Gospodarstwo opiekuńcze – ostatni dzwonek dla rolnika na podjęcie decyzji

Usługi opiekuńcze, integracyjne czy rehabilitacyjne rolnicy mogą zapewnić seniorom zakładając gospodarstwo opiekuńcze. Obok innych, humanitarnych motywów tej działalności istnieje również możliwość wymiernego podniesienia dochodów swojego gospodarstwa.
Spis treści
Pierwsze rozdanie za nami
Skończył się pierwszy etap projektu dotyczącego gospodarstw opiekuńczych. Realizowany był on przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie od września 2016 r. do czerwca 2018 r.. Powołano do życia 15 gospodarstw opiekuńczych na terenie 5 powiatów. W przedsięwzięciu tym uczestniczyły osoby starsze i niepełnosprawne. Gospodarstwo opiekuńcze zapewniało im opiekę przez osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu w okresie pół roku. Z nowego projektu skorzystało ogółem 225 podopiecznych. Zgodnie z założeniami w jego prowadzenie zaangażowane były osoby posiadające gospodarstwo rolne lub domownicy tego gospodarstwa. Dla osób nieposiadających kwalifikacji zorganizowano bezpłatny kurs dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Gospodarstwo opiekuńcze wspierane było stałym doradztwem związanym z jego funkcjonowaniem.
Od przybytku głowa nie boli
-Rolnicy są bardzo zainteresowani nowym projektem – informuje Aleksandra Bielińska, członkini zespołu zarządzającego ds. gospodarstw opiekuńczych w K-PODR. -Prowadząc gospodarstwo opiekuńcze można było liczyć na stałe wynagrodzenie przez półtora roku. Gdy funkcję opiekuna pełnili domownicy rolnika, to oni byli zatrudnieni i za swoją pracę otrzymywali wynagrodzenie. Dodatkowym zarobkiem dla gospodarza mogło być świadczenie usług związanych z wyżywieniem osób przebywających w gospodarstwie. Trzeba stwierdzić, że gospodarstwo opiekuńcze jest realną szansą na uzyskanie dodatkowego lub nowego dochodu. Rolnik może tworzyć podmiot ekonomii społecznej samodzielnie lub z innymi gospodarstwami. Taka forma działalności stwarza nowe możliwości zarobkowania polegające na realizacji zlecanych przez gminę zamówień publicznych dotyczących świadczeń usług społecznych. Jak się okazuje, gospodarstwo opiekuńcze może być pierwszym krokiem do zorganizowania w gospodarstwie rolnym firmy świadczącej usługi na zlecenie gminy. Warunkiem prowadzenia takiej działalności jest założenie stowarzyszenia lub fundacji zaliczanych do podmiotów ekonomii społecznej.
Gospodarstwo opiekuńcze – wymagania
Celem powoływania gospodarstw opiekuńczych jest rozwijanie usług społecznych na terenach wiejskich. Do świadczenia tych usług opiekunowie i wolontariusze, czyli rolnicy i ich rodziny, powinni być przygotowani. – Projekt określa minimalne wymogi infrastruktury, które musi spełniać gospodarstwo opiekuńcze – instruuje Aleksandra Bielińska. – Wymagany jest między innymi pokój dziennego pobytu, który może pełnić funkcję jadalni. Powinien on być wyposażony w stół, krzesła, kanapę, fotele. Wymogiem jest również pokój do rozmów indywidualnych i wypoczynku, w którym będą miejsca do siedzenia i przynajmniej jedno miejsce do leżenia. Podopieczni powinni mieć udostępnioną łazienkę i toaletę oraz kuchnię lub aneks kuchenny. Wymaga się również, aby gospodarstwo zapewniło miejsce do przebywania na świeżym powietrzu oraz swobodny dostęp do budynku i jego otoczenia.
Rolniku edukuj się
Gospodarstwo opiekuńcze jest miejscem, w którym uczestnicy są cały czas pod opieką opiekuna wspieranego przez wolontariusza. Rodzaj zajęć oferowany podopiecznym zależy od możliwości danej osoby czy grupy. Należy pamiętać, że w projekcie pilotażowym uczestniczyły osoby starsze i niepełnosprawne wymagające specjalnej opieki. – W ramach projektu zorganizowaliśmy rolnikom i członkom ich rodzin kurs opiekuna osoby starszej i niepełnosprawnej, którego organizatorem był K-PODR. Kurs był bezpłatny i finansowany w ramach projektu – informuje Aleksandra Bielińska. W Strategii Rozwoju Kraju do roku 2020, zgodnie z jego zapisem, będzie realizowany w dziedzinie integracji społecznej priorytet: zwiększenie aktywności osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Rozszerzenie usług społecznych na obszarach wiejskich stało się faktem. Inicjatywa ta ma przed sobą olbrzymie perspektywy rozwoju zwłaszcza w kontekście starzejącego się społeczeństwa.
Jak zarabiać po zakończeniu programu?
Zakładając fundację lub stowarzyszenie w ramach podmiotu ekonomii społecznej można nadal prowadzić działania rozpoczęte w gospodarstwie opiekuńczym. Kontynuacja polega na nawiązaniu współpracy z gminą a konkretnie z ośrodkami opieki społecznej. Przygotowana wcześniej infrastruktura gospodarstwa opiekuńczego, wyszkolony rolnik i jego rodzina oraz nabyte w ciągu osiemnastu miesięcy doświadczenie pod okiem specjalistów z ośrodków doradztwa rolniczego pozwalają na realizację zleceń gminy. Dotyczą one opieki nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi. Taką możliwość wykorzystali państwo Pstrongowie z Fundacji Toskania Kociewska w woj. kujawsko-pomorskim. – Dzięki zaangażowaniu władz gminy możemy realizować swoją misję. Gościmy u siebie głównie osoby niepełnosprawne. Dajemy szanse osobom wykluczonym społecznie, które są zaangażowane w prace gospodarskie – opowiada Arkadiusz Pstrong. Warto wiedzieć, że już jesienią rusza druga edycja projektu. Rolnicy zainteresowani nowymi możliwościami poprawienia dochodów gospodarstwa będą mogli w niej uczestniczyć.
Drugie rozdanie
Program pilotażowy dotyczący gospodarstw opiekuńczych odniósł sukces. Nowatorska (w naszym kraju) forma współpracy rolników z osobami zagrożonymi wykluczeniem zdała egzamin. Rolnicy zdobyli nowe doświadczenie i dodatkowe środki płatnicze a ich goście będą mogli skorzystać z nietypowych form zagospodarowania czasu. Jesienią rozpoczynają się przygotowania do drugiej edycji programu. Przebiegać one będą w następujących etapach:
- nabór gospodarstw chcących świadczyć usługi w ramach gospodarstwa opiekuńczego;
- uruchomienie procedur związanych z zakupem sprzętu, wyżywienia, itp.;
- organizacja kursu dla opiekunów i wolontariuszy;
- nabór podopiecznych;
- rozpoczęcie funkcjonowania gospodarstwa (luty 2019)
Już teraz warto odwiedzić doradców i zgłosić chęć uczestnictwa w projekcie. Perspektywa półtorarocznego wynagrodzenia, z możliwością późniejszej współpracy z gminą, wydaje się być bardzo atrakcyjna.

[…] jak w programie pilotażowym (pisaliśmy o tym w materiale: https://www.agrofakt.pl/gospodarstwo-opiekuncze-ostatni-dzwonek-dla-rolnika-podjecie-decyzji/) gospodarstwo opiekuńcze musi spełnić podstawowe kryteria. Są to następujące […]