ekologiczne dopiero po upływie okresu konwersji i przejściu kontroli.

Podsumowując trudno nie zauważyć, że rolnicy decydujący się na gospodarstwo ekologiczne nie tylko dopłaty powinni brać pod uwagę. Przeorientowanie gospodarstwa to spory wysiłek, który nie od razu musi być zrekompensowany, mimo wciąż rosnącego popytu na zdrową żywność. Wydaje się że jest to faktycznie szansa dla mniejszych gospodarstw chcących realizować strategię Od Pola do Stołu.

Czytaj też: Dopłaty ekologiczne 2022 – zmiany już w najbliższej kampanii. Sprawdź!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *