Grupy żywieniowe bydła – zróżnicowane potrzeby krów
W sytuacji, gdy w ramach jednej fermy krowiej mamy różne grupy żywieniowe bydła należy zadbać o dobór odpowiednich składników pokarmowych dla każdej z nich. Jednym z rozwiązań jest wdrożenie systemu TMR. Jednak wcześniej warto przyjrzeć się stadu i dokonać szczegółowego podziału zwierząt. W przypadku stad bydła mlecznego, w których realizowane są 2 kierunki produkcji: hodowlany (uzyskanie wysokowydajnych krów mlecznych nowego pokolenia) i produkcyjny (najlepsze wykorzystanie posiadanego potencjału genetycznego = wysoka produkcja dobrej jakości mleka), rozwiązanie problemu odpowiedniego żywienia, adekwatnego do faktycznych potrzeb zwierząt, nie jest sprawą łatwą.
Spis treści
Dlaczego?
Bagatelizowanym problemem w produkcji mleka był i niestety nadal często jest odchów jałówek na remont stada.
Ponieważ na jednej fermie dysponujemy grupami osobników o bardzo zróżnicowanych wymaganiach: cielętami, jałówkami na remont stada, pierwiastkami, wieloródkami w różnych fazach laktacji i krowami zasuszonymi. Przy odpowiedniej liczebności stada w praktyce jest możliwe podzielenie zwierząt na wszystkie wymienione grupy i żywienie, ich oryginalnymi, dostosowanymi do specyfiki dawkami pokarmowymi.
Podział na grupy żywieniowe bydła
Bagatelizowanym problemem w produkcji mleka był i niestety nadal często jest odchów jałówek na remont stada. Może być tak, że część urodzonych cieliczek – potomstwa po wybranych buhajach – zdecydujemy się użytkować jako nowe pokolenie mlecznic. Wtedy musimy wdrożyć nowoczesny system ich przygotowania do tej roli. Już bezpośrednio po urodzeniu cielę musi zostać do niego włączone. Należy je jak najszybciej odseparować od matki. Następnie osuszyć, podać odpowiednią ilość dobrej jakości siary (o wysokiej zawartości przeciwciał, właściwie ukierunkowanych względem obecnych w środowisku patogenów – patrz TiM 1(37)/2015). Później trzeba wdrożyć program żywienia przyspieszonego wzrostu. Bazuje on na założeniach tzw. „programowania żywieniowego”. W szczegółach został omówiony w artykule z numeru TiM 2(44)/2016. Dla krótkiej charakterystyki przypomniano w tym miejscu podstawowe jego zasady – tab. 1.
Krowy pierwiastki
Można pokusić się jeszcze o wydzielenie grupy krów pierwiastek. Do tego potrzebna jest wystarczająca powierzchnia obory i liczebność stada. Te krowy wciąż rosną i mają mniejszą masę ciała. Przegrywają konkurencję z wieloródkami przy wspólnym utrzymaniu w grupie. Wykazują także inną specyfikę kształtowania się wielkości pobrania suchej masy i wydajności mleka w czasie przebiegu laktacji. Szczyt osiągany jest u nich później, ale spadek żerności i mleczności jest słabszy. Krowy w tej grupie są utrzymywane osobno do momentu osiągnięcia produkcji i pobrania suchej masy podobnej do krów starszych z III fazy laktacji. W tym momencie można je włączyć do tej grupy wieloródek.
Przy chęci bardzo precyzyjnego pokrywania zmiennych potrzeb krów w różnych momentach życia i cyklu produkcyjnego, stado dzielimy aż na 10 grup żywieniowych
Jakie mamy grupy żywieniowe bydła?
Przy chęci bardzo precyzyjnego pokrywania zmiennych potrzeb krów w różnych momentach życia i cyklu produkcyjnego, stado dzielimy aż na 10 grup żywieniowych. Są to:
- cielęta,
- młode jałówki,
- cielne jałówki,
- krowy po wycieleniu,
- krowy w I fazie laktacji,
- krowy w II fazie laktacji,
- krowy w III fazie laktacji,
- pierwiastki,
- krowy zasuszone w fazie właściwej,
- krowy zasuszone w fazie przejściowej.
W praktyce jest to jednak bardzo trudne i z reguły liczebność ta jest mniejsza. Najprostszym rozwiązaniem jest minimalny podział na 4 stawki: cielęta, jałówki, krowy w laktacji i krowy zasuszone. Każdy z hodowców w zależności od posiadanego stada i warunków jego utrzymania może zdecydować się na któryś z wariantów pomiędzy 4 a 10 grupami.
Istnieje także inne rozwiązanie – system PMR (ang. partially mixed ration). Polega na podawaniu jednego TMR dla wszystkich krów produkujących mleko i dodatku zbilansowanej mieszanki treściwej produkcyjnej. Odbywa się to w specjalnych stacjach paszowych indywidualnie każdej krowie, wykazującej się wyższą produkcyjnością (z reguły na każde +2 kg mleka ponad średnią podawany jest 1 kg paszy). Umożliwia to zaniechanie dzielenia stawki krów produkcyjnych na grupy żywieniowe.Materiał pochodzi z czasopisma „Trouw i My”
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!