Ile za świnie? Aktualne ceny skupu żywca wieprzowego

Podaż tuczników jest na niskim poziomie i spodziewany jest jej dalszy spadek. Jednocześnie majowe ocieplenie sprzyja popytowi. Jak obecnie kształtują się ceny skupu żywca wieprzowego?

Jedni uczestnicy rynku unijnego spodziewają się w najbliższych tygodniach wzrostu cen tuczników, inni natomiast mówią o stabilizacji na rynku świń. Sprawdźmy, jak kształtują się ceny skupu żywca wieprzowego w krajach członkowskich. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zwierzętach hodowlanych, przeczytaj również inne nasze artykuły związane z tym tematem.

Reklama

Czy podaż dorówna popytowi?

Z jednej strony bowiem podaż świń na ubój jest niska i jeszcze będzie spadać. A to za sprawą nadchodzącego ocieplenia, które przyczyni się do ograniczenia przyrostów tuczników. Jednocześnie wspomniane ocieplenie sprzyja wzrostowi popytu. To jednak nie wystarczy, aby magazyny chłodnicze w krótkim czasie miały się wypełnić zapasami wieprzowiny. Przy obecnych kosztach energii jest to bowiem nieopłacalne.

Notowania ISN. Jakie ceny skupu żywca wieprzowego w UE?

W ubiegłym tygodniu ceny w notowaniach ISN pozostały bez zmian. Dotyczy to takich krajów, jak: Belgia, Dania, Holandia, Austria i Hiszpania. Spadek cen skupu odnotowała jedynie Francja, gdzie wyniósł on –0,06 EUR/kg. Jest to skutek słabego handlu na rynku wieprzowiny w tym kraju.

Z kolei w Niemczech cena tuczników utrzymuje się na niezmienionym poziomie od 6 tygodni. A konkretnie według notowań VEZG 10 maja wynosiła ona 2,33 EUR/kg. Odpowiada za to stosunek podaży do popytu. Albowiem podaż tuczników jest niewielka, za to popyt ze strony zakładów rzeźniczych dobry. Zatem sprzedaż świń przeznaczonych do uboju nie stwarza większych problemów.

Ceny skupu żywca na rynku krajowym

Jeżeli chodzi o sytuację na rynku krajowym, średnia cena tuczników kształtowała się na poziomie 11 zł/kg wagi poubojowej klasy E. Ponadto niektóre zakłady ograniczają liczbę ubojów w tygodniu, co przyczynia się do zrównoważenia rynku i stabilizacji cenowej.

Podsumowując, unijny rynek świń, w tym polski, charakteryzuje brak zmian w cennikach skupowych. Szczególnie mocno tę sytuację odczuwają kraje eksportujące wieprzowinę poza Unię Europejską. Skarżą się one bowiem, że silną presję na światowe ceny wywierają Brazylia i Stany Zjednoczone.

Czytaj także: Jakie będą zbiory? Czy rok 2023 będzie rekordowy?

Przeczytaj też: Jakie są ceny tuczników w Polsce?

Źródło: POLPIG

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Grzegorz pisze:

    Podajcie cenę jaką oferuje się w momencie sprzedaży. Bo otym nikt niewie ,ja w ostatnim czasie „oddałem” po 4.50zł za kilogram.