Ile zboża przyjechało do Polski z Ukrainy? Sprawdź!

Ile zboża trafiło do Polski z Ukrainy? Jaka jest skala napływającego zboża od wschodnich sąsiadów? Mimo zapewnień rządu i MRiRW te pytania wciąż nurtują rolników. Również z powodu cen zbóż w notowaniach giełdowych, jak i w skupach. Czy ukraińskie zboże powoduje destabilizację na rynku krajowym, czy jednak nie? Sprawdźmy!

Rolnicy w okresie trwających żniw obawiają się, że zboże napływające z Ukrainy wywoła destabilizację na krajowym rynku zbóż. Pierwsze, niepokojące sygnały pojawiają się na wschodzie kraju, gdzie rolnicy uzyskują niższe ceny w skupie, albo zgłaszają problemy ze sprzedażą ziarna. Czy wobec tego napływ zbóż z Ukrainy odbywa się w niekontrolowany sposób?

Ile zboża trafia do Polski z Ukrainy? MRiRW wyjaśnia

O skali napływającego zboża które trafia do Polski z Ukrainy dyskutowano podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecny na komisji wiceminister Norbert Kaczmarczyk przekazał, że do Polski trafiło około 600 tys. ton zboża z Ukrainy:

Dodatkowych wolumenów zbóż do Polski weszło około 600 tys. ton. Przy skali produkcji około 35 mln ton rocznie, proszę sobie więc odpowiedzieć, czy 600 tys. ton w skali całego kraju, jest zalewem zbóż ukraińskich, jest niszczeniem rynku, jest wielką destabilizacją.

Jednocześnie wyjaśnił, że destabilizacja pojawiła się na wschodzie Polski, a dokładnie na terenach przygranicznych. Z tego powodu resort rolnictwa powołał zespół pod przewodnictwem ministra H. Kowalczyka ds. transportu zboża.

Inaczej skalę problemu napływającego zboża do Polski z Ukrainy ocenia Jan Krzysztof Ardanowski. Według byłego ministra rolnictwa sytuacja na rynku wygląda gorzej, niż jest przedstawiana:

Zboże, które trafia do Polski, oznaczone jako „tranzyt”, nie to, które jest importowane… Bo my się uspokajamy, że to jest może raptem 600 tys. ton czy 700 tys. ton. Chodzi o to, które funkcjonuje jako tranzyt, w żaden sposób nieweryfikowany w zakresie wyjazdu z Polski, czy przez przejście graniczne do Niemiec, do Litwy, czy do innych krajów, czy też przez któreś z polskich nadbrzeży.

Pszenica z Ukrainy – wyższe ceny na granicy z Polską

Wywóz zboża z Ukrainy nie tylko do Polski od chwili rozpoczęcia rosyjskiego ataku był utrudniony, aż do 22 lipca 2022 r. W tym dniu podpisano porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów. Na podstawie porozumienia w poniedziałek (1 sierpnia br.) wypłynął pierwszy statek z Odessy. Kolejne trzy statki ze zbożem natomiast mają wypłynąć w piątek.

Widoczny postęp w odblokowaniu portów morskich wspierał ceny pszenicy na granicy z Polską.

Ceny ofertowe pszenicy 12,5% z dostawą w sierpniu-wrześniu na granicy z Polską, Litwą i w porcie Konstancy wzrosły o ponad 35 EUR/t do 340-350 EUR/t DAP, wyniosły 280-295 i 290-310 EUR/t DAP na granicy z Rumunią i Węgrami – podaje APK-Inform.

Czytaj również: Ceny rzepaku w żniwa 2022 spadają? Sprawdź!

Źródło: Sejm RP; APK-Inform; PAP; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Zobacz Encera SC = Efekty

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *