Graminicydy w uprawie cebuli. Kiedy je stosować?

Odrębną grupę preparatów, które trzeba uwzględnić w ochronie plantacji cebuli przed chwastami są graminicydy. Ta grupa herbicydów jest przeznaczona do zwalczania chwastów jednościennych.
Które substancje czynne i preparaty możemy wykorzystać w ochronie cebuli z siewu wiosennego? Większość herbicydów została omówiona w poprzednim artykule (tutaj). Poniżej przedstawiam zalecane graminicydy wraz ze wskazówkami ich zastosowania.
Spis treści
Graminicydy zalecane od fazy 1–2 liści cebuli
Od fazy 1–2 liści właściwych cebuli w odpowiedniej fazie rozwojowej chwastów jednoliściennych można wykorzystać kletodym (s.cz. 120 g/l) w formie środków Camwin 120 EC, Cegorian Extra 120, Centurion Plus 120 EC, Evcafor 120 EC, Flancer 120 EC, Gramiguard, Keto4HerbiI 120 EC, Obtemil 120 EC, Sedim 120, Selec Super 120 EC. Stosuje się je do zwalczania chwastów rocznych w fazie 2–5 liści (0,8 l/ha) i perzu w fazie 4–6 liści (2 l/ha).
Nie powinno się opryskiwać tymi środkami w temperaturze powyżej 27°C. Nie należy również stosować innych herbicydów 7 dni przed i 7 dni po zastosowaniu środka zawierającego kletodym. Ani też w mieszaninach z herbicydami, których substancją czynną jest bentazon (np. Basagran 480 SL), bo następuje wówczas pogorszenie zwalczania chwastów jednoliściennych. Ponadto nie należy opryskiwać podczas długotrwałej suszy oraz na 1 godzinę przed deszczem lub nawadnianiem. Oraz nie wykonywać uprawek mechanicznych na 7 dni przed i 7 dni po zabiegu. Skuteczność zabiegu poprawia dodatek adiuwantów (na własną odpowiedzialność), zwłaszcza w warunkach mniej sprzyjających działaniu (np. susza) lub na chwasty przerośnięte.
Co stosować w fazie 3–4 liści cebuli?
W fazie 3–4 liści cebuli można stosować chizalofop-P-tefurylowy (s.cz. 40 g/l) w formie środków Bagira 040 EC, Pantera 040 EC, Panarex 040 EC, Rango 040 EC (0,8–1 l/ha). Zwalczanie chwastów przeprowadzamy według zalecanych dawek. Chwasty roczne zwalczamy wcześnie po wschodach — przed krzewieniem, w okresie krzewienia i po krzewieniu (1–1,5 l/ha), zaś perz w fazie 4–6 liści (1,5–2 l/ha). Nie należy opryskiwać w temperaturze powyżej 27°C i podczas długotrwałej suszy. Deszcz lub deszczowanie po 1 godzinie od zabiegu nie ma wpływu na działanie środka. Po zabiegu zwalczania perzu przez 1 miesiąc nie należy wykonywać uprawek mechanicznych.
Jakie graminicydy z innej grupy chemicznej?
Od fazy 1 liścia do 9 liści cebuli można zastosować chizalofop-P-etylowy (s.cz. 50 g/l). Najlepiej w formie środków Graminis 05 EC i Quick 05 EC do zwalczania chwastów rocznych (1–1,2 l/ha) i perzu w fazie 4–6 liści (2 l/ha). Chłodna pogoda i susza opóźniają działanie środka, ale nie obniżają jego skuteczności. Deszcz lub deszczowanie po 3 godzinach od zabiegu również nie obniża skuteczności.
W etykiecie środków dla cebuli zalecono maksymalną dawkę 2 l/ha. Taka dawka stosowana z adiuwantami (np. Atpolan 80 EC, Atpolan Bio 80 EC, Atpolan Bio 80 EC Premium, Olejan 85 EC lub Olbras 88 EC — 1,5 l/ha) powinna ograniczyć zachwaszczenie perzem. W warunkach mniej sprzyjających działaniu (np. susza) i gdy chwasty roczne są przerośnięte, dodatek adiuwantów może poprawić skuteczność. Nie powinno się stosować innego środka chwastobójczego w okresie 14 dni po wykonaniu zabiegu. Po zabiegu zwalczania perzu najlepiej nie wykonywać uprawy mechanicznej przez 1 miesiąc.
Co jeszcze do zwalczania chwastów rocznych i perzu?
Ponadto, od fazy 2 liści do 9 liści cebuli można stosować chizalofop-P-etylowy (s.cz. 120 g/l) w formie środka Wish Top. Stosuje się go do zwalczania chwastów rocznych, od 2 liści do początku krzewienia (0,6 l/ha) oraz perzu w fazie 4–6 liści (1,1 l/ha). Nie wolno go stosować w cebuli przerywanej lub uprawianej na sprzedaż w pęczkach. Preparat można użyć tylko, gdy chwasty pojawią się wcześnie, ze względu na bardzo długą karencję (60 dni). Dodatek adiuwantów i inne uwagi są takie same, jak dla środków Graminis 05 EC i Quick 05 EC.
Cebula z siewu wiosennego wymaga szczególnie pilnowania okresu karencji. Jest on podany w etykietach środków.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
