Groch: uważaj na szkodniki
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/647487-groch-batuta/

Groch: uważaj na szkodniki

Groch wszedł w fazę kwitnienia. Na wielu roślinach widać już pierwsze szkodniki. Prof. Marcin Kozak radzi, jak je pokonać.

Mszyca grochowa i strąkowiec grochowy to 2 główne szkodniki, które pojawiają się już na uprawach grochu. Mszyce osłabiają roślinę, przenoszą wirusy i choroby grzybowe, larwy strąkowca z kolei uszkadzają nasiona. W 19 odcinku „Poradnika aF” prof. Marcin Kozak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu proponuje stały monitoring plantacji i radzi, jak pokonać szkodniki. Zobacz koniecznie!

agroFakt.pl: Znajdujemy się na uprawie grochu siewnego, a dzisiejszy program będzie poświęcony jego szkodnikom. Ze mną prof. Marcin Kozak. Jakie to szkodniki?

prof. dr hab. Marcin Kozak: Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że nasz groch znajduje się w fazie początku kwitnienia. W tej fazie 2 główne szkodniki, na które musimy zwracać uwagę, to mszyca grochowa, a w dalszej kolejności strąkowiec grochowy.

Jakie szkody powodują nam w uprawie?

Jeżeli chodzi o mszycę grochową, to są 2 rodzaje szkód, bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednia główna szkoda to to, że żerujące mszyce osłabiają roślinę przez wysysanie soków z niej, a pośrednia, że mogą przenosić wirusy i tworzą również wrota do tego, żeby wchodziły choroby grzybowe. Jeżeli chodzi o strąkowca grochowego, to główną jego wadą jest to, że larwy wyżerają środek nasiona, rozwijając się, i takie nasiona są uszkodzone z dziurkami, nie nadają się ani na konsumpcję, ani do przerobu przemysłowego.

Jak zwalczać te szkodniki?

Przede wszystkim musimy kierować się progiem ekonomicznej szkodliwości. Jeżeli chodzi o mszycę grochową, jeżeli roślina ma ok. 15–20 cm, to wtedy jeżeli stwierdzimy 5 szt. na roślinie, warto już wykonywać zabieg, a w kwitnieniu, jeżeli 20% roślin jest z obecną mszycą grochową, też taki zabieg jest uzasadniony. I jeżeli chodzi o strąkowca grochowego, musimy obserwować jego chrząszcze. Jeżeli stwierdzimy średnio 2 szt. na 1 m2, to również taki zabieg jest uzasadniony. Zwykle robimy go od kwitnienia nawet do okresu dojrzewania nasion, dlatego że często jeden zabieg nie załatwia nam sprawy, jeżeli chodzi o obydwa szkodniki.

Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę?

Oprócz tych 2 głównych szkodników lokalnie może pojawić się szkodnik paciornica grochowianka. Występuje lokalnie, dlatego trzeba stale pamiętać o tym, żeby lustrować plantacje pod kątem występowania różnych szkodników, a to również da nam pogląd na to, czy mamy tutaj do czynienia z kolejnymi pokoleniami np. mszycy, czy również należałoby dodatkowo wykonać jakiś zabieg fungicydowy, jeżeli pojawiają się równolegle choroby.

Dziękuję bardzo, na dzisiaj to już wszystko i zapraszam serdecznie na kolejny odcinek poradnika.

Do zobaczenia na polach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

 

Więcej o uprawach grochu znajdziecie w artykułach:

Rzepak RGT JakuzziKup teraz Zaprawiony Cruiser 70WS + tiuram

Zakwaszenie gleby – jak sobie z nim radzić? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Kolejny odcinek naszego cyklu! Posłuchajcie, jak radzić sobie z zakwaszeniem gleby!

10 sierpnia 2018

Oścista pszenica IS Spirella o wysokiej zimotrwałości!

Zimotrwałość należy do kluczowych elementów, które decydują o być albo nie być w przypadku srogiej zimy. Sprawdź odmianę IS Spirella!

13 sierpnia 2018

Holding spożywczy rozwiąże problem niskich cen?

Sprawdź, co resort rolnictwa doradza producentom warzyw i owoców, którzy skarżą się na niskie ceny w skupach!

3 sierpnia 2018