Import zbóż pod kontrolą?

Import zbóż pod kontrolą?

Rolnicy skarżą się na ciągnące do Polski wagony z ukraińskim zbożem. Sprawdź, co w tej sprawie chce zrobić ministerstwo!

Import zbóż z Ukrainy to temat, który wywołuje wśród rolników wiele emocji. Powód? Importowane bezcłowo ziarno jest tańsze od tego produkowanego w Polsce. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Finansów zapowiadają zaostrzenie systemu kontroli i monitoringu importu.

Teoretycznie wszystko jest w porządku, bo wszystko jest zgodnie z prawem. Komisja Europejska wydała zezwolenie na zakup i bezcłowy import do krajów Unii Europejskiej 1,6 mln t zbóż. Problem w tym, jak mówią rolnicy, że ze względu na koszty transportu, większość ziarna trafia do Polski.

Rolnicy skarżą się, że do Polski trafia ogromna ilość pszenicy i kukurydzy z Ukrainy.

Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Kukiz’15

– Uczestniczyłem dzisiaj w spotkaniu z rolnikami w Siennicy Różanej – mówi Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Kukiz’15 Rolnicy ci skarżą się, że do Polski trafia ogromna ilość pszenicy i kukurydzy z Ukrainy. Efektem tego, jak mówią, jest nie tylko spadek cen, ale coraz częściej w ogóle brak zainteresowania punktów skupu polskim ziarnem.

Na fakt ten uwaga zwróciła już Krajowa Rada Izb Rolniczych, która przestrzega, że niekontrolowany import grozi destabilizacją na polskim rynku.

– Ja w tej sprawie przygotowuję kolejną interpelację – mówi Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15 Na moje ostatnie wystąpienie ministerstwo odpowiedziało, że sytuacja nie zagraża interesom polskich rolników. Moim zdaniem i zdaniem rolników, z którymi się spotykam, sytuacja jest jednak tragiczna. Przy takich cenach i imporcie zbóż nie będą w stanie przetrwać.

Moim zdaniem i zdaniem rolników, z którymi się spotykam, sytuacja jest jednak tragiczna. Przy takich cenach i imporcie zbóż nie będą w stanie przetrwać.

Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Kukiz’15

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tłumaczy, że na poziom cen w Polsce decydujący wpływ ma sytuacja na rynkach: europejskim i światowym. Zapewnia równocześnie, że sprawie importu z Ukrainy przygląda się na bieżąco.

– 12 czerwca Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się do instytucji monitorujących import ziarna zbóż o wzmocnienie, zgodnie z obowiązującymi w UE wymogami, kontroli przywożonego ziarna – czytamy na stronie MRiRW– 14 lipca szef resortu rolnictwa wraz z przedstawicielami poszczególnych inspekcji, Agencji Rynku Rolnego oraz Ministerstwa Finansów przeprowadził szczegółową analizę dotychczas podjętych kontroli.

Efektem tej analizy jest decyzja o wzmocnieniu systemu monitoringu i kontroli importowanego ziarna, ze szczególnym uwzględnieniem transportów z Ukrainy. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zdecydował, że ziarno to ma być szczegółowo sprawdzane pod kątem ilości i jakości. Stały nadzór dotyczyć ma też urzędów i instytucji odpowiadających za import.

4,6% wzrost gospodarczy w Polsce w 2017 r. – GUS podał wstępne szacunki

W jakim otoczeniu gospodarczym funkcjonują producenci rolni? Czy był to korzystny rok dla rolników?

9 lutego 2018

Większa produkcja roślinna w Polsce w 2017 r.

Jaki był miniony rok dla producentów ziemiopłodów? - GUS podał wstępne szacunki.

13 lutego 2018

Ceny unijne zbóż i rzepaku, podobnie jak polskie – spadają

Podobnie, jak w Polsce, aktualne unijne ceny zbóż i rzepaku spadły. Jest to jednak chwilowe wahanie rynku - zapewniają eksperci. Sprawdź aktualne ceny!

11 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij