Gospodarstwo rolne ze zmienionymi dotacjami na modernizację

Popularny wśród rolników program pn. Modernizacja gospodarstw rolnych przechodzi przeobrażenie. Będzie więcej czasu na przygotowanie się do uczestnictwa, lecz nastąpią zmiany w kolejności przyznawania pomocy. Czy ta zmiana zniechęci rolników? Czy każde gospodarstwo rolne na tym zyska?
Jak to w życiu bywa, zawsze jest coś za coś. Również w tym przypadku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało projekt rozporządzenia zmieniający zasady funkcjonowania programu modernizującego gospodarstwo rolne. Projekt poddano procedurze konsultacji społecznych.
Spis treści
Gospodarstwo rolne. Nieoczekiwana zmiana kolejności przyznawania dotacji
Według ministerstwa zmiany obejmujące gospodarstwo rolne, które zdecydowało się na udział w programie mają na celu wsparcie wybranych kierunków produkcji. Nowe zasady wsparcia rolników mają zachęcić ich min. do rozwijania produkcji wysokiej jakości prosiąt. Tu warto wspomnieć, że na 30. tys. umów w programie na modernizację gospodarstw w obszarze A zrealizowano zaledwie 158. Wydaje się, że właśnie ta sytuacja wpłynęła na kolejność przyznawania dotacji. Poniżej propozycje ministerstwa rolnictwa na kolejność przyznawania pomocy z podziałem na obszary.
- A – rozwój produkcji prosiąt,
- C – rozwój produkcji bydła mięsnego,
- B – rozwój produkcji mleka krowiego,
- D – zakup maszyn rolniczych i wprowadzanie innowacji w rolnictwie.
Bez wątpienia na większe wsparcie zasługuje również produkcja bydła mięsnego. Ten wybór ma zapewne za zadanie zachęcenie rolników, którzy w wyniku ASF rezygnują z hodowli trzody chlewnej i będą chcieli zająć się produkcją opasów. Taka zmiana profilu produkcji spowoduje znaczne nakłady w gospodarstwo rolne.
Likwidacja limitów, to chyba dobry pomysł?
Do tej pory obowiązywały dwie listy, a mianowicie woj. mazowieckie i reszta kraju. Ostatecznie pojawiła się propozycja połączenia dwóch limitów, co oczywiście pozwoli na lepsze wykorzystanie dotacji. Jeśli nie wynikną niespodziewane trudności a projekt przejdzie przez konsultacje społeczne bez zmian, to zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku. Na modernizację gospodarstw rolnych przyznano rolnikom łącznie ponad 2 mld euro, a ze wsparcia skorzystało ponad 30 tys. gospodarstw. Dane statystyczne wskazują, że duża liczba rolników inwestuje w swoje gospodarstwo rolne. Czy tak będzie również po modyfikacji zasad?
Czas to pieniądz
Dwa lata dłużej będą mieli rolnicy na wykonanie zakresu rzeczowego modernizującego gospodarstwo rolne, aby otrzymać dotacje. Ponieważ nastąpiły zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej autorzy projektu chcą wydłużyć termin o wspomniane dwa lata. Dotyczy to również złożenia wniosku o płatność końcową. Konkludując, wszystko wskazuje na to, że rolnicy mogą korzystać z końcowej płatności nawet do 30 czerwca 2025 roku.
