Guzowata choroba skóry bydła; wirus wznawia aktywność!

Guzowata choroba skóry bydła; wirus wznawia aktywność!

Pojawiły się kolejne doniesienia o nowych ogniskach choroby w Europie w 2017 roku. Wirus wznawia aktywność i przerzedza populację bydła. Gdzie?

Guzowata choroby skóry bydła to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa, powodująca ogromne straty w populacji bydła. Pojawiły się kolejne doniesienia o nowych ogniskach choroby w Europie.

W chłodniejszych porach roku, kiedy owady krwiopijne (komary) nie są aktywne, wirus nie przenosi się pomiędzy zwierzętami. Gdy tylko temperatura wzrasta pojawiają się owady niepokojące bydło, których trudno uniknąć na fermie. Wirus wznowił aktywność wraz z budzącymi się do życia komarami. Pierwsze doniesienia o kolejnych przypadkach guzowatej choroby skóry u bydła w 2017 roku pojawiły się najpierw w Albanii w połowie lutego oraz w Grecji pod koniec marca.

muchy-przenosza-choroby-na-krowy

Guzowata choroba skóry bydła jest przenoszona również przez owady.

Choroba pojawiła się w bardzo dużym nasileniu we wschodniej części Grecji, ponieważ na fermie zdiagnozowano aż 28 przypadków, z czego padły trzy sztuki, a 25 poddano ubojowi z konieczności oraz utylizacji. Podjęto działania profilaktyczne, między innymi szczepienie bydła w obszarze zagrożonym oraz objęto zwierzęta i całe fermy szczególnym nadzorem weterynaryjnym. Sytuacja jest poważna, a choroba guzowatej skóry bydła staje się coraz większym ryzykiem dla polskich stad.

Z południowego wschodu Europy powoli nadchodzi guzowata choroba skóry bydła. Jest to schorzenie wirusowe, wyniszczające bydło. Zastanawiamy się jak się uchronić przed tą chorobą. To jest wyzwanie na najbliższy czas- mówi Jacek Kucharski, zastępca Głównego Inspektora Weterynarii

Zastanawiamy się jak się uchronić przed tą chorobą. To jest wyzwanie na najbliższy czas.

Jacek Kucharski, zastępca Głównego Inspektora Weterynarii

W Chorwacji podjęto działania profilaktyczne, szczepienia, obowiązkową kwarantannę, zwiększenie nadzoru weterynaryjnego i szereg innych działań, mimo, że choroba guzowatej skóry bydła nie pojawiła się w tym kraju. Pustoszyła w tym czasie stada krajów sąsiadujących z Chorwacją. Miejmy nadzieję, że zanim choroba guzowatej skóry bydła dotrze do Polski pojawi się plan awaryjny i pomysł na to jak zapobiec spustoszeniu naszych stad. Pamiętajmy o tym, że odbudowa genetyki w hodowli bydła, to wieloletnia praca hodowlana, szkoda byłoby gdybyśmy zaprzepaścili tyle lat pracy przez komary.

„Dzięki stosowanym zabiegom, nasza pszenica zawsze trzyma parametry”

Andrzej Wszeborowski uprawia pszenicę konsumpcyjną na ok. 400 ha. Jak chroni uprawy przed chorobami, aby utrzymać wysokie parametry ziarna?

22 kwietnia 2018

Skuteczne zwalczanie chorób podstawy źdźbła i liści zbóż

Choroby podstawy źdźbła atakują oziminy. Sprawdź, jakie jest optymalne rozwiązanie w zależności od problemu występującego na polu!

14 kwietnia 2018

Technologia otoczkowania nasion w uprawie lucerny

Uprawa lucerny jest niezbędna przy produkcji wartościowych pasz objętościowych. Jak jednak wpłynąć na jej prawidłowy rozwój?

13 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij