Ile za zboże? Sprawdzamy aktualne notowania
Sprawdzamy, jak się kształtowały ceny pszenicy i kukurydzy według aktualnych notowań krajowych. Ile płacą za zboże w polskich skupach, a ile na giełdzie w Paryżu i w Unii Europejskiej?
Jak wiemy, Unia Europejska jest eksporterem netto pszenicy i importerem netto kukurydzy. Dlatego głównymi czynnikami decydującymi o cenach tych dwóch zbóż w UE są popyt eksportowy (ceny światowe) na unijną pszenicę i ceny importowanej z Ukrainy i Brazylii kukurydzy. Bezpośrednio na ceny eksportu i importu wpływa również kurs euro do dolara i walut krajowych. Jak obecna sytuacja na giełdach unijnych ma się do sytuacji na rynku krajowym?
Spis treści
Ile za zboże w krajowych punktach skupu?
Średnie ceny krajowe zbóż odnotowały spadek na poziomie od –2,2% do –6,7% w skali tygodnia. Tak wynika z najnowszego raportu MRiRW podsumowującego notowania za okres 1–7 maja 2023 r. Dane te uwzględniają ceny zakupu zbóż i sprzedaży produktów przemiału zbóż w wybranych przedsiębiorstwach, na giełdach towarowych i na targowiskach.
A zatem w analizowanym okresie średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 1025 zł/t, co w skali tygodnia daje 4,4% spadek (o 47 zł/t mniej). Spadła też — o 33 zł/t, czyli o 3% — cena pszenicy na cele paszowe, osiągając wartość 1069 zł/t.
Ponadto spadek odnotowała też średnia cena kukurydzy, osiągając wartość 1085 zł/t. To o 25 zł/t mniej (–2,3%) w relacji do poprzednich notowań.
Jeżeli chodzi o ogólny udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów, to wyniósł on 39,5% (wobec 36,5% w tygodniu wcześniejszym), z czego pszenica stanowiła 38,1%. Natomiast nie zmienił się procentowy udział kukurydzy w skupie, czyli wyniósł on około 14%.
MATIF i średnia unijna
Porównując ceny skupu zbóż w Polsce z tym, ile za zboże płacono w analogicznym okresie na giełdzie paryskiej (MATIF) oraz ze średnią unijną, wyniki nie są optymistyczne. Albowiem na początku miesiąca średnie ceny pszenicy w Polsce spadły poniżej notowań z MATIF-u. Były też poniżej średniej dla całej Unii Europejskiej.
Jeśli chodzi o porównanie notowań kukurydzy, wypadają one nieco lepiej. A mianowicie średnia cena w Polsce była nawet wyższa niż w najbliższej sesji kontraktu na giełdzie w Paryżu. Jednak biorąc pod uwagę średnią unijną, to cena krajowa utrzymała się poniżej tej wartości.
Czytaj też: Jakie ceny zakupu użytków rolnych? Obowiązujące stawki
Źródła: MRiRW, e-WGT
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
cena za paszową w zamojskim 640-680 zł za tonę. Skąd te ceny.
powiat kraśnik cena 700zł tona brutto
oderwanie od rzeczywistości
Ciekawe gdzie tak wysokie ceny 😳. 730 cena pszenicy paszowej, 830 konsumpcja. więc ceny podane w realnym życiu dla producenta nie są osiągalne.