Grypa ptaków 2020 – czy do rolników trafi pomoc finansowa?

Grypa ptaków 2020 rozszerza się coraz bardziej, jak dotąd odnotowano 30 ognisk ptasiej grypy na terenie naszego kraju. Ostatnie z nich pojawiło się w województwie dolnośląskim i dotyczyło kur niosek. Czy w związku z tym, rolnicy mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc finansową? To pytanie zostało skierowane do MRiRW. 

KRIR prosi o wsparcie finansowe dla poszkodowanych rolników

W dniu 5 mara br. zarząd KRIR złożył wniosek o uruchomienie pomocy finansowej gospodarstwom dotkniętych przez wirus ptasiej grypy. Jest to zasadny krok, ponieważ w ostatnim czasie wprowadzono restrykcyjne ograniczenia, co do eksportu produktów drobiarskich. Grypa ptaków 2020 jest trudna do zatrzymania, ale wsparcie finansowe realizowane przez ARiMR pozwoliłoby na pokrycie przynajmniej części strat. Wynikają one przede wszystkim z zastosowanych nakazów i zakazów przez organ Inspekcji Weterynaryjnej. Straty ponoszą zarówno gospodarstwa w których pojawiła się grypa ptaków 2020, jak i gospodarstwa, których obejmuje obszar zapowietrzony i zagrożony.

Grypa ptaków 2020 – skutki dla branży drobiarskiej

W ostatnim czasie wprowadzono ograniczenia przez państwa importujące od nas drób i jaja. Obserwuje się również spadek cen skupu żywca drobiowego i jaj na terenie całej Polski. Zarząd KRIR wnioskuje o skierowanie do branży drobiarskiej konkretnego wsparcia finansowego, w związku z ograniczeniami handlowymi wewnątrz Unii, jak i poza nią.

Grypa ptaków 2020, a oprócz niej wsparcie dla poszkodowanych przez ASF

Zarząd KRIR zauważa, że pomocą finansową powinni zostać objęci również producenci rolni poszkodowani przez wirus ASF. W porównaniu do ptasiej grypy wirus afrykańskiego pomoru świń nieco „ucichł”. Ostatni wykryty przypadek miał miejsce na początku stycznia br. na terenie m.in. województwa lubelskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Nie oznacza to, że osoby poszkodowane przez wirus ASF nie potrzebują pomocy finansowej. Ich również dotyka problem związany z ograniczonym eksportem mięsa m.in do Malezji, Białorusi i Ukrainy.

W obydwu przypadkach najważniejsza jest bioasekuracja, o której przypomina Główny Inspektorat Weterynarii na swojej stronie internetowej.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *