Ile kosztuje tona jęczmienia paszowego pod koniec października?
We wrześniu cena jęczmienia paszowego wahała się średnio w granicach 650 zł za tonę. Czy nasza analiza wleje nieco optymizmu wśród rolników? Sprawdzamy, ile kosztuje tona jęczmienia paszowego w drugiej połowie października.
Tegoroczne notowania cen zbóż przysparzają o zawrót głowy. Przy czym poza tym, że rynki reagują zupełnie nieracjonalnie, to sprawdzając, ile kosztuje tona jęczmienia, wielkie różnice odnotowujemy pomiędzy rejonami Polski.
Spis treści
Ile kosztuje tona jęczmienia konsumpcyjnego wobec paszowego?
W ostatnim tygodniu na światowych giełdach ceny zbóż pięły się stopniowo. Jednak dominacja rosyjskiego ziarna ograniczyła skalę wzrostu. Poza tym umocnienie się euro wobec dolara pogarsza perspektywy dla unijnego eksportu. Należy rozumieć, że więcej ziarna zostanie na naszym rynku. A to może wpłynąć na zjazd cen.
Jeśli chodzi o to, ile obecnie kosztuje tona jęczmienia, w przypadku konsumpcyjnego właściwie utrzymuje się od tygodnia na stałym poziomie 600–840 zł/t. Średnia cena jęczmienia wynosi 687,31 zł/t. Natomiast nieco gorszej kategorii, czyli tona jęczmienia konsumpcyjnego kosztuje średnio na początku 43. tygodnia roku w granicach 673,48 zł/kg. Widełki cenowe w zależności od województwa i powiatu wynoszą 590–760 zł/t.
Cena jęczmienia paszowego w 43. tygodniu roku
Wiele skupów w Polsce na poniedziałkowy wieczór 23.10. nie podawała ceny jęczmienia paszowego. Owszem skupowała inne rodzaje zboża paszowego, ale akurat na jęczmień paszowy był najmniejszy popyt. Rozbieżności ceny netto jęczmienia paszowego, w zależności od województwa czy nawet powiatu są spore. Poniżej przedstawiamy, ile kosztuje tona jęczmienia paszowego pod koniec poniedziałkowego zamknięcia skupów:
- dolnośląskie, pow. oleśnicki 590/620 (loco magazyn skupującego odpowiednio gęstość < 59 kg/hl oraz minimum 62 kg/hl);
- dolnośląskie, pow. ząbkowicki 620 zł/t (magazyn sprzedającego);
- kujawsko-pomorskie, pow. wąbrzeski 700 zł/t (loco gospodarstwo uzależniona od lokalizacji odbioru, wymaga potwierdzenia);
- lubelskie, puławski 670–730 zł/t (loco magazyn sprzedającego, min. 24 t);
- lubuskie, pow. strzelecko-drezdenecki 700 zł/t (loco magazyn skupującego);
- lubuskie, pow. zielonogórski 610 zł/t (loco magazyn skupującego);
- pomorskie, pow. kartuski 700 zł/t (loco magazyn sprzedającego);
- warmińsko-mazurskie, pow. iławski 750 zł/t (minimalna, loco magazyn skupującego);
- wielkopolskie, pow. poznański 700 zł/t (loco magazyn Szamotuły);
- wielkopolskie, pow. śremski 680–760 zł/t (gęstość 48 kg/hl);
- wielkopolskie, pow. wągrowiecki 650–660 zł/t (loco magazyn skupującego do negocjacji);
- zachodniopomorskie, pow. koszaliński 640 zł/t (loco magazyn skupującego);
- zachodniopomorskie, pow. wałecki 740 zł/t (loco magazyn skupującego, przy większych ilościach możliwy odbiór z gospodarstwa).
Jaka cena jęczmienia w ofertach internetowych?
W przypadku ofert na internetowej giełdzie rolnej cena sprzedaży jęczmienia paszowego waha się w granicach 770–900 zł/t. Podczas gdy nieliczne jawne oferty kupna oscylują wokół 720 zł/t. Generalnie jednak wiele jest ofert kupna, przy czym brakuje podanej wartości. Czyli cenę można uzgodnić telefonicznie.
W UE wzrasta powierzchnia uprawy jęczmienia
Analizując ruchy na rynku zbóż, analitycy twierdzą, że
w dłuższej perspektywie ceny jęczmienia w dalszym ciągu podążą za szerszym kompleksem zbóż.
Jednocześnie trzeba stwierdzić, że jeśli sytuacja geopolityczna w dłuższej perspektywie nie ulegnie zmianie, a pogoda będzie sprzyjała produkcji roślinnej, w 2024 r. w Europie będziemy mieli jeszcze więcej jęczmienia. Czyli kolejny rok może być w najlepszym przypadku porównywalny cenowo. Mianowicie według danych do 16 października 2023 r. zasiewy jęczmienia ozimego wyniosły w Europie 51%. Czyli w porównaniu ze średnią 5-letnią wzrosły o 2%.
Czytaj również: Ceny nawozów wzrosły. Rolnicy dostaną po kieszeni
Źródło: e-WGT, AHDB, Agritel, cenyrolnicze,pl, igrit.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!