Grupy producenckie: „W grupie łatwiej”!

Od kwietnia do listopada na terenie woj. kujawsko-pomorskiego trwają szkolenia dla rolników „W grupie łatwiej”. Czego będą dotyczyć i do kogo są skierowane?
Celem organizowanych przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą spotkań w ramach „W grupie łatwiej” jest dotarcie z informacją o warunkach i nowych zasadach tworzenia grup producentów po zmianach w przepisach. Chodzi m.in. o „Ustawę o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw” oraz „Ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”. Spowodowały one wiele zmian w funkcjonowaniu już zarejestrowanych, jak i w procesie rejestracji nowych grup rolnych.

Powstawanie grup oparte jest na podstawowej idei, jaką jest wspólne działanie, które pozwala sprostać wyzwaniom gospodarki rynkowej opartej na zasadzie konkurencji.
Zmiany dotyczą:
- wewnętrznej organizacji grup;
- nadzoru nad grupami;
- zasad ubiegania się o przyznanie środków w okresie programowania PROW 2015–2020;
- zasad i terminów dostosowywania grup producentów rolnych już zarejestrowanych do wymogów określonych nową ustawą.
Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza przekonuje, że działanie w grupie wpływa mobilizująco na aktywność. Angażuje ludzi i dlatego grupy producentów rolnych stanowią najlepszą rekomendację dla wspólnych działań. Ich powstawanie oparte jest na podstawowej idei, jaką jest wspólne działanie, które pozwala sprostać wyzwaniom gospodarki rynkowej opartej na zasadzie konkurencji. Dzięki właściwemu zorganizowaniu się i dostosowaniu produkcji do wymagań odbiorcy pod względem jakości, ilości i asortymentu, z jednoczesnym stosowaniem zasad ochrony środowiska na wszystkich etapach produkcji, przechowywania i dystrybucji produktów rolnych, rolnicy zyskują możliwość zapewnienia sobie silniejszej pozycji na rynku, a także wyższych i stabilniejszych dochodów.
Wiem, że nie zawsze chce się nam wiązać i wolimy działać wspólnie na nieco bardziej luźnych zasadach, jednak zacieśnienie współpracy jest niezwykle istotne dla przyszłości nas wszystkich.
Podobnego zdania jest Mieczysław Babalski, przewodniczący zarządu Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych „Ekołan”.
– W sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się rolnictwo, grupy producenckie są najlepszym rozwiązaniem. Wiem, że nie zawsze chce się nam wiązać i wolimy działać wspólnie na nieco bardziej luźnych zasadach, jednak zacieśnienie współpracy jest niezwykle istotne dla przyszłości nas wszystkich – wyjaśnia.
Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza zaplanowała w sumie 18 spotkań, które będą odbywać się według tego samego programu i dotyczyć będą omówienia zmian w przepisach dotyczących zasad tworzenia GPR, funkcjonowania oraz warunków wsparcia w ramach PROW 2014–2020. Ponadto planowane są dodatkowe dyżury eksperckie, które mają pomóc uporać się rolnikom z procedurami formalno-prawnymi.
