Handel zbożem. Czy to się opłaca?
Handel zbożem – czy to się opłaca? Światowe zbiory zbóż w ubiegłym roku wyniosły 2,14 mld ton. W sezonie 2018/19 zmniejszyły się nadwyżki produkcji nad zużyciem, a sytuację na rynku kształtował rosnący popyt, szczególnie na rynkach europejskich – podaje IERiGŻ. Jakie są perspektywy handlu zagranicznego zbożem w drugiej połowie tego roku?
Z powodu niższego stanu zapasów początkowych podaż całkowita nieznacznie spadła do poziomu 2,79 mld ton (-0,3 proc.). Zużycie ma być o 0,5 proc. wyższe niż w sezonie 2017/18, natomiast zapasy na koniec tego sezonu prognozowane są na 625 mln ton (-3 proc.).
Mimo wzrostu zbiorów w sezonie 2019/20 dojdzie do dalszej redukcji nadwyżek. To efekt sytuacji na rynku zbóż paszowych, na którym zwiększyły się niedobory ziarna. Wszystko przez niższe zbiory kukurydzy (-2,6 proc.) oscylujące wokół 1,10 mld ton.
Spis treści
Rekordowe zbiory pszenicy
Tegoroczne zbiory pszenicy szacowane są na rekordowe 764 mln ton. To wynik o ponad 4 proc. wyższy niż w ubiegłym roku.
– Popyt importowy na pszenicę, w porównaniu z poprzednim sezonem, nieznacznie wzrośnie (172 mln ton wobec 170 mln ton poprzednio), bowiem spadek popytu importowego w Europie i na Bliskim Wschodzie będzie z nawiązką równoważony wzrostem w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Środkowej – czytamy w biuletynie IERIGŻ „Handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi”.
A jak w Polsce?
Szacuje się, że polscy rolnicy zebrali w tym roku o około 8 proc. więcej ziarna niż w 2018 roku. Jednak – jak podaje Wiesław Łopaciuk z IERiGŻ niższy stan zapasów spowodował, że podaż krajowa w sezonie 2019/20 zmalała o 5,8 proc. do 31,4 mln ton.
Jak przewiduje Wiesław Łopaciuk zużycie krajowe może się zwiększyć o 1,2 proc. ale w eksporcie może nastąpić spadek obrotów. Efekt? Rozchody w bilansie mogą spaść o 3,5 proc. w porównaniu z sezonem 2018/19. Mimo tego, zapasy końcowe mogą znaleźć się na poziomie blisko 35 proc. niższym niż przed rokiem.
Handel zbożem. Czy to się opłaca?
Po tegorocznych zbiorach na większości zagranicznych rynków widoczna była sezonowa obniżka cen. Notowania ziarna były wyraźnie niższe niż rok temu. Przekłada się to na ceny zbóż w Polsce, co w połączeniu z wyższymi zbiorami spowodowało, że w III kwartale tego roku również zanotowano sezonowy spadek.
– W drugiej połowie 2019 r. przewiduje się poprawę wyników, zarówno w relacji do analogicznego okresu poprzedniego roku, jak i w stosunku do pierwszej połowy 2019 r. W porównaniu z pierwszą połową 2019 r. nadwyżka ogółem wzrośnie o ponad 367 mln EUR do 858 mln EUR. Dodatnie saldo w 2019 r. może wynieść 1,3 mld EUR, wobec 1,2 mld EUR w 2018 r. W pierwszej połowie 2020 r. handel zagraniczny tymi produktami nadal będzie generował nadwyżki. Ich wartość będzie o ponad 30 proc. większa od notowanej w analogicznym okresie 2019 roku – prognozuje Wiesław Łopaciuk.
Źródło: IERiGŻ
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!