Hodowla kaczek na topie
Prawdziwym hitem produkcyjnym w tym roku może okazać się hodowla kaczek, których mięso jest poszukiwane przez zarówno w kraju, jak i za granicą. Czy przyćmią one sławę tak lubianej poza polskimi granicami naszej gęsi?
Pan Jan Wypuszko z Sokółki w woj. podlaskim od 5 lat hoduje w swoim gospodarstwie gęsi. Jego stado w sezonie liczy średnio ok. 50 ptaków. Rolnik od roku hoduje także kaczki, bo, jak mówi: – Na kaczki też jest popyt. Na razie zainwestowałem w stado liczące 30 sztuk, ale wobec dużego zainteresowania kaczym mięsem w pobliskim zakładzie na pewno chciałbym rozszerzyć hodowle o kolejne 20 sztuk – dodaje.
Spis treści
Kaczki w natarciu
– Warto w tym roku postawić na produkcję kaczek – mówi pan Piotr, ekspert rynku mięsnego z Poznania. Wiele zakładów drobiarskich w naszym kraju poszukuje bowiem tego typu surowca. – Szczególnie cenione jest mięso pochodzące od kaczki pekińskiej i piżmowej. – nadmienia ekspert. – Dużym powodzeniem oprócz mięsa cieszy się także puch kaczy.
Polskie kaczki również za granicą
Należy także dodać, że wyhodowane w Polsce kaczki trafiają nie tylko na rodzimy rynek, ale także do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii czy USA. Ich mięso jest tam równie popularne jak wysoko cenionej polskiej gęsi, która już od dawna gości na stołach tamtejszych konsumentów.
Hodowla kaczek
Wielu hodowców, tak jak pan Wypuszko, zdecydowało się na produkcję kaczek jako uzupełnienie chowu gęsi, gdyż kaczki można utrzymywać w tych samych budynkach poza sezonem odchowu gęsi, co znacząco wpływa na racjonalne wykorzystanie zasobów i zwiększenie zysków. Kaczki mają ponadto mniejsze wymagania związane z dostępem do zielonki, a ich tucz trwa krócej.
***
O tym, czy i jak hodować kaczki, dyskutują również rolnicy na portalu AgroFoto.pl.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!