Hodowla królików: najważniejsze aspekty

Hodowla królików: najważniejsze aspekty

Mimo że hodowla królików na skóry przeżywa kryzys, ceny mięsa wciąż są wysokie. Co więc robić, by zmaksymalizować zyski z hodowli?

Hodowla królików opiera się na produkcji mięsa lub skór. Niestety w ostatnich latach liczba ferm w Polsce drastycznie spadła w związku z niskimi cenami skór. Pozytywnym aspektem tego rodzaju hodowli jest jednak wciąż utrzymująca się wysoka cena mięsa króliczego ze względu na jego znakomite walory nie tylko smakowe, ale również odżywcze. Warto więc skupić się na stosowaniu pewnych zasad w hodowli królików, by zmaksymalizować zyski przy jednoczesnym zatrzymaniu kosztów na takim samym poziomie. Jak to osiągnąć?

Bardzo duży wpływ na jakość hodowli ma odchów królicząt, a także stosowanie dobrej jakości pasz (w szczególności zielonek) oraz mieszanek pełnoporcjowych. Także system utrzymania ma ogromne znaczenie na to, jakie zyski otrzyma hodowca. Równie ważna jest obsada, na jaką postawimy przy odchowie zwierząt, oraz stosowanie rozwiązań mających na celu polepszenie jakości okrywy włosowej, jeśli zdecydujemy się na hodowlę królików na skóry.

Hodowla królików

Króliczęta w gnieździe. Wszystko wygląda prawidłowo. Dzięki stosowaniu selekcji podczas rozrodu możemy uzyskać samice, które odchowują najwięcej młodych, przez co liczba królików w stadzie będzie stale wzrastać.

Rozród i żywienie

Walka o zyski w hodowli rozpoczyna się już podczas selekcji zwierząt przeznaczanych do rozrodu. Należy przeprowadzać ją surowo, aby rodzicami zostawały wyłącznie zwierzęta o pożądanych cechach. Jedną z nich jest liczba odchowywanych młodych. Jest to czynnik warunkujący zyski – im więcej uzyskamy młodych, które następnie trafią do tuczu lub hodowli na futerka, tym większy będzie nasz przychód.

– Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego żywienia zarówno matki w trakcie karmienia, by miała go wystarczająco dla wszystkich młodych, ale także dla nich samych, szczególnie zaraz po odsadzeniu. Pozwoli to na szybki wzrost i utrzymanie ich rozwoju na tym samym poziomie – wyjaśnia pani Stanisława Górz z Gołkowic, która zajmuje się hodowlą królików nowozelandzkich. – Najlepiej stosować mieszanki pełnoporcjowe, które są odpowiednio zbilansowane pod katem potrzeb pokarmowych królików. Ich wzrost jest wówczas szybki, prawidłowy i znacznie skraca się okres odchowu, który przy nieodpowiednim, długim chowaniu niesie za sobą spore koszty.

hodowla królików

Młode po odsadzeniu.

Bardzo ważne jest zapewnie królikom stałego dostępu do wody. Szczególnie przy stosowaniu w chowie dużej ilości pasz suchych. Przy zadawaniu mieszanek woda jest niezbędna, wpływa bowiem na przyswajanie składników pokarmowych. Trzeba również wziąć pod uwagę, że króliki mają przyspieszoną pracę serca, przez co wymiana wody w organizmie jest większa niż u innych zwierząt. Ma to także duże znaczenie podczas okresu karmienia młodych, gdyż zwierzę ze względu na produkcję mleka potrzebuje dużej ilości płynów.

Odpowiedni system utrzymania

hodowla królików

Króliki podczas picia wody.

Przy określonych kierunkach hodowli należy również skupić się na doborze odpowiedniego systemu utrzymania. Hodowla ukierunkowana na produkcję mięsa nie ma szczególnych zasad, jeśli chodzi o stosowanie ściółki i częstotliwości jej wymiany. Natomiast przy chowie futerkowym należy zapewnić zwierzętom jak najczystsze klatki, a najlepiej postawić na utrzymanie bezściółkowe. Zwierzęta w takim systemie nie mają bowiem możliwości ubrudzenia włosa kałem, moczem czy resztkami jedzenia, co często powoduje odbarwienia partii skóry, a w rezultacie znaczne straty wynikające z przeklasowania skór podczas sprzedaży. Należy także zwrócić uwagę na nakład pracy, jaki trzeba włożyć w czyszczenie klatek. Przy utrzymaniu królików bez ściółki pod klatkami znajdują się tacki, które wystarczy opróżnić. Jest to o połowę szybsze i mniej pracochłonne rozwiązanie.

hodowla królików

Młode wraz z matką utrzymywane na kratkach. Zielonki są zadawane do wnętrza klatki. Takie rozwiązanie służy ułatwieniu przy sprzątaniu oraz utrzymaniu czystości skór, które w takich systemach są produktem drugorzędnym.

Nadal dość dużym zainteresowaniem cieszy się sposób utrzymania na słomie lub trocinach. W ten sposób zwierzę jest w stanie utrzymać czystość okrywy włosowej, gdyż higroskopijność trocin pochłania sporą część wody. Jedyną wadą jest przymus dość częstej wymiany ściółki, co wiąże się z dużą pracą i kosztami wynikającymi z częstego zakupu trocin i słomy.

– Hoduję króliki na mięso od ok. 10 lat. W tym czasie wiele nauczyłem się na własnych błędach – opowiada pan Bogusław Matyjaszek, hodowca z okolic Stalowej Woli. – Zaczynając przygodę z chowem królików, wychodziłem z założenia, że zwiększę obsadę królików, przez co uzyskam więcej sztuk podczas uboju. Niestety było to najgorsze rozwiązanie. Chciałem w ten sposób ograniczyć koszty związane z nowymi klatkami, lecz z drugiej strony nie chciałem zmniejszać liczby zwierząt. Okazało się, że niektóre zwierzęta były dość małe, a inne zbyt otłuszczone, przez co było ciężko je sprzedać. Różnice wagowe dochodziły nawet do 1,5 kg. Postanowiłem więc zmniejszyć obsadę do 2–3 szt. w jednej klatce. Moje zyski wzrosły o 15%. – Hodowca wie też, że lepiej uczyć się na błędach cudzych niż własnych, w związku z czym dodaje: – W chwili obecnej jestem już świadomy, że wszelkie podejmowane kroki należy dobrze przemyśleć, a najlepiej skonsultować je ze specjalistą od tych zwierząt.

hodowla królików


Króliki w hodowli futerkowej. Utrzymywane są w klatkach bez ściółki. Służy to utrzymaniu czystości skóry, a co za tym idzie uzyskaniu wysokiej jakości produktu.

Jakie klatki do jakiej hodowli?

Należy też pamiętać, że różne rodzaje hodowli będą wymagać od hodowcy różnego zaplecza. Przy wyborze klatek trzeba wziąć pod uwagę nie tylko specjalizację hodowli (skóry/mięso), ale także rasę zwierząt. Wymiary klatek dla poszczególnych typów użytkowych królików przedstawiają się następująco:

  • rasy duże: wysokość 43 cm, długość 70 cm, szerokość 45 cm;
  • rasy średnie: wysokość 32 cm, długość 60 cm, szerokość 38 cm,
  • rasy małe: wysokość 28 cm, długość 45 cm, szerokość 38 cm.
hodowla królików

Króliki utrzymywane w dużych klatkach, dzięki czemu mają zapewnione dużo ruchu, co wpływa pozytywnie na jakość mięsa. 

Są to jednak wymiary dla utrzymania 1 szt. Przy utrzymaniu grupowym należy zwiększać wielkość klatek proporcjonalnie do liczby utrzymywanych sztuk. Optymalnym systemem jest utrzymywanie zwierząt po 2–3 szt., co pozwala na zwiększoną kontrolę w stadzie, łatwo można np. zaobserwować schorzenia uszu, czy agresywne zachowania. Ważne jest także, aby zwierzęta grupowane były według rasy, wieku i płci. Zapobiega to upadkom spowodowanym m.in. przez zagryzienia, niepożądanym kojarzeniom oraz ułatwia skarmianie zwierząt o takiej samej budowie ciała. Należy podkreślić, że zbyt duża obsada zwiększa ilość występujących patologii o 15%, a także powoduje zbytnie otłuszczenia zwierząt.

hodowla królików

Królik z piękną i gęstą okrywą włosową. W celu osiągnięcia takich walorów w hodowli często stosuje się utrzymanie w niższych temperaturach, tak by zadziałało to na instynkt zwierzęcia i spowodowało wytworzenie gęstszej okrywy włosowej.

– W moim chowie często staram się wprowadzać własne rozwiązania, pomysły, które pozwolą zwiększyć zyski. Od 5 lat utrzymuję zwierzęta w klatkach bez ściółki, dodatkowo w okresie jesieni, szczególnie gdy temperatura jest dość wysoka jak na tę porę roku, nieco zmniejszam ją stopniowo w pomieszczeniach – mówi pan Janusz Citak z Piwnicznej, hodowca utrzymujący króliki futerkowe hobbystycznie. – Pozwala mi to uzyskać większe zyski podczas sprzedaży skór; średnio o 80 gr na sztuce. Według mnie jest to spora różnica, szczególnie w dużych stadach.

Jak widać, zastosowanie niektórych zasad może pomóc zwiększyć nasze zyski z hodowli królików. Aby zobrazować hipotetyczny zysk, przyjrzyjmy się utrzymaniu futerkowemu. Zwiększenie ceny 1 skórki o 80 gr przy ok. 300 szt. daje nam czysty zysk w wysokości 240 zł.

Komentarze

  1. u mnie też zawsze jakiś królik się znajdzie, ale bardziej dla dzieciaków niż hodowla 🙂 jak urosnie to wiadomo.

Z forum

Powiązany temat:

Hodowla królików
Kwinto99
Witam serdecznie chciałbym się dowiedzieć jak wygląda założenie w pełni legalnej hodowli? Jak to wygląda od strony papierkowej ? Gdzie się udać żeby to pozałatwiać ? Z góry dzięk...
zobacz więcej »
MateuszStaczyk
1. Zależy o jakiej opłacalności mówisz? Dla mnie wystarczy argument że nawet jeśli nie sprzedam ( chciaż to niemożliwe w związku z coraz bardziej świadomym konsumentem) to mam m...
zobacz więcej »
AgroMajsterTeam
witam mam pytanie o królikach czy opłaca się je trzymać tak z max.10 sztuk ?bo mamy różne zwierzęta i zainteresowały mnie króliki. Od czego zacząć czyli klatki czy w oborze w pusty...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Hereford – szybki opas i dużo dobrej wołowiny

Hereford to dominująca na świecie rasa bydła mięsnego będąca doskonałym źródłem pozyskania wołowiny kulinarnej najwyższej jakości, którą ocenia konsument.

14 października 2018